Echipa națională a Rusiei a învins suedezii cu un scor de 4 1 - ziarul

Victoria în Suedia a condus Federația Rusă la comanda Germaniei; meciul va avea loc la Moscova pe 19 mai

Echipa Rusia în runda finală a turneului de grup al Campionatului Mondial de Hochei a bătut pe suedezii cu un scor de 4: 1. Astfel, Rusia are acum 18 puncte în șapte meciuri jucate și locul doi în grupa A. Prima dată în dimineața zilei de marți, pe 17 mai, cehii au fost bătut, bătând Elveția.

Primul gol a fost marcat de ruși în minutul 15: poarta lui Yakob Marstroem a fost lovită cu succes de Yevgeny Dadonov. Mai mult decât atât, rolul rusilor nu a fost inițial foarte reușit, dar soarta a jucat în favoarea noastră: pucul a lovit laba stângă a portarului, a trecut peste el și a sărit în poartă.

Avantajul echipei ruse cu două minute înainte de sfârșitul primei perioade a fost întărit de Artemy Panarin. Al treilea a fost abandonat de căpitanul echipei noastre, Pavel Datsyuk, iar al patrulea - din nou în a doua perioadă - de Roman Lyubimov.

A treia perioadă a fost o luptă dură: suedezii au încercat în orice mod posibil să inverseze cursul întâlnirii. Cu toate acestea, apărarea rusă era pe primul loc. Singurul gol din minutul 42 a fost acela de al arunca pe Matthias Ekholm.

Ca urmare, victoria asupra Suediei a condus echipa rusă la echipa germană. Meciul va avea loc la Moscova pe 19 mai. Suedia are și un meci cu Canada, care a pierdut astăzi echipa finlandeză din Finlanda și a rămas al doilea în grupa B.