5 Moduri în care vă rănești propria viață fără să o cunoașteți - factum

5 Moduri în care vă rănești propria viață fără să o cunoașteți - factum

Când erați tineri și v-ați întrebat cine v-ați dori să fiți când ați crescut, la ce le-ați răspuns? Standard "doctor" sau "medic veterinar"? Sau, poate, ați stabilit obiective înalte pentru dvs. și ați răspuns "star pop" sau "cosmonaut"?







Orice ar fi fost, 95% dintre noi, privind înapoi, râd de răspunsurile lor.

1. Concentrarea asupra modului de a face ceva, în loc să se concentreze asupra motivului pentru care a fost făcut

Fa ceva pentru mine. Ridicați-vă, du-te în mijlocul camerei și ridicați-vă o poză, ca și cum veți călări o motocicletă invizibilă: genunchii sunt îndoiți în unghi drept, mâinile ambreiaje o roată invizibilă. Dacă doriți, puteți începe chiar să mârâieți, imitând motorul. Uită-te la ceas, apoi țineți această poza cât de mult poți. Așteptați până când durerea din șolduri devine insuportabilă. Fiți atenți la cât timp durează. Unii dintre voi vor dura doar 30 de secunde, pentru că de ce aveți nevoie de el? E proastă și dureroasă.

Într-un minut ne vom întoarce la asta.

Și acum să spunem că vrei să ajuți pe cineva să renunțe repede la fumat. Care credeți că este mai bine pentru asta?

5 Moduri în care vă rănești propria viață fără să o cunoașteți - factum

Nimeni. Vedeți, dacă vreți să faceți totul din mâna rău, pur și simplu nu trebuie să treceți dincolo de primul pas banal. Acest lucru se întâmplă cu majoritatea angajamentelor, foarte des, iar metoda de aici este complet lipsită de importanță. De aceea, diverse diete fanteziste apar și dispar la fiecare câteva luni și nu vom găsi niciodată acea dietă magică, care va funcționa mai bine decât altele. Metoda nu este o problemă, ne concentrăm mereu asupra acesteia și o facem doar pentru a nu recunoaște faptul simplu că, în realitate, nu vrem să schimbăm nimic.

"Îl cunosc pe tipul care a aruncat 16 kilograme cu ajutorul dietei Atkins!" Nu, știi un tip care voia să piardă în greutate atât de mult încât era gata să monitorizeze cu atenție tot ce mănâncă în fiecare zi. Dacă acel tip a ales o reducere zilnică simplă a cantității de calorii consumate, ar funcționa la fel de bine ca și Atkins.

Permiteți-mi să ilustrez acest lucru cu un exemplu deosebit de ridicol: în industria de fitness. Pentru achiziționarea de simulatoare sunt cheltuite aproximativ 4,5 miliarde de dolari pe an (acestea sunt piste de curse de la cei mai buni producători). Aproximativ 27 de miliarde de dolari sunt cheltuite pentru cluburile de fitness. Cum credeți câți oameni au plătit bani pentru toate acestea, după ce s-au convins, în prealabil, că acesta este chiar lucrul care îi va face în cele din urmă să se uite la ele? Iată un indiciu: două treimi dintre persoanele care au cumpărat membri în cluburi de fitness nu au apărut niciodată acolo.

Aceasta nu este doar o minciună pe care ne-o inspirăm, este o minciună ridicolă. Acest lucru este de înțeles chiar și pentru copil. De fapt înțelegi perfect că, pentru a dobândi o formă fizică bună, nu e nevoie de echipament special și poți să faci toate exercițiile necesare pe podea, chiar acum, dacă vrei.

Amintiți-vă, când ați stat pe acea "bicicletă invizibilă", iar șoldurile v-au strigat în mod literal, pentru a opri toate acestea, chiar și pentru un minut? Aceeași durere arzătoare în picioare vă veți simți și pe un simulator care costă o mie de dolari. Ți-am dat-o gratuit.

"Dar a fost incredibil de obositor și dureros! Nu vreau să fac așa ceva în fiecare zi! "

Exact! Nici eu nu vreau. Așa că opriți-vă chiar să vă înșelați.

Acum, încercați acest lucru: Din nou, să ia „biciclete invizibil“, dar de data aceasta închirierea unui străin, care va avea ca scop, cu un pistol în minte, și care va avea instrucțiuni clare să-l arunce în aer dacă sunteți în acest moment nu se îmbunătățesc prin precedenta jumătate de timp pentru a „motocicleta“. Pretinde că vă aflați într-unul dintre episoadele din seria „Sons of Anarchy“, sau ceva de genul asta.

5 Moduri în care vă rănești propria viață fără să o cunoașteți - factum

Veți îmbunătăți timpul fără probleme, veți trece prin toate acestea "imposibil", veți suporta durerea. Pentru că acum sunteți foarte preocupat de ce faceți toate acestea: faceți acest lucru pentru a nu obține un glonț în capul tău.

Acesta este "secretul", care a fost evident încă de la început. Toți acești oameni fac lucruri minunate și lucrează ca și cum ar fi în timpul lor timp de 50 de ore - cum reușesc să facă asta în fiecare zi? Ei fac asta deoarece există o pistol atașat la capul lor. Un pistol imaginar, apăsat în templu toată ziua. În fiecare zi.

2. O persoană nu se gândește la ce parte din el va muri

5 Moduri în care vă rănești propria viață fără să o cunoașteți - factum

Mă înfurie, pentru că știu exact de ce stau pe canapea și mănânc înghețată. Acest lucru se datorează faptului că am avut o zi grea, iar înghețata mă face să mă simt mai bine. Deci, da-i drumul. Chiar dacă ceea ce fac este o pierdere de timp, o fac pentru un motiv.

Dar este un lucru simplu pe care toată lumea îl ignoră atunci când încearcă să remedieze ceva în viața lor. Și întotdeauna se întoarce să-i muște.

Să rămânem la subiect, din moment ce vorbim despre modul de a atinge forma fizică bună (și dacă sunteți un atlet, substitut, „cum să învețe să vorbească japoneza,“ sau altceva).

Să presupunem că decideți să rulați. Ați citit textele citate mai sus, și să aleagă o activitate care costă aproape nimic. Credeți că va rula în parc în fiecare dimineață, și te motiva că va ajuta să piardă în greutate, prin aceasta, va avea mai multa energie, te vei simti mai bine, si va fi totul gratuit. Și apoi, când ați pregătit pe deplin pentru sarcina pe care aveți de gând să transpire un pic, atunci când te gândești la ceea ce nu va mai îmbolnăvi, există un lucru pe care poți confunda și pentru a face aruncarea toate cele de mai sus. Și toate acestea se va întâmpla atunci când vă opriți să se gândească: ce ai pierdut, făcând să fie difuzate?

Veți pierde ceea ce ați făcut în loc de exerciții. Știi asta sau nu, dar fiecare lucru pe care-l faci acum este de o anumită valoare pentru tine. "Dar ieri am petrecut două ore uitându-mă la tavan!" Da, dar ai făcut-o dintr-un anumit motiv. Cu ajutorul acestui lucru v-ați întâlnit. Poate că ești atât de stresat, nu știu. Dar știu că ați făcut-o pentru că în acel moment nu ați vrut să faceți nimic altceva.

5 Moduri în care vă rănești propria viață fără să o cunoașteți - factum






Deci, alergătorul nostru spune: "Voi alerga dimineața, înainte de a lucra"! Bine, acum te trezești cu două ore mai devreme decât de obicei. Nu ai nevoie de încă câteva ore de somn? Nu îndrăznesc să fiu de acord: dacă dormi, ai nevoie de ea. Așa funcționează. "Mă duc la culcare mai devreme!" Bine, dar ce ai făcut de obicei în timpul celor două ore de seară? A petrecut timpul cu prietenii? Să stați pe Internet? Vizionând TV? Ai citit cartea? Orice ai face acolo, o vei pierde.

Acest lucru pare evident, ca cele mai multe lucruri pe care le spun. O persoană spune de obicei, „am decis că voi învăța să joace saxofon,“ dar, de fapt, se află în spatele acestei „am decis că voi învăța să joace saxofon, mai degrabă decât închide în jurul valorii cu prietena mea.“

Acum du-te și găsiți cea mai de succes persoană pe care o cunoașteți. Vorbiți cu el despre cum a trecut săptămâna sa și atentă notați tot ce nu are această persoană. Fie că nu are prieteni, nici copii, poate că nu există un hobby. În ziua ei, doar 24 de ore, ca tine. Și nu poate adăuga ceva nou la ceea ce are deja. El poate sacrifica ceva doar pentru altceva.

De aceea, metoda de tipul "Destul în zadar de a pierde timpul, du-te îmbunătăți viața, murdar" nu va funcționa niciodată! Înșelă-te doar dacă crezi că poți găsi mult timp suplimentar. Nu există "timp suplimentar". Și va trebui să faceți un calcul rece și să decideți ce veți face de la acest lucru:

"Voi încheia antrenamentul, în loc să pierd timpul cu prietenii".

"Voi petrece mai mult timp cu iubita mea și voi petrece mai puțin timp lucrand, realizând că acest lucru mă va face și mai sărac."

"Mă duc să urc pe munte și, prin urmare, îmi voi neglija familia în timp ce mă antrenez".

În caz contrar, nu va fi diferit de planificarea bugetară obișnuită. Dacă vreți să deveniți o altă persoană, atunci o parte din această devenire este de a decide care parte din voi ar trebui să moară.

3. Încrederea că deveniți magicios altcineva

5 Moduri în care vă rănești propria viață fără să o cunoașteți - factum

Fiecare persoană plină își imaginează că în 10 ani va deveni subțire, fiecare laș își imaginează că va deveni curajos, în general înțelegi ideea. În același timp, planul, cum să ajungeți de la punctul A la punctul B, nu este niciodată determinat. Și nu se recunoaște niciodată adevărul absolut insuportabil că persoana pe care o vei face în 10 ani va fi aceeași cu cea pe care o ai astăzi. Dacă vă petreceți cea mai mare parte a timpului dvs. jucând jocuri pe iPhone, atunci în 10 ani veți deveni o persoană care este foarte bună la jocurile de pe iPhone.

Aceasta nu este o condamnare. Sunt lucruri mai rele. Dar problema este că, dacă acum ești relaxat și nu prea energic persoana, nu va putea, în anul următor devenit brusc „un dinam uman“, dacă nu începe să luați amfetamine, sau ceva de genul asta. Dacă aveți probleme de management al furiei astăzi, le va avea în 10 ani. Dacă nu știi kung fu astăzi, nu va ști, și în 2035, anul. Dar, dacă înveți kung fu astăzi, ei bine, atunci se va întâmpla ceva.

"Dar chiar vreau să învăț kung fu! Nu am timp pentru asta! Nu. Stop. Nu vă întoarceți de unde am început. Dacă ți-ai pus un pistol în cap, ți-ai lua repede timpul, la naiba. Și dacă nu te poți forța să începi să faci ceva în următoarele 24 de ore, nu o vei face, chiar dacă ai 24 de vieți.

4. Concentrația în ansamblu, în loc de pasul următor

Mergeți la medic și vă spune că aveți o infecție bacteriană care nu va dispărea niciodată. Acesta va mânca literalmente departe la una dintre componentele sistemului digestiv daca nu va fi în fiecare zi, de două ori pe zi, pentru a efectua un tratament chimic a pieselor, și la fiecare șase luni pentru a face vizite foarte dureroase la medicul meu ... tot restul vieții tale. Desigur, aceasta nu este o sentință de moarte, dar când o supuneți în întregime, ați putea să vă predați. Pentru că veți vedea cât de mult va rămâne povara pe gât.

Totuși, tocmai v-am descris procesul obișnuit de periere a dinților.

5 Moduri în care vă rănești propria viață fără să o cunoașteți - factum

Nu ia în considerare grija de dintii ca o povară grea, pentru că nu va sta în fiecare zi nu face nimic, contemplând muntele mare de periuțe de dinți utilizați înainte de a muri. Vă gândiți la acest lucru ca pe un lucru pe care tocmai trebuie să-l faceți dimineața, pentru că nu doriți ca dinții să cadă. Realizezi un obiectiv pe termen lung (pentru a-ți păstra dinții), gândindu-te doar la un obiectiv zilnic ușor de realizat (perie dinții).

Este ușor de înțeles că, dacă puteți aplica această tehnică altor lucruri, puteți cuceri întreaga lume nenorocită. Orice proiect de mare pe termen lung, care pentru majoritatea oamenilor pare imposibil, de la construirea casei la transformarea într-un ninja reală, poate fi efectuată numai pentru că oamenii care o efectuează, pur și simplu nu se concentreze pe obiectivul final. Ei fac doar ceea ce au de făcut astăzi. Nu mă înțelegeți greșit: acești oameni nu ignoră scopul final, ci doar sunt obișnuiți să împărtășească ceea ce fac astăzi și ceea ce sunt dispuși să primească într-o duzină de ani. Viitorul pentru ei nu este o dorință bizară, este concluzia logică a unui lanț lung constând dintr-un număr imens de "azi". Ce fac astăzi și ce doresc să obțină pe termen lung - pentru ei, de fapt, același lucru.

Dacă stăpânești această abordare, atunci obiectivele pe termen lung nu te vor speria. Trebuie să faci o mică parte, planificată pentru ziua de azi. Și mâine va fi o altă parte. Vom trece zilele și în cele din urmă problema se va face. Nu este magic. Dacă, de exemplu, obiectivul dvs. este de a deveni un chitarist într-o trupă de metal, trebuie doar să adăugați "practică pe chitară" în lista de sarcini și ... să practicați chitara. E lentă. E plictisitor. La fel ca și periajul dinților. Apropo, nu eu am venit cu ideea asta. Orice programe pentru alcoolici fac același lucru. În aceste programe vi se va spune că nu trebuie să vă opriți pentru totdeauna. Trebuie să încercați să nu beți azi.

5. Minciuna cu privire la ceea ce vrei cu adevarat

Spuneți primul lucru care vă vine în minte din ceea ce ați dorit dintotdeauna să faceți. Acum explicați de ce nu ați făcut-o. Poate ați spus ceva de genul: "Întotdeauna am vrut să încep mica mea afacere de a vinde cupcakes! Dar nici nu știu de unde să încep! "

Aaaaaa ... 90% dintre voi ați mințit.

5 Moduri în care vă rănești propria viață fără să o cunoașteți - factum

Știu că este așa, pentru că dacă ați vrea cu adevărat să faceți ceva, nu s-ar întâmpla obstacole în calea voastră. De exemplu, dacă o persoană vrea să înceapă să vândă cupcakes, nu se va îngriji prea mult de cum să înceapă acest loc de muncă. El ar deveni o enciclopedie de mers pe jos cu informații despre cum să înceapă această afacere, pentru că va petrece zilnic lectura și ar chema proprietarii altor magazine de cupcake să se consulte. Dar oamenii nu o fac, pentru că în realitate nu o vor. La capul lor nu se pune un pistol invizibil.

Aceasta este baza tuturor afacerilor nerealizate din viața ta. Am folosit pentru a utiliza același cuvânt - „doresc“ - pentru a se referi la două lucruri complet diferite, și confuzie constantă între definițiile a fost motivul pentru care majoritatea oamenilor în cele din urmă să renunțe la viață. În funcție de context, cuvântul "vreau" poate fi:

  • Declarația acțiunii planificate ("Vreau să mănânc gazonul înainte să plouă").
  • O declarație de preferință generală ("Vreau ca toată lumea să trăiască o viață lungă și fericită").

Totul pare destul de simplu, dar confuzia în definițiile tuturor schimbărilor. Uneori putem schimba între aceste două definiții și acest lucru se întâmplă chiar și într-o singură propoziție. Dimineața am mers la o cafenea, pentru că am vrut un hamburger și cartofi prajiti. Am întâlnit un tip care joguia. Nu avea o cămașă, iar corpul lui era ca cel al lui Matthew McConaughey.

Mi-am spus: "Vreau un astfel de corp"!

Și dacă l-am întrebat pe acel tip de ce se duce, probabil mi-ar fi spus același lucru: "Pentru că vreau un astfel de corp"!

Aceeași expresie înseamnă lucruri complet diferite. Am folosit cuvântul "doresc" într-un context general, aproximativ ca "Vreau pacea în întreaga lume". A fost o declarație despre ceva despre care nu aveam control. Și acel tip, dimpotrivă, a folosit cuvântul "Vreau" pentru a indica acțiunea dorită: el "dorește" să ruleze trei kilometri pe zi. Pentru că el "dorește" să fie sănătoși.

Acum, uita-te în jur, uita-te la toate aceste persoane cu salarii mici, care „doresc să“ se îmbogățească și / sau celebru, odată introduse pe unele reality show, sau „descoperit“ la un anumit talent, existența pe care le până acum nu bănuiau.

Iar acum, uitați-vă la cei care lucrează timp de o sută de ore pe săptămână, pentru că și ei "doresc" să devină bogați. Diferența dintre aceste grupuri este imensă, dar primul grup adesea nici măcar nu o înțelege. Ei rămân săraci, în timp ce al doilea grup cumpără mașini noi.

Și apoi încep să cred că această lume într-adevăr este împărțită în cei care au o idee clară a ceea ce înseamnă să vrei ceva, inclusiv costul acesteia și sacrificiile pe care vor trebui să-l iau, iar cei care sunt suficiente pentru a părăsi toate la nivelul fanteziei. Primul vrea cu adevărat și merge mai departe, schimbând lumea în jur. Cea de-a doua privire la ei, scutura capul si intreaba: "Cum o fac"?

Nu, nu spun că toți cei din jur ar trebui să devină brokeri de acțiuni, care lucrează timp de o sută de ore pe săptămână. Spun asta într-un moment în care unii dintre voi stați într-o cafenea, vorbind despre modul în care "doresc" ca totul să se schimbe, altcineva face în tăcere bani. Pentru că atunci când dorește ceva, nu se plânge de asta. Și când are copii, îi va învăța că unul "vreau" nu este suficient pentru a obține ceva.

Iar aceasta este esența: toți, în timp, primesc exact ceea ce doresc. Nu ceea ce spun ei arata mai bine decat altele. Și ceea ce vor cu adevărat. Și pentru a înțelege ceea ce doresc cu adevărat, nu ar trebui să le întrebați. Trebuie doar să vezi ce au făcut azi.

Îți place postul? Sprijin Factum, faceți clic pe:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: