80 Cei mai buni din regiunea Arkhangelsk

80 Cei mai buni din regiunea Arkhangelsk

Județul Krasnoborsky a prezentat lumii un artist muzical de excepție, virtuos, onorat al Rusiei, Serghei Smetanin. Cu câteva zile în urmă, în regiunea noastră au avut loc "întâlniri Smetanin", un festival internațional de armonii. Puteți adăuga: armonie și armonie.

În regiunea Arkhangelsk s-au născut câțiva muzicieni originali care au fost aplaudați de țară și de lume. Din harmonica cucerit mai ales publicul cu două - Serghei Privalov și Serghei Smets. Un localnic din cartierul Krasnoborsky, Smetanin a fost un muzician neobișnuit. Nordist a luat un bang în India, Franța, Suedia, Cehoslovacia, Polonia, Coreea, Germania, Bulgaria, Finlanda, Norvegia, Olanda, Belgia, Elveția, Monaco, Cipru, Emiratele Arabe Unite și în alte țări. A transformat un simplu acordeon rus într-un instrument improvizant, ca un saxofon și o vioară.

Dar stăpânirea Smetanin perfecționat nu numai în corul de Nord, artistul a colaborat cu o serie de orchestre și ansambluri folclorice rusești, inclusiv Orchestra Națională a Academiei Ruse Instrumente Folclorice numit după Osipov. În plus, Serghei Leonidovici a fost un participant regulat în popularul serial de televiziune Ghenadi Zavolokin „Play Acordeon!“.

Pentru a menține un interes constant în considerentul armonic Smets introdus in fier program de vase zhaleyka sub forma unei țevi, a însușit Vologda Talianki jucat pe un ferăstrău cu două mâini și o lopată fierăstrău, pe un set de linguri de lemn. Și, de altfel, a fost un compozitor original. Pe baza muzicii populare de nord a scris zeci de opere originale Harmonica, a făcut o mulțime de tratamente de nord cântece populare rusești, o mulțime de piese la Vologda Talianki.

Județul Krasnoborsky este mândru de Smetanin. În general, acest frumos pământ pomorian este renumit pentru cei mai buni oameni ai săi. Artistul și descoperitorul arcului Alexander Borisov, fondatorul sanatoriei pentru copii de tuberculoză, medicul onorific Maria Favorskaya, mulți alții. Din nefericire, armonistul remarcabil a trăit o scurtă viață și a murit la vârsta de 50 de ani. A fost îngropat în Krasnoborsk, fiind prezentat pe monument cu un acordeon în mâinile sale și un zâmbet invariabil.

Și "întâlnirile smetane" au devenit un eveniment cultural în timp, nu numai pentru Krasnoborsk și regiunea Arkhangelsk, ci și pentru Rusia. În acest an, invitatul de onoare al festivalului a fost mama virtuozului Alexander Maksimovna.

... La un moment dat Boris Mokrousov a scris o capodoperă de cântec "Acordeon singuratic". Ascultați-o în minunatul spectacol al lui Vladimir Troshin, îmi imaginez că Serghei Smetanin. Viața unui muzician este ca muzica în sine: există note amuzante și tristă. Și numai ea, muzica, transmite cel mai bine sentimentele umane. Ascultând acordeonul Smetanin, înțelegeți că acesta este un obiect animat care a venit la viață în mâinile stăpânului. Odată cu plecarea lui Serghei Leonidovici, ea, muzica lui Smetana, continuă să joace. Pentru a vă bucura și a vă întrista, a da speranță și a vorbi despre singurătate.

Asta va merge la câmp, la poarta

Apoi, din nou,

Ca să privim în întuneric cineva

Și nu poate găsi ...

Ați găsit o eroare? Evidențiați textul,
apăsați ctrl + și introduceți-l și trimiteți-l.

Smetanin Serghei este o personalitate extraordinară și mulți au vrut să fie ca el, și nu el a fost copia cuiva. Muzica lui se bazeaza pe folclorul nordic realizat pe toate festivalurile de prestigiu și competiții la nivel mondial și nu este comparabil cu melodii la acordeon, care sunt efectuate de către Valery Okhapkin.

... vorbind despre asemănarea, am avut în minte exteriorul și nu am comparat lucrarea lui Smetanin cu munca altor muzicieni. Deloc încrezător în meritele Smetanin, pot spune ca eu personal am nimic extraordinar în ea din textul Morozova a văzut. În ceea ce privește Ohapkina și Smetanin, există o chestiune de gust, și de a argumenta despre gustul nu este acceptat ... Apropo, Okhapkin a fost, de asemenea, bine familiarizat cu G.Zavolokinym și au participat la programele sale și nu a fost străin de folclor. Poate pentru că severodvinets Okhapkin, eu îl cunosc mai bine decât Smetanin, dar, în orice caz, și că, și altul - un popor decent și talentați.

Serghei Smets unic și nimeni altcineva pentru ca acesta este totul și ajustează capacul și moda lui. Okhapkin - este doar un cântec cu publicul la acordeon, și Smets - o inalta clasa profesionala, primul acordeon, un solist în Orchestra Națională a im.Osipova, este o nouă tendință întreg în populară muzică instrumentală - melodii și compoziții originale, care sunt de interes pentru profesioniștii din domeniul folclor și, în special, nord, și amatori.

... Dragă Olga, Julia, nu vă zgârciți atât de clar V.Ohapkinym, ale cărui servicii sunt recunoscute oficial care conferă titlul de onoare, dar dragostea poporului pentru artist, e nevoie să spun ... mi-am dat seama că am fost de-a face cu un profesionist, și vă susțin ca un profesionist în Această zonă și terminologia pe care o aveți este potrivită și aceasta este vina dvs., deoarece la figurat vorbind, ai ochiul zamylen - discursul profesional ar trebui să se desfășoare într-un alt loc ... Sunt un fan obișnuit al acestui gen, și eu încă mai aproape și mai clare Okhapkin, îmi pare rău ...

Nu aș compara valoarea Smetanin, care a cerut scuze celor trei capete de profesionale și talatlivey a fost (din păcate), a lăsat o contribuție uriașă, a scris o grămadă de tratamente și compoziții originale care sunt jucate nu numai în regiunea Arhanghelsk, dar, de asemenea, mult dincolo. Pur și simplu există profesioniști și există fani cu cântece în acordeon.

Serghei, nu și am același lucru - că „despre o contribuție uriașă“ (cuvinte, care sunt deținute de stat !! br-r ...) și despre „o grămadă de tratamente și lucrări originale“ trebuie să vorbim în altă parte, dar aici ... aici sunt oameni simpli, care nu se mai bazează pe percepția emoțională, este necesar ca sufletul, că sufletul desfășurat ... și Okhapkin este capabil, ca nimeni altul!

Buna. Nu din cauza credinței interne, nu am scris nimic despre Serezhu.On fratele meu și eu nu pot scrie aici despre el nici bun, nici plohoe- cu atât mai mult eu sunt departe de muzica. Și am scris despre ceea ce scriu prietenii lui, care erau personal și bine cunoscuți cu Serghei. A plecat mai devreme, dar a făcut multe pentru oameni. Nu l-ați cunoscut pe Serghei personal, atunci de ce îl judecați.

A fost de mai multe ori la concertele sale, el a ținut publicul extraordinar, carismatic, pe măsură ce juca pe ferăstrău, nimeni nu joacă atât de curat până acum. Era pe scenă și arăta perfect

Este păcat că festivalul său, întâlnirile lui Smetanino nu este în Arhangelsk acum este un festival excelent pentru sufletul rus și a adunat întotdeauna o sală completă în teatru

Departamentul comercial:
(8182) 47-07-96 Tatiana Podvolotskaya
(8182) 47-08-79 Eugenia Lutyianova
(8182) 47-08-54 Elena Glazacheva







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: