7 Povestiri reale ale bielorușii care au găsit bani pentru a construi locuințe în Minsk

7 Povestiri reale ale bielorușii care au găsit bani pentru a construi locuințe în Minsk

„Construiți un apartament în Minsk este ireal - ratele la credite sunt de așa natură încât nu au nimic să mănânce, să plătească de pe banca,“ - o frază care se aude de mulți în ultimii trei ani.







Cu toate acestea, clădirile noi din Minsk cresc ca ciupercile după ploaie. Și cineva construiește apartamente în ele! REALTY.TUT.BY a reunit povești reale despre modul în care Belarusii își rezolvă problema locuințelor.

Istoricul 1: Am vândut un apartament în Brest

O tânără familie, Irina și Viktor, sa mutat recent de la o locuință închiriată la o "dvushka" lângă stația de metrou "Michalovo".

- Am locuit în apartamente închiriate din zilele studenților, adică 15 ani. Nu mă așteptam să mă mut în curând. Și soțul meu, se dovedește, a socotit și a salvat - pe vicleni de la mine! - 15 mii de dolari, - spune Irina. - Apoi, bunica mea a murit în Brest, și sa dovedit că prin voință am fost singura moștenitoare. Pentru apartamentul ei erau 50 de mii de dolari.

Bani au fost suficiente pentru un apartament cu o cameră. Dar ei au decis: va fi un copil, va trebui să cumpărați un apartament cu două camere, la urma urmei.

- Nu aveam 10 mii de dolari pentru a "copeca piesa". A trebuit să împrumut de la părinții mei, - spune fata. - Acum rezolvați datoriile.

Istoricul 2: Am stat în linie mai mult de 20 de ani

7 Povestiri reale ale bielorușii care au găsit bani pentru a construi locuințe în Minsk

Ca urmare, "odnushka" de 42 de metri pătrați, în apropiere de stația de metrou "Grushevka" costat 38 milioane ruble. Pentru construcție, femeia a luat un împrumut de 15 ani la 14% pe an.

- Creditul Belarusbank a fost de 28 de milioane de ruble. Un alt 10 milioane am "luat" cecuri "Locuințe" și un împrumut de consum obișnuit în Priorbank. Aceasta a fost prima mea plată, - spune Valentine.

Femeia a plătit deja creditul de consum pentru plata în avans. Și pentru datoria principală acum plătește foarte puțini bani - 325 mii de ruble pe lună.

- Am fost cu adevărat foarte norocos. Suma împrumutului, care inițial părea inimaginabilă, a devenit acum neimportantă datorită devalorizării rublei belaruse, spune femeia.

Istoricul 3: Am construit o "două piese", dar în Fanipol

Marina sa născut și a studiat la Minsk. Dar părinții fetei s-au mutat la Fanipol și a închiriat o casă în capitală.

- În Minsk, am absolvit universitatea, m-am căsătorit și am avut un copil. Cu soțul meu, după căsătoria mea, m-am înregistrat cu părinții mei la Fanipol și am stat în coada celor care aveau nevoie ", spune fata. - În regiunea Minsk, ar trebui să fie de 20 de metri pătrați de locuințe pe persoană, pe care nu am avut.

Ca urmare, atunci când coada pentru apartament a venit, tânără familie a luat un împrumut de la o bancă care a acoperit 90% din costul de locuințe.

- Am fost foarte norocosi - am fost unul dintre ultimii care au reușit să obțină pe împrumut de la Belarusbank pentru tinerii profesioniști și familiile tinere, care au fost acordate sub 6,8% pe an, - spune Marina. "Dar am fost doar creditați cu 20 de metri pe persoană, iar restul a fost economia noastră". Aceasta este, datorită bancii a fost plătită pentru 54 de metri, iar restul de 13 metri de apartament am plătit pentru noi înșine. Metrul ne-a costat aproximativ 8 milioane de ruble. Aceasta este, am plătit cu banii noștri 104 milioane de ruble. O parte din ele s-au acumulat, undeva ajutate de părinți.

7 Povestiri reale ale bielorușii care au găsit bani pentru a construi locuințe în Minsk

"Dvushka" în Fanipol costat tinerilor 536 milioane de ruble, aproximativ 50 de mii de dolari. În capitală pentru un astfel de preț ei oferă apartamente numai pe "locuințe secundare".

În Minsk, înainte de construcția apartamentului, familia tânără locuia cu părinții soțului său. Din cauza deplasării în suburbii, fată nu regretă niciodată.

- Avem o casă în apropierea căii ferate, iar autobuzele și microbuzele merg regulat la Minsk ", spune Marina. - Și cu mașina la cea mai apropiată stație de metrou "Malinovka", în general, aproximativ 10 minute. Deci este mai bine să ai un apartament într-o suburbie decât un apartament închiriat în capitală.







Istoricul 4: Un împrumut cu împrumut și un împrumut din partea companiei

Apartament cu un dormitor Eugene și Eugene - aproape 70 de metri pătrați - este acum în construcție. Pentru a construi o casă care costă în prezent 550 de milioane de ruble, tinerii au luat un împrumut și au urcat în datorii.

- Am decis să construim un apartament în Machulishchi, aici locuiesc părinții mei. Ei au fost în linie ca o familie tânără și au primit un împrumut cu împrumut la 5% pe an timp de 20 de ani, - spune Eugene. - Dar împrumutul de la noi acoperă aproximativ jumătate din costul construcției. Restul pe care l-am plătit din economiile noastre, prin cecuri "Locuințe", plus mi sa dat un împrumut fără dobândă la întreprindere.

Istoricul 5: Părinții au vândut un apartament în Gomel pentru a-și lua fiica Minsk

- Părinții mei au vrut să am un apartament în Minsk ", spune Christina. - Eu însumi vin de la Gomel, dar am venit să studiez în capitală și am lucrat aici după universitate. La început am locuit într-o cămin, iar apoi am început să închiriez un apartament. Salariile nu au fost suficiente pentru tot, de aceea părinții au ajutat la cazare. Și apoi au decis să-și vândă apartamentul de două camere din Gomel, în care locuiau, și să-mi cumpere o "odnushku" în Minsk. Banii erau suficienți pentru a construi un apartament în Kamennaya Gorka și o mică reparație în el. Părinții s-au mutat în sat, în casa bunicului, păstrează acolo o grădină de legume, ajută-mă cu produsele din ea. Uneori vin să mă viziteze la Minsk.

Istoria 6: Programator. Salvate și împrumutate

- Venitul meu este de aproximativ 2 mii de dolari. Anterior, a fost mai puțin, dar atunci când au decis să construiască un apartament, a trebuit să găsească locuri de muncă al doilea să plătească pentru închiriere de locuințe, în cazul în care am trăit până la construit - spune Alexey programator. "Majoritatea colegilor mei închiriază de fapt apartamente și își petrec" cele mai mari salarii din țară "pentru odihnă și călătorii, și nu pentru locuințe. Dar când m-am căsătorit, știam deja că mișcarea întreagă a vieții mele de la un apartament închiriat la altul nu este opțiunea noastră. Ne-am încruntat serios, am mers cu fracțiune de normă pentru a construi rapid un apartament și a continua să plătească pentru închirierea de locuințe, nimic în special nu neagă. Am avut deja unele economii, dar amânarea unei luni pentru construcții a avut încă jumătate din salariu și a împrumutat bani pentru prieteni și rude. Ca rezultat, pentru anul în care am construit o "două piese" în Minsk. Apartamentul ne costa 120 de mii. Acum distribuim în mod activ datoriile.

Istoria 7: Veți lucra - veți câștiga!

Treizeci și cinci de ani, Alevtina are nouă clase de educație, dar - un dar pentru a comunica cu oamenii. A lucrat timp de trei ani în logistică, și-a organizat compania de logistică pentru transportul de mărfuri. În primul rând am lucrat singur, apoi am angajat personal.

- Fac finisajul într-un apartament cu trei camere. Da, l-am construit pentru mine. Și nu văd nimic surprinzător aici. Este greu să vorbim despre venituri - nu există un an pentru un an, dar am construit un apartament și am reparat-o timp de trei ani. Da, nu am plecat în vacanță timp de trei ani - dar pentru că nu mai are cine să-l lase cu firma. Nu trebuia să mă salvez pe alimente și mașini. Lucrurile nu-mi pasă prea mult de mine.

Înainte de asta, nu eram, de asemenea, fără adăpost - am locuit în apartamentul mamei mele, unde vine pentru iarnă (viața de vară din Lepel). Și da, oamenii care mă enervează sunt supărați de faptul că este imposibil să construiești o casă în Minsk. Poate chiar o singură femeie, și am dovada asta.

7 Povestiri reale ale bielorușii care au găsit bani pentru a construi locuințe în Minsk

"Am putea construi un apartament, dar nu vreau să-mi petrec toată viața pe pereți"

Există și cei care nu sunt gata să se sacrifice pentru dragul locuinței. De exemplu, Alina și Serghei pentru doi câștigă aproape 2 mii de dolari. Adică, teoretic, o pătrime din suma - aproximativ 400-500 de dolari pe lună - ar putea fi amânată la prima tranșă. Dar nu au.

- Când eram doar căsătoriți, am locuit într-un apartament închiriat ", spune Alina. - Dar atunci am avut o criză financiară - soțul meu a pierdut o treabă bună și deja eram în decret la acel moment. Și trebuia să ne mutăm în apartament pentru părinții lui Serghei.

Acum, tinerii trăiesc împreună cu fiica lor, tatăl și soacra, într-o "treshka" standard.

- Am un salariu de aproximativ 600 de dolari. Soțul primește ceva de aproximativ 1,3 mii de dolari. Colectăm banii pentru un apartament, bineînțeles, dar în fiecare an cheltuim o parte din economiile noastre. Întotdeauna sunt sume diferite, depinde de locul în care mergem să ne odihnim. Dar mai puțin de două mii de dolari nu iese niciodată. Și într-adevăr înțelegem că vom colecta încă 30 de ani cu astfel de succese ", spune Alina. - Desigur, dacă te Tuck, nu pentru a merge în vacanță, te limita la produse din același fruct, partid, cadouri la rude, prieteni, finii, nu merg pentru a vizita, un film, plimbare cu autobuzul, mai degrabă decât masina, apoi - bang! - În 10 ani vom cumpăra o locuință separată. Cel mai probabil, pe piața secundară. Apoi, încă 10 ani de o astfel de viață de a face în această "bucată copeică" de reparații umane. Concluzie: în 20 de ani voi fi de 48 de ani, cei mai buni ani pe care i-am petrecut pe pereții de beton. Ce-mi pentru o astfel de viață?

Alina și Serghei nu intenționează să părăsească părinții soțului și să înceapă din nou să închirieze un apartament.

- Trasul nu este potrivit. Aici avem o cameră și la fiică. Bunicul și bunica ne ajută cât mai mult posibil - dacă nu avem timp, ei o vor lua de la școală și se vor întoarce acasă cu ea. Plătim pentru serviciul comunal, dar este redus comparativ cu chiria costurilor locuințelor.

Deși Alina înțelege că ceva nu este în regulă.

- Da, situația noastră nu este ușor, și, uneori obosim de părinții soțului ei, așa cum au de la noi - suntem toți oamenii și ne dorim, prin natura sa, liniștită. Dar soțul meu și m-am decis, și părinții lui sunt de acord cu noi că mai mult vom trăi așa cum vrem noi, acestea sunt folosite pentru a, și ridica încet bani, în măsura în care este posibil, - spune Alina. - Atunci, poate în 20 de ani, dacă nu se va schimba nimic, vom cumpăra un apartament pentru fiica mea. Noi înșine vom merge la țară pentru a vizita tatăl meu și vom face ecoturism.

Se pare că majoritatea celor care construiesc locuințe în capitală astăzi o fac fie prin împrumuturi concesionale, fie prin fonduri familiale, care sunt donate, acumulate, împrumutate. Dezvoltatorii sunt de acord cu concluziile noastre.

- Acum sunt construite în Minsk pe seama economiilor proprii: cineva a economisit mulți ani, cineva economisește și împrumută bani prietenilor și rudelor. Din cauza creditelor de astăzi, aproape nimeni nu construiește locuințe - încărcături rigide, - spune Vasily Ustincik, președinte al Consiliului de Supraveghere al dezvoltatorului companiei OJSC 10 UNR Invest. - Și locuințele la prețuri accesibile sunt cumpărate. De exemplu, recent, am expus apartamente de 27 de metri pătrați pentru 50 de mii de dolari. Timp de o săptămână, aproape nimeni nu a mai rămas - toți au cumpărat. Și din cauza economiilor personale, nu a existat nici un singur împrumut. Și, conform observațiilor mele, într-adevăr, astăzi se construiesc periferice în Minsk, nu în cetățenii din Minsk.







Trimiteți-le prietenilor: