9 modalități de a învăța limba cu plăcere

9 modalități de a învăța limba cu plăcere

Scriu multe despre iubirea mea de limbi străine (acestea sunt tema principală a blogului meu). Dar, ca oricine altcineva, se întâmplă ca motivația să fluture de către stiloul pentru despărțire, iar inspirația este înlocuită de lenevie.







Învăț să mă asculte și să prioritizez. Calendarul și constanța acțiunilor este o cheie a rezultatelor, nu mă cert. Dar, uneori, este doar necesar să închideți manualele, să opriți calculatorul, să anulați întâlnirile și să rămâneți acasă singur cu dumneavoastră și cu familia.

Pentru o astfel de perioadă am o listă completă de cazuri care aduc bucurie:

Dacă observați oboseala și odihniți-vă în timp, atunci restul timpului nu va lua energie. Dar, dacă ești leneș să faci practică lingvistică zilnică în principiu, atunci oportunitățile de comunicare gratuită înoată din ce în ce mai mult de la tine.

Vă spun despre ce mă ajută să mențin interesul în învățarea limbilor și să aplic mereu ceva nou.

Fac un hobby

Aveți vreun interes preferat, pentru care vă odihniți sufletul? Reading? Yoga? Pista de alergare? De tricotat. Alegeți cele mai multe și gândiți-vă cum vă va ajuta să învățați o limbă străină.

ASCULTAREA MUSICULUI

FILME ȘI SERIALE DE VIZĂ

9 modalități de a învăța limba cu plăcere

Lecții interactive

Când o faceți singur, este greu să faceți un plan de acțiune și apoi să îl urmați. Prin urmare, este posibil să aveți nevoie de ajutorul unor servicii speciale cu lecții gata făcute.

Participați la maraton

Am observat cât de plictisitor este să înveți limba, când exercițiile sunt similare unul cu altul și nu se observă nicio activitate în jurul valorii. Dar, dacă ați participat vreodată la proiecte precum maratonul și provocările, știți cum totul se schimbă. Toate pentru că în timpul proiectului aveți specificul: obiectivul, data de începere și data la care ar trebui să apară rezultatele.







9 modalități de a învăța limba cu plăcere
Exemplu de maraton de limbă din Italki.

Ajutați în aceste rapoarte despre formarea zilnică, comunicarea cu ceilalți participanți, controlul profesorului, diversitatea în lecții. Există emoții! Ei bine, ce să facem dacă majoritatea dintre noi au nevoie de această lovitură pentru a începe să facă ceva pentru noi înșine. Încearcă să participi la unul dintre maratone. Cel puțin puteți să vă alăturați prietenilor, să vă stabiliți obiectivele și să vă raportați în fiecare săptămână.

Inventați propriul ritual

Comunicați cu străinii

9 modalități de a învăța limba cu plăcere

Nimic nu ridică moralul la fel de mult ca o conversație cu un vorbitor nativ care vă sprijină și insistă să vorbească chiar și cu greșeli. Doar o jumătate de oră de chat, și apoi zburați doar de la faptul că totul se dovedește. Ați încercat? Atunci știi. Și dacă nu, atunci procedați urgent.

planificați călătoria dvs.

Este posibil să plec în străinătate? Se răcește! Pregătiți-vă pentru călătorie în prealabil. Motivarea foarte apropiată de cea mai apropiată schimbare a atmosferei vă va inspira cel puțin să stăpâniți câteva expresii, să citiți în prealabil despre obiectivele turistice și să găsiți prieteni care să se întâlnească la fața locului.

Învățarea unei limbi nu este o tâmpenie a regulilor și a cuvintelor. Multe devin clare când cunoașteți cultura țării și tradițiile oamenilor care locuiesc acolo. Am făcut acest lucru de mai multe ori: am vizitat țara, mi-a plăcut, am început să studiez mai mult și acum, am decis să învăț limba.

Păstrați înregistrări

O bună organizare a claselor stabilește ritmul pentru succes. Elaborez un notebook pentru lecții evreiești, în care marchez data în fiecare zi și menționez exact ce sa făcut. Are 10 secunde.

Când vă uitați prin notebook, vedeți clar câte lucruri s-au făcut sau nu, cât de intens și regulat este formarea. Când vedeți cât de mult se face, câte date sunt ocupate, atunci nu vreți să pierdeți. Există întotdeauna motivația de a face cel puțin un scurt training.

9 modalități de a învăța limba cu plăcere

Un alt lucru interesant este săptămâna noastră de cursuri productive. Aici este posibilă înregistrarea următoarelor cazuri de instruire și notarea a ceea ce sa făcut.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: