45 de minute din viața profesorului-sakhan oksana alexandrovna portofoliu - o nouă formă de monitorizare și evaluare

PORTOFOLIUL este o nouă formă de monitorizare și evaluare a realizărilor studenților

PORTOFOLIUL - o nouă formă de control

și evaluarea realizărilor elevilor

Este în școală faptul că este necesar să se pună bazele dezvoltării de sine și să se creeze o poziție dominantă stabilă pentru elev în dezvoltarea proprie, conștientă și deliberată a calităților personale în sine. La urma urmei, într-o viață independentă este foarte important ca absolvenții să fie competitivi, mobili. Această sarcină, desigur, nu este ușoară. Și aici, tehnologia "Portofoliu", "una dintre tehnologiile educaționale care susțin abordarea orientată spre competențe în educație" vine în ajutorul profesorului.







Ce este PORTOFOLIUL.

· O formă de evaluare sistematică și continuă și autoevaluare a rezultatelor învățării elevilor

· Tehnologii educaționale care sprijină o abordare orientată spre competențe în educație

· Colectarea lucrărilor de elevi, ceea ce demonstrează pe deplin nu numai rezultatele sale academice, dar, de asemenea, eforturile depuse pentru realizarea acestora, precum și progrese evidente în cunoștințele, aptitudinile elevilor, în comparație cu rezultatele sale anterioare

SCOPUL PORTOFOLIULUI-

dovada progresului în învățare prin rezultate, eforturile depuse, asupra produselor materializate ale activității educaționale și cognitive.

· Tehnologie de formare a competențelor cheie ale studenților

· O nouă formă eficientă de monitorizare și evaluare a realizărilor elevilor

  • rezolvarea problemelor (auto-gestionare);
  • informații;
  • comunicativ.

NOI "ROLE" ale profesorului în cadrul procedurii
APLICAȚII ALE tehnologiei PORTFOLIO

Trebuie remarcat faptul că procesul de creare a unui portofoliu captivează copiii.

Secretul succesului profesorului. implementarea tehnologiei "Portofoliu" - o organizație competentă pentru lansarea unui portofoliu de studenți. Aceasta ar trebui să fie cooperarea dintre student și profesor.

De unde încep să lucrez la portofoliu?

1 pas. Propun să începem cu motivație (Spune că portofoliul - este un director - unitate, o colecție de lucrări ale elevilor de a demonstra realizări academice, progresul în cunoștințele și abilitățile studentului, ceea ce este scopul de a crea un portofoliu, ce există tipuri de portofolii).

Apoi, introduceți structura portofoliului.

Un portofoliu clasic este format din:

-indicarea scopului portofoliului;

-4 secțiuni, care sunt blocuri mari de materiale:

În secțiunile sunt alocate titluri (1 coloană obligatorie, 2 opțional).

- "Întâlnește-mă, eu sunt!"

- "Eu și hobby-urile mele."

-"Lucrarea camarazilor mei."

· Secțiunea "Lucrări de lucru" include toate materialele create și sistematizate de către student. Această secțiune include următoarele titluri:

- "Analiza propriilor greșeli".

· Cea mai plăcută pentru elevi cât și pentru secțiunea de cadru didactic este secțiunea „realizări“, care a pus materiale care reflectă cel mai bine dintre studenți și demonstra succesul (aceste certificate, diplome, scrisori de mulțumire, foto cele mai bune performante, certificate, proiecte de succes). Aici sunt posibile subiecte:







Elementele portofoliului, de regulă, sunt datate astfel încât să puteți urmări dinamica activității școlii.

2 pas. În modul cooperativ, determinați tipul și structura portofoliului.

3 pas. Apoi, decide cu privire la calendarul de livrare și timpul lucrărilor pe portofoliu (pe experiența în clasă în timpul activităților proiectului, activitatea de creație și de cercetare la domiciliu sau în clasă Portofoliu de consultare cheltui și de lecții și verificare cursuri individuale și de grup - .. de 2 ori sarcină obligatorie obligatorie pentru vacanțe - umplerea secțiunilor din portofoliu).

4 pași. Discutați și criterii de evaluare (de exemplu, următoarele):

· Prezența unei scale de realizare a obiectivului

· - potriviți materialele din portofoliul țintă;

· Prezența unui sistem de evaluare.

Aplicând această tehnologie în procesul de instruire pentru al șaselea an, am fost convins că tehnologia de portofoliu este acceptabilă pentru orice vârstă. Abordarea abilă a profesorului-consultant vă permite să lucrați cu succes în modul de portofoliu, și 5-grederi, 8-grederi, și absolvenți.

Aici, de exemplu, portofoliul unui elev de 10 ani al clasei lui Igor Gusarov.

Scop - scopul portofoliului - de a-și spori abilitățile, de a-și dezvolta abilitățile creative, de a învăța să atingă scopul; dovedesc-mi și tot ceea ce sunt capabil să învăț să lucrez cu informații.

Portofoliul include secțiuni:

1. Portret, unde 2 titluri: "Chestionar", "Gândurile mele" ("De ce să înveți rusă?")

2. Colector, unde puteți găsi informații interesante despre Syzran, poeme, diagrame, tabele preferate.

3. Documentele de lucru, care sunt toate lucrările scrise: o dictare creativă, exerciții de control, eseuri, puzzle-uri de cuvinte încrucișate pe „Cuvinte cu orthograms neverificabile“ ilustrații ale operelor literare, materiale de proiect.

4. Realizările mele (diplome, diplome, cele mai bune lucrări și proiecte).

Pe scara realizării obiectivului, este ușor de urmărit progresul în formarea lui Igor Gusarov. Cea mai importantă: materialele portofoliului sunt expuse nu numai evaluării profesorului, dar studentul însuși efectuează o reflecție (folosind sistemul de evaluare stabilit, observă o activitate de succes și mai puțin de succes).

Observ că, la sfârșitul anului școlar, studenții lucrează în modul portofoliu și se desfășoară un chestionar. Elevii școlari pot completa cu strictețe chestionarele și pot veni creativ - înregistrează reflecțiile lor sub forma unui eseu.

Pe baza rezultatelor chestionarului, s-au identificat secțiuni ale portofoliului, cu care elevii preferă să lucreze cel mai mult:

v realizările mele sunt 97% (această secțiune vă permite să vă realizați importanța și să evaluați rezultatele activităților dvs.)

v portretul meu este de 85% (baietii le place sa-si imagineze propriul lor "eu")

v colector - 67%

v materiale de lucru - 65%

Care este secretul tehnologiei "Portofoliu"?

v Cu ajutorul portofoliului, profesorul proiectează și implementează în mod liber căile educaționale individuale ale elevilor din instituția de învățământ.

v Portofoliul este un factor important motivant pentru învățare, deoarece sub orice structură este organizat în așa fel încât să-l urmărească pe student să facă progrese.

O organizație competentă de lansare a unui portofoliu de studenți permite colaborarea și feedback-ul proiectului de la profesor la studenții care au un sentiment de implicare în procesul de organizare a învățării proprii.

v Lucrul cu portofoliul este întotdeauna realizat în așa fel încât studentul să organizeze întotdeauna autocontrolul; realizează procesul de învățare, dezvoltarea unei anumite activități; trage concluzii despre cât de eficiente sunt aceste strategii pentru el personal, cât de consistentă este personalitatea sa; își evaluează realizările și oportunitățile, propriul progres.

v Portofoliul elev este una dintre modalitățile de formare a competențelor-cheie, în timp ce, în primul rând este vorba de rezolvarea problemei de competență, dintre care componentele sunt abilități complexe legate de auto-organizare și stima de sine a studentului.

Profesor de limba și literatura rusă

Sakhan Oksana Aleksandrovna







Trimiteți-le prietenilor: