5 Cele mai ridicolele moarte antice • arzamas

Cum poetul Homer, dramaturgul Aeschylus, filosoful Chrysippus și alții nu sunt cei mai norocoși oameni care au trăit în antichitate

1. Homer. Cauza morții: ghicitul păduchilor

5 Cele mai ridicolele moarte antice • arzamas
Bustul lui Homer. Gravura lui Wilhelm Tishbane. 1790-1800 ani Inscripția de mai jos este numele lui Homer în Greaca Antică.






British Museum

Dacă crezi legendele, Homer la bătrânețe era pe insula Ios. Pe plajă, ia întrebat pe copiii locali ce au prins. Ca răspuns, au întrebat o enigmă: "Avem ceea ce nu am găsit și ceea ce am găsit, am aruncat afară". Poetul era atât de adânc în gând, încât se strecură în noroi și căzu, dar nu putea să-și dea seama ce vorbeau băieții. Câteva zile mai târziu a murit de durere, întristat, că spiritul vechi al minții lui la părăsit. De fapt, cuvintele copiilor a însemnat că ei nu au prins că peștii zi - stând pe mal, au fost prinși în păduchi capul lui: insecte găsit aruncat și păduchi Nedescoperit erau pe ele. Deci, pescarii erau mai înțelepți decât Homer, care în poemele lui le-a portretizat drept prost. Este interesant faptul că în tradiția veche de poeți și pescari (sau vânzători de pește) sunt adesea concurente - acest lucru se reflectă într-un fragment de comedie Xenarchus Seleucia:

2. Aeschylus. Cauza morții: broască țestoasă

5 Cele mai ridicolele moarte antice • arzamas
Moartea lui Aeschylus. Gravura de Jean-Jacques Boissart. 1596 ani Rijksmuseum, Amsterdam

Marele tragedian Aeschylus a murit din cauza faptului că vulturul care a trecut a aruncat o țestoasă pe cap. Orla a atras un dramaturg cap chel strălucește - o pasăre crezut că a fost o piatră, pe care poate fi spart carapace de broască țestoasă, apoi să-l mănânce. Această moarte tragică a avut loc în Sicilia, unde Eschil a plecat la sfârșitul vieții, pentru că ei nu se inteleg cu atenieni. În acea zi el a ieșit deliberat în aer liber: oracolul a prezis moartea sa de la prăbușirea casei. Despre obiceiurile de un anumit tip de vulturi - pauza de carapace de broască țestoasă, aruncand-o de la o înălțime, - a scris Pliniu cel Bătrân, în cartea sa despre păsări ( „Istoria naturală“, carte 10), citând ca exemplu un episod cu Eschil. O moarte similară se Eschil descrisă Astfel, în faza „Psihagogi“ profetul Tiresias prezice o moarte similară Odyssey:

3. Calhant. Cauza morții: întrebarea cu privire la numărul de purcei nenăscuți

5 Cele mai ridicolele moarte antice • arzamas
Kalhant. Gravura din cartea lui Pierre Mussar Istoria zeilor, profeților și profețiilor. 1680 Arhiva de Internet

Kalhant este un preot, un profet și unul dintre eroii Iliadului lui Homer. Era Calhant care, înainte de a pleca spre Troia, ia sfătuit pe liderul armatei grecești, Agamemnon, să-l sacrifice pe Artemis fiicei sale, Iphigenia. Pe drum, Kalhant sa întâlnit cu un alt profet, Pug, și au decis să co-concureze în înțelepciune, punându-și întreba întrebări dificile. Pug răspunse întrebarea lui Calhant: câte smochine cresc pe un smochin sălbatic, dar Calhant nu putea numi numărul de purcei pe care îl poartă porcul însărcinat. Profetul nu a suferit înfrângere și a murit de durere.







„Acest loc a crescut un smochin sălbatic, iar când Kalhant a pus întrebarea:“? Câte smochine aduce acest copac „- Pug a spus,“ Zece mii, da un alt medimnov  Medimn este măsura grecească a substanțelor granulate. În timpul existenței sale, medimn
a variat de la 52 la 78 de litri. și mai mult, o figură. Așa sa dovedit și de fapt. Dar când Pug la întrebat pe Calhant despre gravidă  Adică, însărcinată. un porc, câte purcei avea în pântecele ei și când a fost copt, a răspuns: "Opt." Apoi Pug a zâmbit și a spus: "Kalhant este departe de adevărata artă de ghicire; Eu, fiul lui [zeu] Apollo și [profetesa] Manto, au un ochi foarte ascuțit pentru profeția corectă. Prin urmare, susțin că nu există opt porci în uter, așa cum a spus Calhant, dar nouă purcei și toți sunt bărbați. Mâine porcul va fi irigat prompt la ora șase. " Când tot ceea ce a fost prezis de Mops sa întâmplat într-adevăr, Kalhant a murit din durere și a fost îngropat lângă Capul Notia.  Apollodor. Biblioteca mitologică. Trans. V. G. Borukhovich.

4. Chrysippus. Cauza morții: vin sau spirit

5 Cele mai ridicolele moarte antice • arzamas
Chrysippus. Litiografia din cartea "Crabbes Historical Dictionary". 1825 Getty Images

Unul dintre fondatorii stoicismului, filozoful Chrysippus a murit fie din vin nediluat, fie din râs de glumă despre vinul nediluat. Ambele versiuni sunt citate de Diogenes Laertius in The Lives of Famous Filosofs:

"Când a învățat în Odeon  Odeon este un teatru muzical de interior din Atena. Stoicii locali conduceau cursuri cu studenții lor în locuri diferite, deși cel mai adesea erau asociate cu Portico (Stoy) pe agora din Atena. spune Hermipp  Hermipp este un istoric al filosofiei grecești, una dintre principalele surse ale lui Diogenes de la Laertius. unul dintre ucenici la chemat la sărbătoarea jertfei; aici a băut vin nediluat, a simțit amețit și pe a cincea zi cu o viață de șaptezeci și trei de ani, în Olimpiada 143. Noastre poezii comice despre el sunt după cum urmează:
Glebnuv vin înainte de amețeli,
Chrysippus fără milă
Cu sufletul meu m-am despărțit, cu patria mea și Portico,
Pentru a deveni rezident al Aidov.
Cu toate acestea, alți oameni spun că a murit de o potrivire de râs: a se vedea modul în care măgarul a mâncat smochine, el a strigat la bătrânei pe care acum trebuie să dea un vin pur fund clătește gât, laminate cu râs și a dat duhul ".  Trans. M. L. Gasparov.

5. Philo din Kos. Cauza morții: discursuri frauduloase

5 Cele mai ridicolele moarte antice • arzamas
Filit Kosssky Ilustrația lui Galina Krebs

Filit, poet grec, filolog și gramatică, compilator al unui dicționar de cuvinte incomprehensibile și învechite, a trăit la tribunalul Ptolemeic  Ptolemeu - regii dinastiei în Egipt, în epoca elenistică, fondat de Ptolemeu I, și comandantul adjunct al lui Alexandru cel Mare. în Alexandria și a adus moștenitorul regal. În ultimii ani, el și-a petrecut în insula sa natală din Kos în societatea poeților Aratus, Teocrit și Hermesianax. Despre sa spus că Filet el a fost atât de subțire (sau este atât de rafinat, subtil intelectual: cuvântul grecesc λεπτότατος poate fi tradus) că a legat de pantof plumb unic, să nu fie un vânt puternic a suflat. Aceste calități ale omului de știință au apărut în modul în care a murit. Conform legendei că vechea scriitorul grec Athenaeus citează în cartea sa „Sărbătoarea Sionului“, Filit uscat din cauza lipsei de somn și anxietate din cauza investigat prea zelos așa-numitul paradox al mincinosului, dacă cineva spune: „Eu mint“ este adevărat sau fals această afirmație? În "Sărbătoarea înțelepților", un interlocutor avertizează un altul:

"Toți, Ulpian, ca de obicei, nu vor lua un fel de mâncare până când nu sunteți sigur că numele său era cunoscut în antichitate. Din cauza acestor îngrijorări, riscați să dispăreați într-o zi. în timp ce Phytit de Kossky a rămas uimit, studiind așa-numitele "discursuri înșelătoare". Așa cum reiese din inscripția de pe mormântul său, el a murit din cauza epuizării cercetării sale:
Călătorul, eu sunt Philet. Am fost înșelat de "discursuri frauduloase",
Deasupra secretelor cuvintelor Dumii uneori noaptea. "  Atena. Sărbătoarea înțeleptului, carte. IX. Trans. N.T. Golinkevich.

  • Cameron A. Cât de subțire a fost Philitas?






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: