7 Întrebări pentru părinții care doresc să crească copii de succes

Cu toții dorim să fim de succes și independenți. Dar dacă ai copii, atunci observi că ambițiile și aspirațiile tale principale sunt legate de ele. Ce vor face în viață? Ei vor fi fericiti si de succes. Cunoscut în multe țări, medicul pediatru Leonard Sachs a compus șapte întrebări pe care părinții ar trebui să le întrebe în fiecare zi să crească o persoană de succes.







1. Știu copiii mei că îi iubesc?

Totul rezultă din asta. De aceea sunteți îngrijorați de succesul lor mai mult decât de propriul dumneavoastră. Și nu e suficient doar să le spui despre dragostea ta în fiecare zi (deși nu este o idee atât de rea). Iubirea nu înseamnă, de asemenea, să vă supuneți capriciilor. De fapt, onestitatea și maturitatea joacă un rol major în acest sens. Întrebați-vă, vor spune copiii dvs. la vârsta de 20, 30, 40, că tot ceea ce faceți este pentru binele lor?

2. Eu acționez ca părinte?

Vrei să-ți tratezi copiii ca adulți, ca să se comporte ca adulții. Dar, prin definiție, copiii nu sunt adulți. Cu toate acestea, mulți părinți, care doresc să respecte alegerea copilului și să-l încurajeze să ia decizii independente, stau la o parte și supraveghează pasiv copilul să ia decizii adulte. "Nu este vorba despre" renunțarea la putere ", spune Sachs, citând exemplul părinților care au părăsit alegerea școlii la care au ajuns la discreția fiului de 8 ani. - Știu exemple când copilul a făcut o alegere sincer greșită, iar părinții știau asta, dar au fost absolut neputincioși să-și schimbe copilul. Din acest motiv numai copilul însuși a suferit. "







3. Am o relație cu copiii mei despre gadget-uri?

4. Copiii mei să-mi atrag atenția?

Toți avem în mod constant un milion de evenimente la un moment dat. Dar, de multe ori, copiii au nevoie să renunți la lucruri și să petreceți timp cu ei. Ce spune Dr. Sachs? Cinați cu toată lumea în fiecare zi: "Deci, spuneți familiei dvs. că este prioritatea cea mai înaltă. Atât de mulți copii participă la cursa spre nicăieri, frecventând o mulțime de cercuri și ore suplimentare. Până la vârsta de 15 ani, ei ard și nu văd punctul de a obține ceva. "

5. Lăudez copiii mei că sunt demni de laudă?

Sachs spune că mulți copii sunt convinși că sunt cei mai incredibili și uimitori oameni de pe această planetă, fără să-și dea seama că o întâlnire inevitabilă cu realitatea îi așteaptă și o supremație a stimei de sine va duce la dezamăgire. Trebuie să înveți copiii cu modestie. Și pentru a lăuda numai atunci când fac ceva cu adevărat demn de laudă.

6. Am o atitudine sănătoasă față de bani?

Banii sunt importanți. Dacă le aveți, atunci acesta este cheia libertății de alegere. Dacă nu sunt, atunci multe oportunități nu vă sunt disponibile. Dar sunt ele mai importante decât orice altceva? "Explicați copiilor ce este cel mai important în viață. Nu este doar să obții o treabă bună. Aceasta nu este doar o realizare. Principalul lucru este ce fel de persoană sunteți ", spune Sachs.

7. Îi permit să fie copii?

Copiii au copii, astfel încât ei ar trebui să poată să se joace, să se dezvolte și să se dezvolte ca și copiii. Ei nu sunt îngrijorați dacă au suficient succes. Ei se întreabă dacă sunt suficient de fericiți. Nu vrei cu adevărat ca copiii să vină față în față cu provocările și problemele pe care trebuie să le rezolvi atât de devreme? Întrebați-vă: "Pot să arăt copiilor mei ceea ce este important și ce nu este? Și pot învăța de la ei?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: