7 Lucruri pe care oamenii productivi le fac diferit

7 Lucruri pe care oamenii productivi le fac diferit

Productivitatea este o poziție vitală și poate fi învățată, crede Benjamin Hardy. Cum exact și ce reguli sunt urmate de cei care gestionează totul și chiar mai mult?







1. Oamenii productivi știu cine sunt și care vor să devină

Noi credem că dacă lucrați din greu, veți reuși în mod inevitabil. Noi lua totul dintr-o dată, repede răcori, începe din nou, cu înverșunare în competiție cu alții, suferă de vulnerabilitatea și insecuritatea ... Și așa ne uităm confirmarea succesului nostru în lucruri materiale - un salariu mare, o gamă largă de fani, diplome și premii.

Oamenii foarte productivi au ocolit această capcană, nu au nevoie de aprobare din afară. Ei acceptă pe deplin și se înțeleg pe ei înșiși. Nici alte clișee și standarde nu au putere asupra stimei lor de sine. Ei sunt convinși că ceea ce fac este unic, deci orice competiție nu are sens.

7 Lucruri pe care oamenii productivi le fac diferit

2. Ei au decis cu privire la scopul vieții lor

Acești oameni fără clarvăzători prevăd ce se va întâmpla cu ei în 10-20-30 de ani. Acestea sunt conduse de idealul lor, astfel încât în ​​mod constant și liniștit să ia măsuri în aceeași direcție.

7 Lucruri pe care oamenii productivi le fac diferit

3. Nu sunt interesați de ceea ce fac ceilalți

Ne petrecem mult timp urmărind și alți oameni. Cautam modele în ele să le urmeze sau pur și simplu să le comparăm cu noi înșine, încercând să depășim.

7 Lucruri pe care oamenii productivi le fac diferit

4. Nu le pasă ce gândesc despre ei

Teama de opinia publică este unul dintre cei mai mari dușmani ai productivității reale. Amintiți-vă Coco Chanel, care a mărturisit sincer: "Nu-mi pasă ce credeți despre mine. Nu mă gândesc deloc la tine.







Creatorii productivi dedică roadele muncii lor pentru ei înșiși și pentru oamenii cărora le sunt destinate. Ei nu au un public țintă. Prin urmare, ei sunt practic imuni la critici.

7 Lucruri pe care oamenii productivi le fac diferit

5. Sunt umaniști

În ciuda indiferenței față de opinia altcuiva, ei vor să beneficieze de omenire. Ele sunt neobișnuit de empatice și încearcă să-i ajute pe alții, sau chiar mai bine - să facă lumea întreagă mai puțină. „Cred că mai iubește cineva, cu atât mai mult el vrea să acționeze în dragoste, există doar un sentiment, nu eu numesc iubire adevărată“ - acest aforism aparține lui Van Gogh, unul dintre cele mai productive genii din istorie.

7 Lucruri pe care oamenii productivi le fac diferit

6. Nu așteaptă momentul potrivit

Adesea am amânat visul pentru mai târziu. Când avem suficient timp, bani, cunoștințe necesare ... Dar oamenii productivi nu au nevoie de acest "airbag". Ei s-au alăturat muncii chiar și atunci când nu au fost crezute nici de cei mai apropiați. Înainte de a primi răspunsuri la toate întrebările. Chiar înainte ca ei să-și dea seama că se cheamă ceea ce se numește ceea ce vor să facă. Singura condiție pentru mișcarea lor constantă este o voce constantă interioară care îi împinge înainte.

7 Lucruri pe care oamenii productivi le fac diferit

7. Nu ezita sa ceara ajutor

Încrederea și curajul sunt calități inerente oamenilor productivi, deci este mai ușor pentru ei să caute sprijin și sfaturi de la alții. Și pe drumul spre obiectivul lor nu sunt opriți de mândrie falsă. Ei își exprimă deschis nevoile. Ca fondator al platformei Kickstarter pentru platforma Kickstarter, Amanda Palmer, care și-a părăsit compania de discuri și ia invitat pe fani să-și descarce gratuit melodiile. În schimb, fanii au acceptat cu plăcere să-și susțină creativitatea cu donații generoase.

7 Lucruri pe care oamenii productivi le fac diferit

Despre expert

Johnny Flynn: "După ce am jucat pe Einstein, mi-am dat seama ce înseamnă să fii un geniu"

La cuvântul "geniu" numele lui Einstein vine în cap unul dintre primii. Cineva își va aminti formula de energie, cineva - o fotografie faimoasă cu o limbă lipicioasă sau un citat despre univers și prostia umană. Dar ce știm despre viața sa reală? Am vorbit despre asta cu Johnny Flynn, interpretul rolului tânărului Einstein în noua serie "Genius".

Cinci motive pentru a nu amâna o viață pentru o vreme

Vârsta de la douăzeci la treizeci este timpul cel mai productiv. Cum să trăiești cât mai eficient cu putință la zece ani, și apoi să nu regreți pe tineretul pierdut petrecut? În cartea "Ani importanți", psihologul Meg Jay oferă mai multe răspunsuri la această întrebare.

Psychologies.ru - site-ul oficial al revistei Psychologies (Psychological). Pe paginile sale vorbim despre psihologie, despre semnificația a ceea ce se întâmplă cu noi în viață - interesant, pur și simplu, clar, fără a distorsiona esența. Care sunt motivele ascunse ale acțiunilor noastre? Ce determină această alegere a vieții? Care sunt motivele succeselor și eșecurilor noastre?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: