7 Semne ale iubirii adevărate pentru Trimisul lui Allah

În viața sa o persoană învață iubire în diferite grade și manifestări, dar un fel de iubire este permanent și indispensabil pentru fiecare credincios adevărat - aceasta este dragostea pentru Mesagerul lui Allah (pace și binecuvântări să fie asupra lui).







Există multe motive pentru iubirea profetului Muhammad (pacea lui să fie binecuvântată), le vom spune despre ele în acest articol. Dar, înainte de a vă îngropa în ceea ce ar trebui să fie iubirea adevărată, să ne amintim unul dintre cele mai atrăgătoare hadisuri care fac dragostea credinciosului pentru Profet chiar mai puternică. Aisha (poate Allah să fie mulțumit de ea) a spus:

„Într-o zi, văzând distractiv Profetului, am întrebat:“ O, Mesager al lui Allah, roagă-te pentru mine la Dumnezeu „Trimisul lui Allah rugat:“!! O, Allah, iartă toate trecut, viitor, păcatele ascunse și evidente Aisha „Am fost atât de bucuros că nu a fost păstrat pe picioare. Trimisul lui Allah a spus: „Tu fericit, mă rog pentru tine?“ I-am răspuns: „Așa cum eu nu pot înveseli rugăciunea ta“ Mesagerul lui Allah a spus: „Pe Allah, această rugăciune, pe care le oferă în fiecare namaz pentru Ummah lui“ “.

Cum nu puteți iubi Trimisul lui Allah (pace și binecuvântări să fie asupra lui) dacă ne-a cerut în fiecare rugăciune? Ne-a îngrijit mai mult decât ne pasă de noi înșine, ne-a iubit mai mult decât ne iubim pe noi înșine. Dovada pentru aceasta este rugăciunile sale neîncetate pentru ummah și 23 de ani de luptă și muncă pentru transmiterea soliei lui Allah (deși noi înșine nu facem totdeauna pentru binele nostru spiritual).

Toată lumea poate pretinde că iubește pe Profetul Muhammad (pacea lui este și binecuvântarea), dar să stabilim prin ce semne inconfundabile este posibil să determinăm adevărul acestei iubiri.

După cum se știe, în societate este obișnuit să se imite sportivii, vedetele de film, celebritățile în stilul de viață, comportamentul, copierea părului, lucrurile, maniera de vorbire.

Probabil cel mai evident semn al iubirii pentru Mesagerul lui Allah (pacea fie asupra lui) este de a reduce de fapt, viața la o secvență de decizii, dictate de dorința de a fi la fel ca profetul Muhammad (saw). După cum spune proverbul: "Acțiunile vorbesc mai tare decât cuvintele". Oricine pretinde de a iubi pe Profet, spune numai adevărul, în cazul în care Messenger persoana este într-adevăr un model pentru el în viață. Astfel, putem spune că mai sincer și mai precis urmărim Trimisul lui Allah (pacea fie asupra lui), mai mare dragostea noastră pentru el.

Uneori se întâmplă că, după un credincios pasionat de o anumită transformare spirituală începe în jurul să urmeze Sunnah Profetului - și acest lucru necesită de la alții, și, uneori, devine un adevărat dezastru. Dar el nu a acordat o mare importanță pentru calitățile și comportamentul personal Trimisul lui Allah (pacea fie asupra lui), fără să realizeze că calități morale înalte - este o parte din credință, și urmărirea de câștig - aceasta este una dintre cele mai bune moduri de a emula Trimisul lui Allah (pacea și binecuvântare). Prin urmare, dacă doriți să fie ca Mesagerul lui Allah (pacea fie asupra lui), în plus să urmeze opinia sa în materie de Fiqh, ar trebui să se consulte întotdeauna cu comportamentul și caracterul său.

Întrebați-vă: Mă descurc cu adevărat ca un credincios care încearcă să imite pe Trimisul lui Allah? Este dorința mea de a fi ca Mesagerul lui Allah asupra comportamentului meu reflectat? Cum mă simt despre părinți, soție / soț, copii, vecini, superiori și subalterni, musulmani și nemusulmani?

Când iubiți pe cineva, încercați să aflați mai multe despre afacerile, declarațiile, viața acestei persoane. Este cunoscut faptul că Companionii le-au spus copiilor lor despre viața Profetului (pace și binecuvântări să fie asupra lui) de la o vârstă fragedă, chiar înainte de a începe să studieze alte subiecte.







Este posibil să iubiți, dar să nu fiți interesați de viața obiectului iubirii? - această întrebare trebuie să ne întrebăm pe noi înșine, deoarece, de fapt, cu cât iubim mai mult Profetul, cu atât mai entuziast trebuie să-l studiem viața. Desigur, adevărul este adevărat: cu cât învățăm mai mult despre viața Trimisului lui Allah (pacea și binecuvântările sunt asupra lui), cu atât mai puternic îl vom iubi.

Dacă nu ați făcut-o deja, atunci chiar acum, începeți să citiți sire / biografia Profetului - singur sau în cercul familiei. Dacă sunteți deja familiarizat cu biografia sa în termeni generali, atunci continuați să studiați episoade specifice din viața sa.

Profetul Muhammad (pace și binecuvântări pe el) a fost trimis să transmită celui mai mare și ultim dar al Creatorului creaturilor sale: Coranul. De aceea, unul dintre semnele iubirii pentru Mesager (pace și binecuvântări să fie asupra lui) este citirea și studierea Coranului, meditând asupra lui, încorporând poruncile sale în viața ta și transferând această cunoaștere altora.

Koran - o rază care poate ilumina orice întuneric, vindeca orice boală, un ghid pentru toți cei pierduți, și el a fost transferat la Messenger pentru a fi fericit și de succes în acest și viitoare vieți.

Expresia "Allahumma Salli ala Muhammad" în orice varianta înseamnă o cerere adresată lui Allah de a trimite pace, binecuvântare și milă profetului nostru iubit. De fiecare dată când spunem această rugăciune, Dumnezeu ne trimite de zece ori mai multă milă și binecuvântări.

Este relatat de la Anas ibn Malik că Trimisul lui Allah (pacea și binecuvântările să fie asupra lui) a spus:

„Dacă am spus nimănui, să-i binecuvânteze (rugați-vă pentru) mine, și într-adevăr, cel care se roagă pentru mine o dată, Allah va binecuvânta zece ori“ (Muslim).

Mai mult decât atât, de fiecare dată când salutați Profetul (pace și binecuvântări să fie asupra lui), îngerii Îi dau rugăciunea. Există o haină bine cunoscută în care profetul a spus:

"Într-adevăr, Allah are îngerii-călători, mi-a adus salam de la Umma" (Nasai).

În cele din urmă, cu cât vă rugați mai mult pentru Profet (pacea este asupra lui), cu atât veți fi mai aproape de el în Ziua Judecății și cu atât mai mare va fi mijlocirea pentru voi în această zi plină de fapte.

Încercați să vă faceți obișnuiți de zece ori să ridicați Salavat Profetului (pace și binecuvântări să fie asupra lui) dimineața și aceeași seară. Din Abu Dardah se spune că Trimisul lui Allah a spus:

„Cine se va ruga pentru mine, atunci când mai ușoare și seara, de zece ori, pentru a prinde cu mijlocirea mea în Ziua Judecății“ (Al-Haytham, Al-Suyuti, al-Mundhir și alții au recunoscut acest hadis este bun).

De-a lungul timpului, măriți numărul de repetări și spuneți Salavatul Profetului (pacea și binecuvântările lui) ori de câte ori vă gândiți la el sau îl veți auzi.

Acestea includ diferite tipuri de închinare, de exemplu, postul în zilele de luni și joia, rugăciunea de noapte, realizarea sunnei, de exemplu, folosirea unui ghinion sau purtarea de haine albe.

Această iubire trebuie să se extindă asupra oamenilor pe care îi iubește și care îl iubeau. Acest lucru înseamnă că trebuie să ne iubim pe Abu Bakr, „Umar,“ A'ishah (Allah să fie mulțumit de ei), întreaga familie a lui Muhammad (saw) și însoțitorii săi toți. Dragostea pentru toate aceste persoane - un mod de încredere pentru a verifica adevărul iubirii Mesagerului lui Allah, pentru că se întâmplă, de asemenea, că o persoană care pretinde să iubească pe Profet (pacea fie asupra lui), crede în defăimarea familiei sale și însoțitorii nobile.

  1. Amintiri despre el și dorința de a fi în jur

Toată lumea știe că este greu să nu te mai gândești la iubitul tău. Cu cât iubim mai mult pe Trimisul lui Allah (pacea și binecuvântările sunt asupra lui), cu atât ne gândim mai des la viața lui, cu atât ne rugăm mai mult lui Allah să ne permitem să ne reunim pe cei mai înalți pași ai Paradisului.

Includeți-vă în rugăciunea dvs. zilnică duo pentru a vă apropia de Profet (pacea fie asupra lui și binecuvântarea).

  1. Spuneți despre el și încurajați-i pe alții să-l imite.

Un semn al iubirii pentru om - dorinta de a vorbi mereu despre cineva te iubesc, mai ales dacă datorezi ceva la această persoană (și Profetul Muhammad, pacea fie asupra lui, datoram fenomen nu înseamnă numai de mântuire și prosperitate!)

De obicei, nu trebuie să implicăm familia și prietenii în orice fel de distracție sau călătorii, dar adesea uităm că, pe măsură ce creștem spiritual, ar trebui să încurajăm pe alții să crească împreună cu noi. Sprijinul nostru pentru alții în studierea vieții și învățăturilor Profetului (pacea lui și binecuvântarea) nu lasă nici o îndoială în legătură cu adevărul iubirii noastre față de El.

Pe cât posibil, ajutați-i pe alții să învețe domnul și soarele Profetului (pacea lui să fie binecuvântată).

O, Allah! Trimiteți pacea și binecuvântările Trimisului vostru, familiei sale și celor care îl urmează, până la Ziua Învierii.

O, Allah! Acordați-ne o dragoste adevărată și perfectă pentru Mesagerul vostru și pentru Sunna și pentru a nu lăsa calea până în ziua în care ne întoarcem la Tine.

O, Allah! Să fim aproape de Trimisul Tău (pace și binecuvântări să fie asupra Lui) în cele mai înalte trepte ale Paradisului!

Traducere: "Islamul pentru toți!"







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: