1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni

1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni

Familiile cu gemeni sau gemeni sunt întotdeauna de două ori mai dificile. Problema cu jucăriile este deosebit de acută. Au început să urle că li sa dat doar un singur rezervor. Răcnesc că le-au dat aceleași avioane. Și veți da diferite ... ghiciți bine: ei râd că cealaltă are mai bine. Chiar dacă există o mașină similară, dar este portocalie.







Dați o jucărie pentru două

1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni

Cum poate fi economic să cumperi doar o jucărie pe care ambii copii le pot juca! Și nu trebuie să te gândești la asta și poți economisi bani! Dar nu totul este atât de simplu. Cumparand doar un singur articol, trebuie sa respectati mai multe reguli.

În primul rând, copiii trebuie să joace împreună această jucărie. Nu poate fi o mașină de scris, o păpușă, un ursuleț de pluș. Ar trebui să fie un designer, o cărămidă, un puzzle sau un joc de bord. Copiii ar trebui să fie capabili să o împărtășească între ei, ca să nu se certe.

1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni

1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni

1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni

În al doilea rând, trebuie să fie sigur că ambii copii doresc această jucărie. Dacă Victor vise de Lego, și Bob despre un robot-transformator, și să alegeți un singur lucru, al doilea este în mod clar dau seama că ceva este dubios. Poate te iubesc Vitya mai mare. Darul ar trebui să fie neutru și potrivite pentru ambii copii.

Și, în al treilea rând, vorbește cu copiii despre regulile jocului comun. Ce se întâmplă dacă au nevoie de aceeași parte a designerului? Ce ar trebui să fac dacă doar unul dintre cei doi vrea să joace jocul de bord? Dacă nu sunteți sigur că puteți întrerupe pașnic aceste procese complexe, este mai bine să cumpărați jucării separate pentru copii. Dar chiar ar putea exista probleme.

Pentru a da două jucării identice

1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni

Aceleași jucării par să rezolve problema partajării - ambii copii au primit absolut echivalente cu alte lucruri, nu se certau de nimic. Aceasta este o concluzie destul de naivă. Încă se vor certa. Chiar dacă inițial erau aceleași păpuși, atunci îi va cădea mâna și totul: "Dă-o înapoi! L-ai rupt! ".

Există lucruri pe care părinții ar trebui să le dea în două seturi. Aceasta, de exemplu, seturi de vopsele, găleți pentru nisip, cuburi, facturi. Lucrurile cu care copiii învață trebuie să fie strict individuale. Este, de asemenea, de dorit ca fiecare să aibă alfabet, rețete și alte cărți educaționale. Acest lucru se aplică lucrurilor pe care le vor folosi copii în același timp (spatule pentru nisip, cercuri gonflabile etc.).

1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni






1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni

1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni

Dar nu uitați că gemenii - aceasta nu este o creatură, este posibil ca ei nu doresc același lucru, ei doresc să fie diferite unele de altele și au diferite daruri în funcție de interesele lor individuale.

Pentru a oferi două jucării diferite

1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni

Fiecare copil ar trebui să aibă cel puțin o singură "jucărie" proprie. Vorbește-o tare cu întreaga familie. Mishka, cu care Masha doarme, doar Mașină, Vanya nu o ia. Și în direcția opusă - binoclul Vanin este inviolabil, numai cu permisiunea lui. Copiii ar trebui să învețe să aprecieze granițele celorlalți și să interacționeze între ei nu cu fraza "Dă-le înapoi", ci cu întrebarea: "Pot eu?".

În ceea ce privește celelalte lucruri, dacă decideți să dați copiilor jucării diferite, fiți pregătiți pentru certuri și strigăte. Jocurile care se află în casă într-o singură copie devin imediat obiectul dorinței ambilor copii. Dacă nu știți cum să împărțiți copiii, puteți să creați un calendar care să marcheze zilele și cine ar trebui să se dea altora.

1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni

1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni

1 1 »Sau cum să alegi jucăriile pentru gemeni

Cumparand jucarii diferite, nu uita ca ar trebui sa fie de valoare egala. Dacă îi dai Petya o bicicletă și Pasha un catelus, chiar dacă sunt două daruri minunate, vei deveni imediat cel mai rău părinte din lume. Acestea sunt lucruri complet diferite în ceea ce privește valoarea și concentrarea, puteți da astfel de daruri numai după ce ați convenit cu copiii.

Și, în general, întrebați. De îndată ce copiii încep să vorbească, vă vor spune ce vor pentru Anul Nou și veți înțelege, în funcție de situație, care dintre aceste trei căi este corectă. Combinați-le, alegeți una convenabilă și nu uitați: cu gemeni, de două ori mai mult nu este doar hassle, ci și fericire.

„Odată ce am cumpărat 2 copii de aceeași armă spațiu-blaster (zgomot, intermitent), pur și simplu pentru că alte opțiuni de astfel de arme nu exista. Am constatat că un argument de tip „este necesară frați jucărie“ acolo și apoi, și neconcludente pentru copii sunt argumentele mele, „Ia arma asta, este exact la fel.“ Prin urmare, am stabilit alegerea potrivită, și să continue să aleagă diferite jucării pentru copii. condiție obligatorie ca aceste jucării pentru copii pot juca împreună ".

"Am încercat deja totul diferit și același lucru. Este inutil. Băiatul meu primește numai când sora mea decide să dea una. Și apoi pentru o vreme. Și când vede că ea devine din nou interesantă pentru fratele ei. Nu știu ce să fac. I-am luat de la ea să-i dau fratelui său o ordine de tantru. Pentru noi, în timp ce 1,9 vor fi în continuare mi-e frică și de prezentat. Mașinile sunt deja 3 pe stradă, așa că un fiu o va face bine. "

„Băiețelul său (am aproape trei) din copilarie am da jucării diferite, fie aceleași, dar diferite culori, sau chiar diferite, dar într-un singur subiect (zuruitoare cu clopote, din metal clopot și din material plastic rattle-zuruitoare, un avion și un elicopter, camion și autobetoniera și m. p.). "

"Încerc aceleași jucării în orice. Chiar și prin culoare. Pentru că luptă chiar și peste detaliile mici. Avem nevoie de un camion roșu pentru toată lumea, iar cel albastru este rău! Bicicletă - diferite în scaune de culoare - roșu și portocaliu - lupte. "

"Jucăriile sunt aceleași în sensul, dar nu sunt similare unul cu celălalt (de exemplu, 2 jucării moi) sau aceleași, dar diferite de culoare."

"Prietenul meu cumpără jucării deosebit de diferite, de exemplu, Lego se stabilește, dar unul are un purcel și al doilea câine și apoi se schimbă. Mi se pare rezonabil
Le dau într-un singur subiect, dar altfel. "

"Același subiect. Diferite în formă. Apoi - schimbați. Dacă aceleași (de exemplu, rudele dau), atunci încerc să marchez cu un lac de unghii (un punct, o scrisoare de nume, etc), acestea nu sunt imediat confuz ".

„Depinde de ceea ce :) De exemplu, role mari, scutere - inutil să cumpere :) unul distractiv de a conduce, in loc :) si orice altceva va merge bine și unul.“

"Părinții mei vorbesc despre prietenii lor, care își cumpără mereu copiilor câte o jucărie pentru doi. Este cu scopul de a aduce copiii împreună. "

"Diferite ... punctul meu opus, că lucrurile ar trebui să fie diferite și igruhi și haine. Despre asta unde sunt de acord cu țărmul și în cea mai mare parte cu pace ... ".

„Noi, de asemenea, toate diferite. Ele sunt atât de interesante, și, uneori, o jucărie pentru două pot fi prezente, în mod normal, sunt de acord, cel puțin certuri peste o jucărie nu mai mult decât pentru orice donat o pereche. Și hainele tale și știu că nu am voie să se piardă ".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: