5 Trucul vânzătorilor care încearcă să vândă produse rafinate

5 Trucul vânzătorilor care încearcă să vândă produse rafinate

În fiecare săptămână, locuitorii orașului s-au răspândit în secțiunea "Controlul populației" pe portalul "Despre oraș" fotografii ale produselor care îngrozesc aspectul lor. Cârnați cu mucegai, pești afumați cu viermi, ouă putrezite, conserve alimentare restante, iar aceasta nu este o listă completă de produse găsite pe rafturile magazinelor. Fostul vânzător a decis să spună de ce uneori produsele rafinate nu pot fi distinse de cele proaspete.







- Cârnații înfășurați, deja încrețiți, sunt înmuiați în apă de sub robinet. Deci ei sunt tineri noaptea. Se umflă, dimineața următoare îi pun înapoi pe tejghea. Și nu puteți spune ", a spus fostul angajat al magazinului.

5 Trucul vânzătorilor care încearcă să vândă produse rafinate

- Cârnații sunt mai întâi înmuiți în oțet, apoi sunt șterși cu ulei, astfel încât prezentarea a fost, dar nici măcar nu-mi imaginez ce ar putea fi ", își amintește fostul angajat al magazinului.







- Întoarceți simplu fel de brânză veche pur și simplu - felie spălat cu apă, tăiați crusta și înfășurat în film de alimente. Odată ce am fost prins într-un magazin și nu m-am uitat. De atunci, mă uit mereu să fiu tăiat de la o piesă mare cu mine, - a spus proprietarul magazinului.

5 Trucul vânzătorilor care încearcă să vândă produse rafinate

Shish kebab și carne tocată

- Așa că carnea era înmuiată în mangan, tăiată în bucăți, împachetată pe un substrat, totul presărat cu un munte de mirodenii, sa dovedit a fi un kebab de shish. Prietena mi-a spus să renunț, sau m-au pus în închisoare. A ascultat sfatul ei. Și magazinul funcționează încă ", spune fostul angajat.

- Puii vechi sunt spălați cu soluții cu un miros foarte specific. Și jetul ar trebui să fie puternic. După aceasta, carnea devine licitată. Ei spun că o astfel de soluție este inofensivă pentru oameni. Dar reacția la stomac, ficat este puțin probabil să fi fost studiată de nimeni și știu o mulțime de cazuri de otrăvire de o găină în Kirov, - a spus fostul angajat al pieței de desfacere de pe piața Polina Maslennikova.

Victoria Markevich. șeful departamentului pentru protecția consumatorului din cadrul Rospotrebnadzor regional a spus ce să facă dacă ați găsit o "întârziere" pe tejghea.

La returnarea produselor cu termen de valabilitate expirat în majoritatea cazurilor, nu există nici o problemă dacă păstrați o chitanță pentru plata bunurilor. Trebuie să contactați Biroul Serviciului Federal de Supraveghere a Protecției Drepturilor Consumatorului și a bunăstării umane din regiunea Kirov. Puteți face o solicitare atașând o fotografie. De asemenea, puteți lăsa o aplicație electronică pe site-ul nostru 43.rospotrebnadzor.ru. Recursul va fi înregistrat în termen de 3 zile și va fi examinat în termen de 30 de zile.







Trimiteți-le prietenilor: