7 mistere detective în stilul lui Sherlock Holmes)) este interesant!

7 mistere detective în stilul lui Sherlock Holmes)) este interesant!

Toți iubitorii de detectivi sunt dedicați. Vă propunem să vă simțiți ca Sherlock Holmes, Miss Marple, Poirot, Nero Wulfs și "Znatoks" într-o singură sticlă. Rezolvați, împreună cu pizza obișnuită pedagog, Stepan Varenikov aceste ghicitori detectivi. În această problemă dificilă, veți fi ajutați de desene, în care există indicii. Ei bine, ca un bonus, deja cu un sentiment de superioritate morală față de colegii mai puțin inteligenți, puteți găsi confirmarea concluziilor la sfârșit. Există răspunsuri







7 mistere detective în stilul lui Sherlock Holmes)) este interesant!

Mi-e teamă, băiete, va trebui să luați pizza înapoi ", a interogat Gusev. - Fata, face o comandă, nu va putea să plătească pentru asta ... zgârierea gânditor capul cu o cutie de pizza cu fructe de mare a respins Găluște Stepan a primit uitat directorul general al „standard atu“ al băncii. Cu toate acestea, în plus față de cadavrul secretarului, situată sub masă, nu era nimic de privit. Stepan avea deja să iasă din casă, dar cuvintele directorului general Wilhelm Barimbadze l-au forțat să rămână.
"Sa întâmplat chiar înaintea ochilor mei", a declarat domnul Barimbadze cercetătorului.
- I-am dictat o scrisoare de afaceri Victoria, când o piatră a lovit brusc o ușă de balcon și a lovit-o chiar în templu. Victoria a terminat mecanic fraza pe care mi-a dictat-o ​​și apoi a căzut mort. "Nu mă îndoiesc că sa întâmplat totul", a spus cercetătorul. "Dar este puțin probabil să reușim să prindem un bătăuș care aruncă o piatră." Ar fi putut fi oricine.
În timp ce cercetătorul a considerat cu atenție tatuaj frivol pe secretarul său coapsa Stepan Găluște a condus bancherul în lateral și a spus liniștit: - mă plătească pentru pizza, și nu voi spune nimănui că ai omorât secretara lui. Bancherul se întinse cu unduire în buzunar pentru portofel. Întrebare: Cum a presupus Stepan că povestea spusă de CEO-ul băncii nu corespunde realității?

7 mistere detective în stilul lui Sherlock Holmes)) este interesant!

- Două pizza cu fructe și una cu stafide uscate comandate? - a intrebat Stepan Varenikov, intrand in biroul societatii de asigurari "Shetheppens INC". "Da," a răspuns cineva, "așteptați doar un minut". Aparent, Stepan a sosit doar în mijlocul unei întâlniri importante. Mai mulți reprezentanți ai "Shetheppens INC" au ascultat cu atenție bărbatul bărbos care stătea la tablă și făcuse note în carnetele sale (practic, cum a putut vedea Stepan, au desenat femei goale și tancuri).
Bărbatul a spus între timp: "Nu am fost în apartament mai mult de cinci minute - am scos gunoiul. Ma intorc si ma simt: cineva ma vizitat. Uite, nu există canapea și pian! Dumnezeu să fie cu el, cu o canapea! Dar pianul! Am cumpărat acest pian doar cu o zi înainte de ieri. În contractul nostru, sunteți obligat să îmi rambursez costul integral. Uită-te la acest plan. Am imaginat cum mobila era în camera mea înainte de a fi jefuit.
- Khe-khe, Stepan a rupt tăcerea care a urmat. - Să luăm acest lucru: voi întreprinde pentru a dovedi că nu a existat nici un pian în acest mincinos bărbos nu a fost, și să-mi dea o mușcătură de pizza cu stafide uscate. Întrebarea Ce, pe lîngă foamete, la făcut pe Stepan să se îndoiască de veridicitatea povestii tipului bărbos?

7 mistere detective în stilul lui Sherlock Holmes)) este interesant!

3. Bani dispare la amiază

- Către regretul meu profund, salariul nu va fi dat astăzi - directorul pizzeriei "Colesterol-Plus" ia informat pe subalternii săi, după ce ia adunat pe coridor. (În biroul său, el nu le putea colecta, pentru că acolo era în prezent într-un incendiu.)
- Che pentru nafig? - Stepan, care se baza pe acești bani, și-a dat vocea.
"Lasă noua noastră gardă Saveliy să explice acest lucru".
Saveliy, un tip scurt, cu un singur ochi, cu un aspect complet de neimaginat, a călcat cu mândrie și a început povestea. "Aveam un sac de bani salarial la departamentul de contabilitate de-a lungul acestui coridor, când mi-am scos afurisul. M-am așezat lângă ieșirea de urgență, chiar aici pentru al lega. Dar apoi ușa a zburat și ma lovit atât de mult pe cap că am pierdut conștiința. Când m-am trezit, sacul de bani a dispărut și șirul a fost legat ...






- Ah, Saveliy, Saveliy, cât de prost ai fost! - a spus Stepan, apoi a apucat brațul și a întrebat în repetate rânduri: "De unde ați luat banii?" Întrebare Ce a ajutat Stepan să-l expună pe Savelia?

7 mistere detective în stilul lui Sherlock Holmes)) este interesant!

7 mistere detective în stilul lui Sherlock Holmes)) este interesant!

5. Oaspeții hotelului

"Tată, de când ești aici, poți să ții arma în timp ce mă duc la balcon să fumez?"
- Ce se întâmplă aici? - la întrebat Stepan. Conversația a avut loc în suitele de lux ale hotelului „alpenstocks-slavă“, în cazul în care Stepan Găluște adus la comanda o pizza cu furaje și conținut scăzut de grăsime Coca-Cola.
- Vedeți, sunt însărcinată să păzesc soția sefului meu, bărbatul dădu din cap lui femeia care stătea sub masă, care juca cu grijă solitarul. "Am auzit că va fi ucis azi." Deci am datoria aici cu o armă. Și ea îmi permite să fumez doar pe balcon. Deci, faceți o astfel de favoare, așteptați aici timp de cinci minute.
- Și dacă ucigașul vine aici, îl pot împușca? Ochii lui Stepan au luat foc.
"Dacă știți cu certitudine că este un criminal, bineînțeles!"
- Zashibis. Du-te de fum, astept. Un minut după ce garda a dispărut pe balcon, a apărut o batere la ușă - și un om impresionant a intrat în apartament.
- O mie de scuze - zise el, privind în jur. "Toate ușile din acest hotel sunt la fel." Am confundat acest număr cu a mea.
El a vrut deja să se întoarcă să plece, dar apoi Stepan a tras câteva gloanțe în el.
- Dă-i asasinul, Stepan zâmbi la femeia care ieșise sub masă și la gardianul care alerga de pe balcon. Întrebare: Cum a ghicit Stepan că a fost un criminal?

7 mistere detective în stilul lui Sherlock Holmes)) este interesant!

6. Mercedes lasă dreptate

- Ce te face să crezi că eu am lovit cangurii. La mașina nu există urme! - a strigat în fața inspectorului de trafic un bărbat afurisit într-o rochie de casă. A gesticulat atât de înverșunat încât aproape că a bătut o cutie de pizza de la Stepan Varenikov. Cazul a fost în curtea casei nr. 49 pe Strada fericită a frontierei. Stepan sa oprit. Îi iubea pe cangari din copilarie și oricine îndrăznea să-și ridice mâna la aceste marsupiale grațioase se considera inamicul său personal.
- Mi sa spus că acum o oră, „Mercedes“ de culoare „crap umed“ a intrat pe teritoriul de la grădina zoologică, cangur bătut, și apoi a dispărut, - a explicat cu răbdare inspectorul de trafic. - Martorii au reținut faptul că numărul de mașini se termină la 22. În general, Mercedes-ul dvs. este ideal pentru descriere. Mercedes, despre care, se pare, a existat un discurs, stătea chiar acolo. Stepan își aplecă coatele pe capotă și continuă să asculte argumentul.
- Da, există mii de astfel de Mercedes pe străzi! Bărbatul era indignat. - În general, nu am ieșit din casă astăzi și nu am mers cu mașina. Nu vezi că am coborât la tine într-un halat?
- Presupun că știi cum să se schimbe rapid într-o casă sau chiar o plimbare prin oraș într-o robă - a spus Stepan și întorcându-se spre inspectorul de trafic, a spus: - Voi dovedi pentru un moment, că acest criminal josnic cangur fără apărare minți! Întrebare Cum a presupus Stepan că șoferul Mercedes înșela?

7 mistere detective în stilul lui Sherlock Holmes)) este interesant!

7. Sinuciderea ucisă

"Intrați", a spus cercetătorul Gusev. Ușa sa deschis și Stepan Varenikov a venit cu pizza de fructe de mare sub braț. Gusev se uită la comerciant și se întoarse din nou la colegul-investigator Lebedev, care examina fotografiile unor cadavre.
"Se pare că am un nou atac deja vu", a spus Gusev cu voce joasă. - Se pare că am văzut deja fața acestui comerciant undeva. Haide, trage pozele! Voi închide cazul: este sinucidere evidentă.
- Și de unde ai făcut această sinucidere? Întrebat Lebedev.
"Dă-mi bani pentru pizza și mă duc", a spus Stepan.
- Doar un minut, tinere! Și ce altceva ar putea să nu fie sinuciderea? Corpul pe care l-am găsit azi dimineață în morgă. În templul din stânga - un glonț, pistolul este fixat în mâna stângă. Dar corpul mort nu era stângaci. Doar mâna dreaptă, după cum vedeți în fotografie, este într-o castă. Am căutat o notă de sinucidere în buzunarele pantalonilor noștri, dar nu am găsit-o. În buzunarul din stânga era un cec vechi din magazin, iar în buzunarul drept erau cheile, o porumbelă și un chibrit de dinți. Asta e tot. Dar chiar și fără o notă este clar că aceasta este o sinucidere. Soția lui spune că a plecat acasă aseară într-o stare depresivă.
"Sunt gata să susțin că nefericitul a fost ucis chiar de această soție și abia apoi a fost transferat la morgă", se gândi Stepan, dar nu începu să vorbească cu voce tare. El a petrecut deja prea mult timp în biroul anchetatorului. Întrebare Ce a făcut pe Stepan să suspecteze că sinuciderea a fost ucisă în casa lui și apoi aruncată în morgă?

1. Traiectoria zborului pietrei, la care ar sparge paharul în ușa balconului și va intra în templul secretarului, este imposibil. Stepan, care, ca toți comercianții de pizza, avea un ochi uimitor, a observat imediat.

2. Corzi scurte (sunt responsabili pentru sunete înalte) sunt situate în pianul din dreapta și lungul (basul) din stânga. Aici!

3. În conformitate cu tehnologia de siguranță, ușile ieșirilor de urgență trebuie deschise numai în exterior și nu în alt mod. Și asta înseamnă că Saveliy nu a putut să-și ridice capul pe cap.

4. Formarea oamenilor este de obicei proporțională. Brațele sunt mai lungi decât cele scurte. Prin urmare, Stepan a sugerat o femeie în vârstă înaltă să se așeze la vârful coloanei și să treacă pizza în celulă. Lungimea brațelor sale este de doar cinci centimetri (sau cam atât) mai mult decât Stepan.

5. Dacă el era cu adevărat sigur că merge în camera lui, nu ar fi bătut pe ușă.

6. Când Stepan își aplecă coatele pe capotă, simți că metalul era fierbinte. În consecință, mașina a fost folosită destul de recent.

7. Dacă brațul drept al unei persoane este spart, atunci cel mai probabil buzunarul său drept va fi gol, iar cheile și potrivirile pentru confort se va pune în buzunarul stâng. Aparent, soția lui ia ucis soțul, apoi și-a pus corpul într-un costum vechi.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: