6 Obligațiile credinciosului în fața Coranului

Coranul, fiind discursul lui Allah Atotputernic, este o binecuvântare pentru credincioși. În Coran - înțelepciunea și fericirea omului însuși. Cu cât relația noastră cu Coranul este mai puternică, cu cât învățăm mai mult înțelepciunea ei, cu atât mai multă credință și o relație mai puternică cu Allah Atotputernic. Apoi Coranul devine îndrumătorul și îndrumătorul care ghidează o persoană pe tot parcursul vieții sale. Cu cât o persoană devine mai aproape de Coran, cu atât mai mult succes îl are.







Cuvintele Celui Preaînalt. Vino la Coran cu conștiința și credința profundă că acestea sunt cuvintele Atotputernicului Allah, Creatorul. Aceasta nu este o carte obișnuită, „Această Scriptură, în care nu există nici o îndoială, este o orientare pentru cei drepți“ (2: 2). Iar scopul tau este de a studia și de lectură este dorința de a ei și alegerea ei ca un ghid pentru viață, care se schimbă întreaga ta ființă urmați, și te pune pe calea adevărului. "Duceți-ne în calea dreaptă" (1: 6).

2. Puritatea intențiilor și a obiectivelor.

Citiți Coranul cu singura intenție de a obține îndrumări de la Allah, apropiați-L și câștigând mulțumirea Lui. Ce primește o persoană din Coran depinde de ce fel de intenție se aplică lui. Coranul este trimis să ne călăuzească, dar nu poate face acest lucru dacă persoana are intenția corectă. "Prin el, El înșeală pe mulți și îi îndrumă pe mulți spre o cale dreaptă. Cu toate acestea, El înșeală prin aceasta numai pe cei nelegiuiți "(2:26).







3. Recunostinta si lauda.

citirea continuă a Scripturii conduce la o amintire constantă a Celui Prea Înalt, gândire de el și determină o persoană să-și exprime recunoștința infinită pentru această binecuvântare în forma Coranului. Pentru conducere. De îndată ce vă dați seama ce un cadou neprețuit țineți în mâinile tale, acoperă sentimentul naturale de bucurie și încântare, exprimat în cuvintele: „Laudă lui Allah care ne-a îndrumat către această! N-am urma calea dreaptă, dacă Allah nu ne-a îndrumat. Și mesagerii Domnului nostru au adus adevărul "(7:43).

Acceptarea Coranului ca singurul adevăr, fără a pune la îndoială tot ceea ce se spune în el. Acceptând Coranul ca fiind cuvintele Celui Prea Înalt, o persoană nu are dreptul să pună la îndoială nimic din ea.

5. Ascultarea și ascultarea.

Relația cu Coranul nu se termină cu citirea lui, adevărata acceptare a Coranului este să urmeze și să o aplice în viața ta, în urmărirea a ceea ce este prescris de Dumnezeu în Coran, și departe de ceea ce Allah a interzis în cartea sa.

Amintiți-vă că de fiecare dată când ridicați Coranul, diavolul va încerca să-l descurajeze să-l citească, stabilind obstacole în formă de lene.

"Aceia cărora le-am dat Scriptura și care le citim în mod corespunzător, cred cu adevărat în ea. Și cei care nu cred în ea, vor fi cu siguranță în pierdere ".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: