10 sfaturi pentru noii veniți care doresc să devină dezvoltatori avansați, java

10 sfaturi pentru noii veniți care doresc să devină dezvoltatori avansați, java

Nu găsiți sfaturi pentru dezvoltatorii novici care doresc să facă următorul pas până la scara de carieră? Justin James va încerca să umple acest gol de informații cu sfaturile sale de a face acest pas.







# 1: Învață un alt limbaj de programare

Nu contează ce limbă este. Procesul de învățare a unei limbi noi (indiferent de câte limbi știți deja) vă va face cel mai bun dezvoltator. În mod ideal, ar trebui să învățați o limbă care este foarte diferită de ceea ce utilizați deja zilnic. Cu alte cuvinte, dacă scrieți în C #, învățarea VB.NET sau Java nu va fi la fel de utilă ca și învățarea Ruby sau Groovy.

Și când spun "învățați o altă limbă", vreau să spun "învăț". Cunoașterea limbii constă în trei domenii de cunoaștere: sintaxă, operatori încorporați și biblioteci, precum și "tehnica utilizării lor". Primele două sunt destul de simple; Cred că un dezvoltator experimentat poate stăpâni sintaxa necesară pentru susținerea codului, pentru o perioadă de 30 de minute până la câteva ore, în funcție de limbă. Operatorii și bibliotecile sunt doar o chestiune de acumulare lentă a cunoștințelor și dorința de a urca în materiale de referință, până când vă aduceți aminte ce trebuie să știți. Dar aici este a treia zonă - tehnica de a le folosi - poate fi stăpânită numai după luni de lucru cu limba, și aici este o reală magie. Vă recomandăm să faceți un proiect potrivit pentru limba aleasă și să faceți acest lucru urmând stilul acestei limbi.

Aflați limba "pentru adevărat" și vă promit că abilitățile de dezvoltare vor începe să se desfășoare.

# 2: Învățați tehnica, tacticile și strategiile de căutare avansată

Din ce în ce mai mult, un "dezvoltator bun" necesită nu numai abilitățile sale profesionale, ci și abilitățile de recuperare a informațiilor. Pur și simplu, limbile moderne și mediile de dezvoltare sunt prea complexe pentru ca majoritatea oamenilor să le amintească în întregime. Ca rezultat, capacitatea dvs. de a face față sarcinii depinde adesea de capacitatea dvs. de căutare. Din păcate, pentru a căuta informații exacte și verificate, nu este suficient să mergeți la site-ul nostru sau să folosiți motorul de căutare preferat.

"Tehnica", "tactica" și "strategiile" sună sinonime, dar nu este. Tehnicile pe care ar trebui să le studiați sunt motoarele de căutare avansate pentru motorul dvs. de căutare preferat; trebuie să înveți despre lucruri precum operatorii booleeni, modalități de filtrare a rezultatelor (cuvinte cheie inverse, restricții de domeniu etc.), rolul pe care îl joacă ordinea cuvintelor și nu numai. În general, învățați materialul.

Trebuie să învățați tactica abordării corecte a oricărei căutări și înțelegeri specifice pe care o căutați de fapt. Găsirea cauzelor erorilor este ușoară - utilizați doar codul de eroare - dar aici căutarea cuvintelor cheie în restul cazurilor va fi mult mai complicată.

În ceea ce privește strategia, trebuie să vă dați seama ce motoare de căutare să utilizați (sugestia: motoarele de căutare cu scop general nu sunt întotdeauna cea mai bună opțiune), care site-uri să le vizitați înainte. decât să mergeți la motorul general de căutare și pe care forumuri să solicitați sfaturi.







# 3: Ajută-i pe alții

Învățarea altora a fost întotdeauna una dintre cele mai bune modalități de a învăța ceva. Desigur, ați putea crede că nu aveți nimic de oferit, pentru că tocmai ați început să dezvoltați programe software. Nu e așa. Nu uita că ai toate cunoștințele tale de la altcineva și încerci să devii cineva care învață oameni. Petreceți câteva minute pe zi, încercând să răspundeți corect la întrebările pe site-urile tematice. În plus, puteți afla multe prin citirea răspunsurilor altor persoane.

# 4: Stați calm și nu opriți practicarea

# 5: Lăsați-vă convingerile la ușă

# 6: Studiați temeinic mai multe subiecte avansate

O parte semnificativă a procesului de a deveni un dezvoltator avansat este de a învăța mai multe concepte pe care le cunoașteți și le utilizați cu adevărat în codul dvs. În cazul meu, aceasta este multithreading / paralelism. expresii regulate, precum și folosirea profitabilă a limbilor dinamice (ultimele două le folosesc din ce în ce mai puțin, deoarece folosesc Perl mai puțin și mai puțin). Cum am ajuns acolo? Am stăpânit procesarea multiplă și paralelă, pentru că am citit despre ele o mulțime de articole, acest subiect părea interesant pentru mine și eu l-am studiat singur. Continuam sa scriu aplicatii care folosesc aceste metode. Pe una din lucrările mele, de multe ori trebuia să folosesc expresii regulate în Perl. În plus, în cele din urmă mi-am scris propriul motor pentru tranzacționarea online, care include un motor de șablon și un sistem de baze de date încorporate. După aceea, am petrecut aproximativ doi ani lucrand la ea.

Găsiți ceva care vă agăță cu adevărat. Poate lucra cu imagini sau cu baze de date. Da, nimic! În final, chiar dacă sunteți doar un dezvoltator novice, încercați să deveniți un expert în cel puțin o zonă. Acesta vă va conduce rapid la un nivel avansat, iar dacă ajungeți acolo, veți fi la jumătatea drumului către experți.

# 7: Studiați teoriile de bază care stau la baza domeniului dvs. de activitate

Este un lucru să scrieți "Hello World", dar este destul de important să înțelegeți cum apare cuvintele pe ecran. După ce ați studiat acea "fundație" care vă sprijină zona, veți deveni mult mai bine să o înțelegeți. De ce? Pentru că veți înțelege de ce lucrurile funcționează exact așa cum funcționează; ce ar putea fi eroarea, când ceva nu funcționează etc. Veți deveni mai experimentați, înțelegând ce se întâmplă la nivelurile inferioare din domeniul dvs. de activitate.

Dacă sunteți un dezvoltator de web, citiți descrierea protocolului HTTP și specificația HTML. Dacă utilizați un generator de cod, studiați cu atenție codul pe care îl creează; Dacă utilizați instrumente pentru a lucra cu baza de date, aruncați o privire la interogările SQL pe care le creează etc.

# 8: Aflați codul dezvoltatorilor senior

La locul de muncă, studiați codul scris de dezvoltatorii mai vechi și întrebați-i de ce sarcinile sunt rezolvate într-un fel sau altul. Dacă puteți, uitați-vă la proiectele cu sursă deschisă. Chiar dacă alți dezvoltatori nu au cel mai bun stil de scriere a codului, puteți învăța multe despre cum să scrieți codul. Fii atent și nu obții obiceiuri proaste. Ideea principală nu este aceea de a imita fără minte ceea ce fac ceilalți dezvoltatori; Este important să înțelegeți ce funcționează, ce are sens și să o repetați.

# 9: Aflați trucuri bune

Nimic nu dă un dezvoltator neexperimentat, cum ar fi nume de variabile stupide, indentations aleatoare, și alte semne de sloppyness. De foarte multe ori vă puteți întâlni cu dezvoltatorii care au învățat programarea, dar nimeni nu le-a învățat lucruri mult mai puțin interesante cum ar fi formatarea - și vă prinde ochii. Și chiar dacă învățarea acestor lucruri nu poate face întotdeauna codul tău mai bun sau te va face cel mai bun dezvoltator, dar colegii tăi nu te vor privi exact ca începători. Chiar dacă cineva este promovat la un dezvoltator senior, dar este atribuit numele variabilelor de 97 de pisici sale, iar funcțiile sale sunt numite «doSomething ()», se pare că el nu știe ce, în viitor, acest cod mai greu de întreținut.

# 10: Distrează-te

Vrei să te blochezi pe scara de carieră? Urăște-ți munca. Pentru a crește în această afacere, nu este suficient să vă adaptați la salariul în creștere constant. Trebuie să obții o adevărată plăcere din munca ta. Dacă nu vă place postul și sunteți dezvoltator începător, atunci de ce ați decis că munca unui dezvoltator avansat sau senior ar fi mai bine? Schimbați compania sau începeți o nouă carieră. Pe de altă parte, dacă vă placeți locul de muncă, atunci totul este bine! Vă garantează că veți deveni cel mai bun dezvoltator, dacă veți continua în același spirit.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: