Sport în curtea ta

Cum sa gasiti un articol in catalogul nostru:

Nisipul moale și lipicios îi obligă pe jucători să improvizeze foarte mult, să folosească tehnici frumoase (de exemplu, lovituri în toamna prin ele însele - "foarfece" sau "biciclete"). Dimensiunile compacte ale câmpului de joc (28 de 37 metri) permit jucătorilor să marcheze aproape de orice poziție, chiar și prin impact direct de la porțile lor. Prin urmare, pentru joc puteți vedea aproximativ 60 de atacuri asupra obiectivului adversarului (pentru comparație, în fotbalul mare 20 lovituri pe gol pentru ambii adversari este considerat un indicator decent). Golurile sunt înscrise în medie la fiecare 3-4 minute, iar performanța medie a meciului este de aproximativ 11 goluri marcate pe meci (în fotbalul tradițional în ultimii ani, norma este de 2,5 goluri).

Regulile jocului
Fiecare echipă este formată din cinci jucători (patru câmpuri și un portar)

Echipa poate face un număr nelimitat de substituții în timpul meciului (pe bancă există de obicei 3 până la 5 jucători de rezervă)
Meciul este format din trei perioade de 12 minute.
În fotbalul de plajă nu există remize. După ora principală este prevăzută o perioadă suplimentară - 3 minute de "gol de aur", dacă nimeni nu scoruri - se atribuie o lovitură de pedeapsă.
Meciul este servit de doi judecători în teren, un cronometror și un arbitru de rezervă.
Fiecare fault conduce la numirea unei lovituri libere, în timp ce este necesar să se lovească la golurile adversarului.
O lovitură liberă este cauzată de jucătorul împotriva căruia au fost încălcate regulile. Dacă acest jucător este deteriorat, atunci el părăsește terenul și o lovitură liberă dă altor jucători.
Există și alte reguli:
Jucătorii de fotbal se joacă fără pantofi. Sunt permise bandajele protectoare ale piciorului inferior și ale genunchilor.
Nu interfera cu jucătorul care efectuează lovitura "foarfece" sau lovi cu piciorul prin tine. Dacă o încălcare a regulilor a fost permisă în jumătatea terenului adversarului, judecătorii oferă un "coridor" pentru grevă. În cazul în care o încălcare a regulilor a fost permisă în jumătatea terenului, toți jucătorii de teren depășesc limita mingii.