8 sovietici, cum să devină un adevărat profesor, din rușinea lui amonashvili - agenția de branding media prietenilor

Shalva Amonashvili - cunoscut sovietic și profesor de limba rusă, dezvoltator al conceptului original al pedagogiei umane, un om care știe să asculte și să audă copiii, și știe exact ce este de a fi un profesor - este în primul rând o dragoste, și apoi să-i învețe. Am colectat 8 sfaturi de la Shalva Amonashvili pentru profesori adevărați și părinți curioși.







Nu vei scoate un om din tine! - cu furie, profesorul și-a aruncat "profeția" asupra discipolului.

- Ați părăsit deja profesorul? Întrebat elevul cu tristețe.

Parabola de la Shalva Amonashvili

1. Să fiu un profesor, nu un profesor

Sarcina profesorului este de a ajuta și de a promova. Faceți prieteni cu elevul, iubiți-l și câștigați respectul. Nu oferiți doar informații, ci spuneți cu răbdare opinia dvs. și ascultați opinia elevilor. În mod deosebit periculos este neîncrederea în copil - prejudecata pe care inițial nu o poate învăța fără un băț. În astfel de cazuri, profesorul începe să strige la studenți fără nici un motiv și amenințând cu pedepse. Dar pentru a învăța să aducă fructe, fiecare copil trebuie să simtă că profesorul îi dorește bine și acceptă ceea ce este.

"Este mai bine ca un profesor să nu intre în școală cu un suflet furios, ca să nu ucidă sufletele copiilor; este mai bine să nu intri în școală fără un scop clar și intenții educaționale, astfel încât să nu impunăm improvizații educaționale copiilor care provoacă neplăcere și confuzie a copiilor; este mai bine să nu intrăm la școală de ieri, fără să ne reînnoim, ca să nu purtăm plictiseala și monotonia; este mai bine să nu vină la copii fără credință în pedagogie, pentru a nu secera incertitudinea cu privire la ei înșiși și în învățătorul lor ".

Shalva Amonashvili, "Bună ziua, copii!"

8 sovietici, cum să devină un adevărat profesor, din rușinea lui amonashvili - agenția de branding media prietenilor

2. În dragoste, copiii răspund cu dragoste, cruzime cu cruzime

"Fizicianul a evocat iritarea și mânia în noi. Un om care nu era tânăr, imaginându-se un om de știință celebru, ne-a batjocorit pur și simplu. În principiu, nimeni nu a pus primele cinci. "Cinci sunt eu", a spus el. "Alte semne sunt pentru tine." Îi pare rău pentru cei patru. Pentru că au existat multe în clasa troicii și dvoechnikov. Am fost indignați de rujnicia, ridiculizarea și amenințările. Prin urmare, mai mult decât o dată boicotat lecțiile sale, împiedicat-l la lecție, s-au ciocnit cu el. Și el, mai degrabă decât să înțelegem de ce suntem efectuarea ei înșiși, înăsprit măsuri de sancționare a celor doi și a amenințat să strice pașaportul tuturor ".

Shalva Amonashvili, "Cum sa iubesti copiii (Experienta introspectiei)"

Profesorul nu se ocupă mereu cu discipolii de rău. Poate că el crede că o face pentru binele copilului. Dar, pentru a iubi un copil este mai întâi de toate să o înțelegi, să te intereseze și să-i respecti personalitatea. Dragostea umană pentru copil provoacă o dragoste reciprocă umană pentru profesor, care este exprimată în dorința de a plăcea profesorului cu cunoștințele sale și de a nu supăra absenteismul. În sala de clasă, acești profesori sunt rușinați să scrie și să mintă că au uitat jurnalul.

8 sovietici, cum să devină un adevărat profesor, din rușinea lui amonashvili - agenția de branding media prietenilor

3. Esența pedepsei nu este de a se răzbuna pe copil

"Băieți, cele cinci mele îmbrățișează lângă biți ... Cum să fim.

Și în sufletul meu există o explozie. Îmi închid capul cu mâinile și încep să plâng liniștit, astfel încât persoana așezată nu știe ce este în neregulă. Nu este în cele cinci, ci în faptul că-mi iubesc profesorul. Iar aceste dușuri pot face rău acestui lucru - cel mai scump lucru pe care l-am primit în ultimele luni - Dragoste!

Am ranit profesorul - si ma doare din cauza asta. "

Shalva Amonashvili, "Cum sa iubesti copiii (Experienta introspectiei)"

4. Marcajul și scorul nu sunt același lucru

Etichetele nu sunt neapărat exprimate în numere. Ele pot fi verbale, de exemplu, cuvântul "bine făcut". La fel cum un copil se laudă în jur de cinci, va spune acasă: "Profesorul a spus că sunt un om bun". Copiii sunt certați pentru grade rele, lăudați pentru totdeauna - toate aceste reacții sunt formale, unidimensionale. Semnele strică copilul, procesul educațional, relația cu părinții.







"Cele cinci sunt îndreptate spre inimă, pentru că distorsionează moralitatea copilului, trei generează indiferență, dudule provoacă indignare".

Shalva Amonashvili într-un interviu cu Melo

Evaluarea este o atitudine. Modul în care profesorul privește copilul, ceea ce pune întrebări, indică greșeli, progresează. Cu ajutorul unei atitudini respectuoase și atente umane, educatorul aduce în copilărie calități personale și nu numai că îl învață să se conformeze standardelor. În cazul în care studentul nu înțelege destul de bine sarcina și le-a efectuat în felul său, este dificil să transmită amprenta. În schimb, profesorul poate spune: "Oh, cât de interesant scrieți. Sau poate o să încercați așa?

"De exemplu, trimestrul se încheie, marcajul final este pus. Aceasta este o medie aritmetică. Dar se pare că undeva copilul a fost leneș, a primit un leu și nu știe acest material. Și unde cei cinci știu. Și ce afectează și ce arată semnul final? Puteți să vă puneți capul în cuptor și picioarele în congelator și să spuneți că temperatura medie este de 36,6? "

8 sovietici, cum să devină un adevărat profesor, din rușinea lui amonashvili - agenția de branding media prietenilor

5. Profesorul ar trebui să pună adesea întrebări care nu cunosc răspunsurile

Întrebările profesorului în lecție diferă de întrebările umane obișnuite prin faptul că el știe deja răspunsul. Și elevii știu asta. Când ni se pune o întrebare, la care vrem să auzim un răspuns strict clar, simțim un truc murdar. Același lucru este resimțit de ucenici. Pentru ei, fiecare întrebare a profesorului devine un obiect pedagogic, pe care nu trebuie să-l prindeți. Ca urmare, în loc să se gândească la esența întrebării, ei încearcă să ghicească răspunsul pe care profesorul îl așteaptă.

Copiii trebuie să pună mai multe întrebări, pentru care nu există un răspuns corect cunoscut. Profesorul știe câte vor fi de două ori, dar nu știe de ce copilul este dificil să-și amintească tabela de înmulțire. Nu știe ce îi interesează, ce îi place, ce-l motivează să învețe.

"Profesorul nostru a venit cu un zâmbet prietenos și amabil, a salutat-o ​​cu o voce catifelată, ne-a spus" mulțumesc ", a privit pe toți în ochi. Era deja neobișnuit. Apoi - dintr-o dată - a întrebat:

- Baieti, iti place poezia?

Nimeni nu a insuflat dragoste pentru versuri; fostul profesor ne-a cerut să învățăm prin inimă poemul dat și să-l ratacim în lecție. El nu a întrebat niciodată dacă ne-a plăcut aceste poezii.

Shalva Amonashvili, "Cum sa iubesti copiii (Experienta introspectiei)"

6. Cererea îi ajută pe profesor și îl împiedică pe copil

"Au fost cazuri când ea (profesorul) ne-a adresat unuia dintre noi:

- Poți să-mi dai această carte pentru câteva zile?

Și când sa întors la mine cu această cerere, eram foarte mândră și fericită. Și după câteva zile, întorcând cartea, ea a spus:

- Ai un gust bun, deoarece ai citit astfel de cărți ... Mulțumesc, mi-a plăcut ...

Ce altceva era necesar pentru a mă face dependent de lectură? "

Shalva Amonashvili "Cum să iubesc copii (Experiența introspecii)"

8 sovietici, cum să devină un adevărat profesor, din rușinea lui amonashvili - agenția de branding media prietenilor

7. Viața unui copil nu trebuie să se oprească în timpul lecțiilor

Lecțiile stau la baza unei zile școlare, dar copiii nu vin doar pentru ei. Ele vin de dragul unor schimbări vesele, întâlniri cu prietenii, conversații cu profesorul, interesante școli post-școlare. Viața școlară este mult mai mult decât câteva lecții în fiecare zi, iar lecțiile sunt mult mai mult decât sârguincios ședinței la un birou.

Un copil nu-și poate lăsa impresiile și experiențele dincolo de pragul școlii și poate veni cu o dorință curată și sterilizată de a învăța

Și el nu va deveni mai atent și concentrat dacă ar lua jucăria care ia capturat imaginația atât de mult încât a adus-o cu el la școală. El va deveni și mai distras, pentru că va fi încurcat și va putea să se gândească doar la soarta jucăriei sale.

„Mai este un soldat staniu în buzunar, chiar dacă copilul este de echitatie în imaginația lui pe bicicleta, chiar și sub impresia povești de ieri bunicul lui! Fie ca toată lumea să vină la școală cu întreaga sa viață. Și apoi chiar la lecția (nu-mi pasa ce va fi o lecție) Iliko ar ieși din buzunar un soldat staniu. O voi considera cu mare interes. "Cum îmi place el! Ai un singur soldat? Există alții? Nu, nu-mi dă-mi! Aduceți întreaga armată de soldați de tablă; probabil se joace cu ei va fi foarte interesant! „Iliko fi fericit și mâine va aduce toți soldații lui, și voi căuta o poveste despre un soldat staniu să-l citească clasei.“

Shalva Amonashvili, "Bună ziua, copii!"

8 sovietici, cum să devină un adevărat profesor, din rușinea lui amonashvili - agenția de branding media prietenilor

8. Un bun profesor este cel care iubește "zhriamuli"

"Zriamuli" este un cuvânt georgian care denotă un zgomot vesel: de exemplu, twitter de păsări sau un hubbub de copil. Diferă de zgomotul obișnuit prin faptul că este plin de bucurie și viață. A avea o audiere pedagogică înseamnă să fii capabil să distingi diferite note în acest zgomot care umple întotdeauna școala și să iubești.

"Și acum mă uit la fotografiile celor 36 de copii ai mei și mă simt nerăbdător să întâlnesc" zhriamuli "pentru copii. Accept dragostea "zhriamuli" ca dovadă că îi pot înțelege. Sunt convins: cine ii place copii „zhriamuli“, el tinde să învățătura, și care sunt deja dependent de ea, el găsește fericirea lui profesională ".

Shalva Amonashvili, "Bună ziua, copii!"

FOTOGRAFII: Sayida Suleimenova

Model: Kids Fashion Show din Kazahstan







Trimiteți-le prietenilor: