10 lucruri care se schimbă în mod inevitabil dacă ați început să locuiți în străinătate

Viața în străinătate este, bineînțeles, o răsplată. Chiar dacă a fost de scurtă durată, această experiență vă poate schimba complet. Pentru mai bine.

Iată 10 lucruri care se schimbă în mod inevitabil dacă ați început să locuiți în străinătate. Cel puțin o lună sau două.

Învață constant o nouă limbă. Și uitați de vechi.

Nu sunt un expert în modul în care sunt aranjate creierul uman, dar ceva îmi spune că dacă nu mai vorbiți în limba maternă, mai devreme sau mai târziu o veți uita. În primul rând, veți începe să înțelegeți tot mai des ce vă spun compatrioții pe străzi. Atunci vă veți bucura de cât de repede ați învățat o limbă străină. Vom trece câteva luni mai mult și veți începe să vă gândiți la asta! De aici - drumul direct spre uitare în relație cu rusii.

Uitați uita, în cazul în care intră din nou în mediul vorbitor de limba rusă, va fi din nou se exprima perfect în propria lor, dar fără sprijinul constant al mediului, vei deveni greșeli foarte stupide, vor spune lucruri sălbatice, cum ar fi „pantaloni Nagy“ sau „ia autobuzul“ (nu de furtuna, și să stea pe ea în sens), și se împiedică în mod constant:

"Ei i-au făcut ... cum este în limba rusă?" Radio? Nu, nu radio ...

"Tu ești televizorul!" A! Raze X!

O valiză nu va fi doar o pungă convenabilă pentru lucruri.

M-am gândit că după ce m-am mutat, valizele mele cu lucrurile colectate pentru mișcare ar fi adunat praf pe raftul îndepărtat. M-am gândit chiar: "Ce voi face cu toate aceste valize atunci când mă voi stabili?". Dar eu continu să le folosesc chiar și după ani de viață în emigrare.

Faptul este că emigrația părea să mă elibereze. Am început să călătoresc din ce în ce mai des. Și bucură-te de ea. Cred că în cazul majorității celor care decideți să vă schimbe locul de reședință, același lucru se va întâmpla: odată ce ieșiți din cușcă, doriți să continuați să o faceți din nou și din nou. Și, da, nu sunt sigur că voi trăi restul zilelor în Brazilia, unde locuiesc astăzi.

Aceasta nu este o excursie. Aceasta este viața ta!

Puteți trăi în străinătate timp de cinci ani, apoi vin acasă pentru a vizita rudele și prietenii pentru a vă întâlni la pub, se va întreba: „Ei bine, cum e călătoria ta.“ Uneori, vreau să strig: „Eu nu sunt călătoresc? Locuiesc acolo! ". Dar numai ei încă nu înțeleg.

De aceea, eu răspund întotdeauna la această întrebare în acest șablon politicos: „Atât de mult sa întâmplat în acești trei ani ... Putem amândoi cina împreună, și am să-ți spun impresiile cele mai vii!“.

Veți păstra întotdeauna în considerare rata de schimb.

Poți să trăiești într-o altă țară și în zece ani, dar să ții cont de cursul de schimb. Veți intra în magazine acasă și în noua patrie și veți compara în mod constant prețurile. Acum, acest obicei este partea din partea ta că nu vei scăpa niciodată, indiferent de cum îți place.

Linia dintre "normal" și "ciudat" va fi de acum înainte un pic neclară.

În ciuda faptului că mulți cred că lumea de astăzi este una McDonald's global, nu este. Și fiecare cultură, chiar și cele vecine, poate avea propriile idei despre ceea ce este acceptabil și ce nu este.

Undeva este normal când tinerii se sărută pe stradă, undeva - nu. Undeva la marijuana de fumat, laicii sunt linistiti, undeva - nu.

Am părăsit America la vârsta de 23 de ani. Apoi am crezut că a fost greșit când cineva își luase nasul pe stradă. În acest caz, am folosit întotdeauna o scobitoare după cină. Și acum imaginați-vă că unde sunt astăzi, totul este exact plat. Îmi pot curăța calm nasul într-un loc public. Dar nu era obișnuit cu faptul că folosirea publică a bețișoarelor dentare este anormală.

Dar ceea ce este cu adevărat excelent este că înțelegerea acestei diferențe vă face o persoană mult mai liberă și mai tolerantă.

Timpul în diferite țări este măsurat în moduri diferite.

În America, nu poți invita pe cineva la o cafenea astăzi. Acolo oamenii trăiesc în funcție de calendar. Și furios de fiecare dată când trebuie să aștepte pe cineva mai mult de cinci minute.

Acum, imaginați-vă că unde sunt acum, târziu chiar și timp de 30 de minute - este normal. Și nu am fost deloc mulțumit la început: m-am simțit ca un lipici, totul se întâmplă în mișcare lentă, nu ai timp ...

Dar apoi vă obișnuiți să vă adaptați. Deși continuați să fiți uimiți de modul în care anumiți oameni sunt obsedați de timp, în timp ce alții - în general, nu vă gândiți la asta.

Cuvântul "rutină" va dispărea din vocabularul tău.

Indiferent dacă viața dvs. se va forma în noul loc așa cum ați planificat sau nu, nu veți fi niciodată plictisiți și "obișnuiți" acolo. Un miracol se va întâmpla în fiecare zi.

Odată ce am dedicat o zi întreagă plătindu-mi doar două facturi de utilități. Acum nu sunt sigur că mâine voi avea electricitate și apă. Acest lucru este atât de imprevizibil ... am întotdeauna un "plan de rezervă" - în cazul în care ziua de lucru merge să se frece din cauza iresponsabilității electricieni locali.

În general, lucruri neașteptate în străinătate cu dvs., în orice caz, se vor întâmpla de zeci de ori mai des decât la domiciliu.

Veți pierde totul, dar nu contează prea mult.

Și aici este principalul argument împotriva emigrației, care este adesea menționat în agitație: nu aveți nevoie de nimeni acolo. Acesta este adevărul. Dar îți spun un mic secret: nu ai nevoie de nimeni nicăieri. Ai nevoie doar de tine.

De fapt, oamenii se tem adesea să se miște undeva, pentru că "nu vor fi nimeni" sau pentru că se tem să-și piardă munca obișnuită și cercul social obișnuit.

Voi spune mai mult. Când vă mișcați, veți pierde totul (cu excepția macbuk și haine) pe care le-au avut. Traseele obișnuite de mers pe jos. adunări de familie. Magazine preferate. Alimente preferate (dacă nu este Coca-Cola). Și miroase, culori, vreme și gusturi.

Înainte de a te duce să trăiești într-o altă țară, nici măcar nu vei ajunge la concluzia că tot ce vrei să iei cu tine se potrivește în câteva valize. Nici măcar nu vă amintiți jumătate din lucrurile care păreau foarte importante.

Acum se va părea: "Totul este posibil".

Acum știi cu siguranță: să aduni și să dai de oriunde și oriunde poți într-o zi.

Începeți viața de la zero? Acest gând acum mă inspiră nu numai, ci mă ajută și pe mine. Știu că puteți întotdeauna să începeți din nou. Orice.

Totul va deveni diferit.

La început, vă veți simți deseori umilit ... Va trebui să întrebați (adesea nefamiliari) despre ajutor în cele mai simple situații. În fiecare zi, totul va părea atât de complex și neobișnuit, încât uneori chiar va fi înfricoșător.

Dar câteva luni vor trece și vei fi confortabil. Și inima voastră va depăși sentimentul că sunteți capabili de ceva mult mai mult decât credeți voi.

„Dacă ești destul de curajos pentru a arunca toate bine-confortabil, și poate fi orice: o casa, socoteli mai vechi - și a lovit la drum pentru adevăr, să caute adevărul în ei înșiși sau în lumea din jurul vostru, dacă sunteți sincer dispus să fie considerat un indiciu toate ceea ce se întâmplă pe drum, dacă luați ca orice profesor, care vă va întâlni, și lucrul cel mai important - dacă sunteți dispus să accepte și să ierte dificil adevărul despre tine, atunci se va deschide și adevărul ".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: