10 Moduri de a distinge un grafomanc de un scriitor adevărat

Potrivit statisticilor, aproximativ jumătate de miliard de oameni de pe glob sunt îndrăgostiți de scris. Cu toate acestea, doar un sfert dintre aceștia au abilități de alfabetizare și chiar mai puțin talent. Vreți să știți dacă sunteți o persoană cu adevărat talentată sau doar un grafoman? Aceste zece puncte vă vor ajuta să vă vedeți din afară.







1. Grafomaniac nu tolerează criticile și adesea o acceptă cu ostilitate. El se așteaptă de la ceilalți exclusiv în extaz și își laudă talentul.


2. Grafomanul este foarte îndrăgit să-i spună tuturor despre munca sa și nu este disprețuit să recită poezii sau capitole dintr-un roman nou, chiar dacă este absolut neadecvată, de exemplu, pe plajă sau pe o întâlnire a lucrătorilor.


3. Un scriitor adevărat este supus unor îndoieli, el este înclinat să își rescrie și să-și actualizeze lucrarea în modul cel mai atent, iar grafomaniac este sigur că capodopera va fi creată singură, fără mari dificultăți. Pentru a face acest lucru, trebuie doar să ridice un pix sau să stea la calculator.








4. Un scriitor adevărat are propriul său stil unic care îl deosebește printre altele, în timp ce citește o lucrare a grafomancului, un cititor are un sentiment persistent: "undeva am văzut deja totul!"


5. Grafoman place foarte mult să folosească expresia "munca mea" și să mă numesc scriitor. Un geniu adevărat păzește cuvintele tare.


6. Grafoman foarte serios și cu mare respect față de el însuși, scriitorul actual se distinge printr-o parte sănătoasă de auto-ironie.


7. Un scriitor adevărat pune în primul rând calitatea scrisului, grafomaniac - numărul.


8. În lucrarea unui scriitor talentat sunteți siguri că găsiți gânduri interesante, grafomaniac este înclinat să vară citate ale unor oameni celebri sau clișee literare, dar nu există nici o originalitate în creația sa.


9. Un adevărat scriitor se străduiește mereu să facă lumea mai bună prin creativitatea sa, dar sarcina principală a unui grafomanc este propria sa vanitate.

10. Graphomaniac îi place să facă liste de elemente - „ceea ce distinge scriitorul de la scribbler“ ca absolut convins că, odată ce el poate vorbi cu ușurință despre ea, cu siguranță, nu este un graphomaniac.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: