10 plante otrăvitoare - frumusețe periculoasă în țară

Dintre selecțiile mari de plante ornamentale lemnoase și erbacee utilizate în prezent pentru plantarea grădinăritului, există acelea ale căror frumusețe de flori, fructe și întreaga plantă este extrem de periculoasă.

10 plante otrăvitoare - frumusețe periculoasă în țară

Este adesea cultivat sub forma unei fabrici kad pentru proiectarea unei terase în aer liber. Toate părțile plantei conțin o cantitate mică de substanțe toxice și halucinogene.

10 plante otrăvitoare - frumusețe periculoasă în țară

Folosit în mixborders. Toate speciile - plante otrăvitoare, conțin glicozide complexe (în principal în frunze), care au un efect puternic asupra inimii.

10 plante otrăvitoare - frumusețe periculoasă în țară

10 plante otrăvitoare - frumusețe periculoasă în țară

Originea macului și a macului sunt folosite în grădini de flori, o peluză pestriță. Toate părțile plantelor sunt otrăvitoare.

10 plante otrăvitoare - frumusețe periculoasă în țară

Aplicată în cabane sub formă de viermi, garduri vii. Toate părțile plantei sunt otrăvitoare, cu excepția unei răsaduri strălucitoare.

Daphne sau volochyagodnik parfumat

10 plante otrăvitoare - frumusețe periculoasă în țară

Numai coaja fructelor sale mature nu este otrăvitoare, și orice altceva este mai bine să nu gust!

Phytolacca sau americanul Laconos

10 plante otrăvitoare - frumusețe periculoasă în țară

Plantați în țară ca o plantă frumoasă, dar boabe sunt periculoase. Dacă este ingerat, este posibilă nu numai diareea, ci și paralizia sistemului respirator.

10 plante otrăvitoare - frumusețe periculoasă în țară

Bun în mixborders, dar semințele sunt otrăvitoare!

10 plante otrăvitoare - frumusețe periculoasă în țară

Un arbust frumos în floare și purtător de fructe, dar fructe de padure sunt otrăvitoare!

10 plante otrăvitoare - frumusețe periculoasă în țară


Pete frumoase de toamna in toamna, atunci cand apare brusc de pe pamant in rockeries, paturi de flori, dar este otravitoare, chiar este necesar sa lucrati cu ea in manusi. După cum sa menționat de către Salmon: „Oamenii intelepti, chiar și în mâinile nu a luat (în special partea subterană), și mai ales nu colectează în buchete și nu“ respira „aroma. Otrava este încă utilizată în tratamentul anumitor tipuri de boli oncologice. Colchicina extras din această plantă, -. Un medicament, și o substanță mutagenă, prin care puteți obține o varietate mutantă, care este, noi plante (în ceea ce privește forma lor) "

VladimirPonomarenko

Ei bine, în cazul în care pentru a transfera, atunci ar fi necesar atunci și box-copaci amintesc, și crini, și Delphinium, atât de mult mai mult decât ... Din câte îmi amintesc, de asemenea, narcise becuri conțin substanțe toxice (de exemplu, ele nu ating mouse-ul!). Vânătoiul și celandina sunt otrăvitoare; Am citit că chiar o mare hortensie este otrăvitoare - frunzele ei conțin cianură. Dar cine, în mintea sa dreaptă, va veni în minte, mestecând frunzele de hortensii sau bulbi de crocus și narcis? Da, și semințele de ulei de ricin, de exemplu, în climatul nostru încă mai trebuie să așteptați. Deci, cred, merită să abordăm această problemă fără fanatism. Am crescut mereu în grădină și brândușele, și crini, și narcisele și delphiniums, și tulichina chiparos - chiar și atunci când Alenka a fost destul de firimituri. Din copilăria mea îmi amintesc atât digitalis cât și aconită în grădini - în satul în care în fiecare vară m-au trimis să mă odihnesc, fără ei nu sa tratat nici un complot. Ca și fără mac, apropo - exterminarea lor totală a început mult mai târziu, atunci nici măcar nu am știut cuvintele "dependent de droguri". Dar cu toții am supraviețuit, nu-mi amintesc niciun caz de otrăvire prin flori - iar copiii de vară în sat din fiecare casă au fost și nu unul câteodată. Cunosc, bineînțeles, proprietățile otrăvitoare ale plantelor, dar asta e să le abandonezi din cauza asta ... Nu sunt sigur.

Marina este de acord cu tine, problema otrăvuirii plantelor ar trebui să fie abordată selectiv. Dar, așa cum spui - "Trebuie să știți". În același timp, aceste plante sunt de multe ori foarte frumoase și originale, deci nu cred că merită să le renunț. Doctorii sunt aproape toți maximaliștii.

Mulțumită lui Vladimir pentru post și Marina pentru completări.
În practică, voi spune că există un astfel de client: "NU plante otrăvitoare pe site-ul meu. Am copii mici „, și apoi un arhitect peisagist să își asume responsabilitatea de a face o declarație pentru a permite frumos, dar periculos planta rasteniya.Vybiraya de pe site-ul dvs., este responsabilitatea exclusivă a tine, și introducerea de 100 de ori reasigurate. Despre sens comun - în special copiii nu deranjez cu privire la aceasta, și de a face ceea ce doresc, și nu au întotdeauna timp pentru a ține evidența. Acest subiect este foarte interesant pentru mine și voi fi recunoscător pentru informații suplimentare.

Julia, poate că în acel caz veți găsi următoarea listă utilă, pe lângă plantele deja numite; în ea am inclus nu numai decorativ, dar, de asemenea, unele ierburi sălbatice, comune în latitudinile noastre (de fapt, chiar și la îngrijit complot var problematică toate dikorossov)
plante erbacee:
- calla palustris - toate părțile plantei sunt otrăvitoare;
- o picătură de medicamente (Betonica officinalis) - o buruiană comună în Regiunea Pământului Negru; frunzele și tulpinile sunt capabile să provoace strănutul și rădăcinile - vărsături;
- Anemona (ficat) (Anemone hepatika) - în doze mari este otrăvitoare;
- oregano (Origanum vulgare) - are un efect abortiv, cu toate acestea contraindicat la femeile gravide (inclusiv animalele gestante);
- Calea mlaștină (Caltha palustris) - otrăvitoare, ca și alți reprezentanți ai familiei de cocoș; sucul poate provoca erupții cutanate, iritarea pielii și a ochilor;
- cotletul european (Asarum europaeum) - poate provoca strănut și vărsături; intoleranța individuală este posibilă;
- costum de baie european (Trollius europaeus) - otrăvitor, în special suc;
- a cumpărat un medicament (Polygonatum officinale); - sucul provoacă iritarea pielii și a ochilor; când este ingerat, poate provoca voma (în special fructe);
- Buttercup (Ranunculus) - sucul provoacă iritarea ochilor și mărește sensibilitatea pielii la soare; dacă mâncați o plantă proaspătă, este posibil să se deterioreze sistemul nervos și perturbarea tractului gastro-intestinal; animalele, care au crescut cu grăsimi, pot pieri de otrăvire;
- săpun medicinal (Saponaria officinalis) - în doze mari provoacă vărsături și durere în intestine;
- Impatiens noli tangere - in doze mari cauzeaza varsaturi;
- masculul de fern (sculpin) (Aspidium filix mas Sw.) - rizomii proaspeți sunt toxici;
- Tansy (Tanacetum vulgare) - ușor otrăvitor;
- Păstrăvul (Galanthus nivalis) - foarte toxic, în special fructele și bulbii;
- pelin (Artemisia) - mirosul de pelin (de orice fel) este capabil să provoace reacții alergice puternice;
- Cota tinctoria (Anthemis tinctoria) - miros poate provoca reacții alergice severe (strănut, ochi umezi, înroșirea pielii și mucoaselor);
- mușețelul (Matricaria), - în cazul intoleranței individuale posibile reacții alergice la miros de mușețel prurit și eritem spasm respirator;
- o vânătă comună (Echium vulgare) - toate plantele sunt otrăvitoare;
- Chastuha (Alisma plantago aquatica) - întreaga plantă este otrăvitoare; când sucul intră pe piele sau în ochi, pot apărea iritații severe (înainte de blistere de pe piele);
- un ghepard (Veratrum) - o otravă puternică;
arbuști și semisuburi:
- Ledum palustre (Ledum palustre) - uleiurile esențiale conținute în acesta provoacă o durere de cap severă, amețeli;
- Scorbutul negru (Euonymus verrucosa Scop.) - fructe otrăvitoare;
- Bătrânul roșu (Sambucus racemosa) - ușor otrăvit;
- caprifoi comun (Lonicera xylosteum) - este, de asemenea, o "boabe de lup", fructele sunt otrăvitoare;
- fructul fragil (Frangula alnus Mill.) - fructele sunt otrăvitoare; coaja proaspătă provoacă vărsături;
- Cheremus (Padus racemosa Cilib.) - în semințele de cireș pasăre conține un acid moarte de acid cianhidric; Este posibilă și otrăvirea cu phytoncides eliberată de plantă în timpul înfloririi;
plante ornamentale de gradina:
- Arisema trehlistnaya (Arisaema triphyllum) - rădăcinile sunt otrăvitoare;
- Bujor (Paeonia) - rizomii și preparatele pe baza acestora au acțiune abortivă și sunt contraindicate în timpul sarcinii;
- Taxus baccata - întreaga plantă este otrăvitoare;
- Physalis alkekengi - sepale luminoase otrăvitoare.

Sincer, posibilitatea de otrăvire majoritatea acestor plante pentru mine personal o mare întrebare - este că în mod conștient și intenționat, este puțin probabil, dar în termeni de reasigurare, aceste informații pot fi utile.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: