10 sfaturi pentru nou-veniți-excavatori, vânătoare de comori blog

Toată ziua, tovarăși. Cu tine din nou, Alexei)) Vreau să dedică povestea de azi începătorilor și să-i dau câteva sfaturi. Experienta pe care o am in testarea metalelor nu este foarte mare, dar totusi este)) Prin urmare, voi incepe.







10 sfaturi pentru nou-veniți-excavatori, vânătoare de comori blog

Când mi-am cumpărat primul dispozitiv, nu am avut un prieten care să poată spune și să arate cum se comportă diferite dispozitive. Și eu, bazându-mă pe intuiția mea și un număr mare de comentarii pozitive, am ales Grater 305. Aș avea o bobină mai bună (cel puțin în ceea ce privește Terki și 505 și 705), așa că am fost mulțumit de dispozitiv. Apoi am încercat să merg cu Aska și cu Fisher. dar sufletul a căzut tocmai la X-Terra. Deci, alegerea este a ta))

Nu continuați profitul

10 sfaturi pentru nou-veniți-excavatori, vânătoare de comori blog

Da, au existat probabil mii de comori și îmbinări deja ridicate. Și nu se știe câte dintre ei sunt încă în pământ. Dar dacă nu înțelegeți imediat că nu este dat doar vânătorilor de comori leneși și lacomi, atunci sunteți dezamăgiți în căutarea instrumentului și nu înțeleg întreaga farmecă a acestui hobby. Așa cum se spune, cine caută - că va găsi întotdeauna. Și, desigur, un rol important în această chestiune îl joacă "doamna Luck", care, la rândul ei, iubește persistentă și încăpățânată)).

Decideți asupra tipului de căutare

Îmi place să săpat în antichitate, îmi plac monedele și vasele vechi)). Dar există multe tipuri de căutare cu un detector de metale (pentru război, plajă, mansardă etc.). Nu voi vorbi în detaliu despre ele, pentru că mi-au descris deja totul și mai mult decât o dată. Voi spune asta.

10 sfaturi pentru nou-veniți-excavatori, vânătoare de comori blog

Dacă doriți să săturați pentru profit, și nu de dragul interesului, alegeți între plajă și resturile de metal negru. Aceasta este, după părerea mea, cele mai profitabile tipuri de căutare. Prietenul meu de prieten pentru un an a inlocuit 3 dispozitive (Аська 150, Fisher ф2 si Fisher ф75), dupa ce au sapat un black metal de toate zilele 15 pentru tot sezonul. În special resturile de metal, în primul rând, nu este interzis să se sapă de lege și, în al doilea rând, aici se găsește pe orice domeniu apropiat de tine. Găsește doar ce să ia bucățile de fier colectate))

Alege locul potrivit

De la locul pe care îl alegi și depinde ce găsești.

10 sfaturi pentru nou-veniți-excavatori, vânătoare de comori blog

Nu trebuie doar să mergeți la cel mai apropiat câmp sau să mergeți la cea mai apropiată pădure, în speranța că a existat odată un sat, un sat, o biserică etc. Nimic bun nu se va termina acolo. Veți avea cu siguranță un timp bun în natură, dar petreceți-l în gol și întoarceți-vă acasă fără nimic. Prin urmare, înainte de a pleca, este necesar să depuneți eforturi, să găsiți o hartă a secolului al XIX-lea al localității dvs. și să o comparați cu hărțile moderne prin satelit. Aceste carduri sunt disponibile gratuit și nu le va fi dificil să le găsiți. Deci Google și Yandex vă vor ajuta))







Acest lucru este înțeles de experiența personală. Odată ce am fost la polițist. A venit cu un prieten la locul unde au început să descopere, au strâns instrumentele. Și apoi bang, nu există suficientă șurub pentru a fixa bobina. Am scotocit tot rucsacul, dar nu este acolo (și apoi mi-am amintit că sa dovedit că am lăsat-o pe teren când am mers ultima oară să săpat). Din fericire, în rucsac era o frânghie. Unii cum să atașați bobina la tija. Deși a făcut-o, era încă rănită. Aceasta a fost pentru mine o lecție și acum voi purta întotdeauna cu mine un șurub de rezervă, nu știți niciodată ce)

În primul rând, nu uitați că în primăvară, de îndată ce totul începe să înflorească, apar căpușe. Și muscatura lor este nedureroasă, dar consecințele nu sunt foarte plăcute. Prin urmare, vă sfătuiesc să purtați haine cu un manșon lung, un capac pe cap și un remediu pentru aceste creaturi.

Și în al doilea rând a fost cazul, după care am purtat întotdeauna cu mine un pistol pneumatic. Se îndreptă spre un singur traseu de-a lungul căii dintre două sate învecinate. De unde nu au apărut două mongreli, au început să se îndoaie și să latreze. Dar în spatele lor a fost stăpânul lor, chiar mă salva de la ei)) Desigur că nu erau câini de oaie și nu rottweilers, dar fără muscatura nu s-ar fi scos fără îndoială, dacă nu era proprietarul. Prin urmare, vă sfătuiesc să purtați pentru dvs. un astfel de eveniment cu cel puțin un pugac copil sau un spray piper pentru protecție împotriva câinilor fără stăpân. Electroshockerul funcționează foarte bine, cu un singur sunet îi sperie toate animalele și arată foarte amenințător și acționează împotriva oamenilor necuviincioși.

Sa te pierzi singur in padure ar fi extrem de neplacut. Cred că cu un astfel de dispozitiv ca o busolă sunt familiare tuturor și cum să-l folosească mulți știu)). Dar am găsit o piesă și mai interesantă și mai de încredere. Pe scurt, voi spune despre principiul funcționării sale, funcționează aproape ca un navigator (comunicare prin satelit).

Pentru început, puteți citi istoricul regiunii sau regiunii dvs. De asemenea, este timpul să lucrați cu hărți, să învățați cum să comparați corect locurile pe o hartă veche și nouă.

10 sfaturi pentru nou-veniți-excavatori, vânătoare de comori blog

Dacă este posibil, trebuie să mergeți la arhiva oraș sau regională. Majoritatea documentelor au acces liber. Acolo există, de asemenea, planuri pentru bătăliile Marelui Război Patriotic și liste ale decedatului în timpul revoluției și reprimarea straturilor superioare ale societății. O mulțime de informații utile și interesante.

Întâlnire cu oamenii locali

Fără asta, poate că nu poți să faci, vor exista întotdeauna oameni curioși care vor să știe ce faci. Practic, majoritatea oamenilor curioși se limitează la câteva întrebări. Dar există, de asemenea, foarte enervant.

A fost un caz, a decis să se odihnească, sa așezat într-un fum pentru a fuma. Apoi, muzikikul merge pe bicicletă. Aparent am văzut că m-am plimbat în jurul câmpului)) El a condus sus, a fost ușor poddaty. Și când a început să primească întrebări și povestiri, nu eram fericit că am stat să mă odihnesc. Da, astfel de povești mi-au spus că aproape Peter însuși a îngropat prima comoară). În consecință, el a scăpat cumva de el. Dar uneori este util să vorbești cu stăpânii locali din sate, știu deja foarte mult. Principalul lucru care se comportă este prietenos și politicos în orice situație, pentru a evita conflictul.

Hobby-ul nostru este secretul nostru

Nu menționați doar hobby-ul pe care l-ați ales. Este un lucru de a arăta descoperiri și de a spune o poveste sau două prietenilor. Suficiente la urma urmei, si "bine-wishers", care pot pur si simplu "atinge" pe tine. În special, deja undeva pe Internet s-au dat peste o fotografie, cum ar fi "apăsați pe un vecin arheologi și polițiști". Prin urmare, nu este necesar să spuneți tuturor că vă place să vă plimbați cu un detector de metale. Bine, dacă râd, spun că sunt naivi ce caută o comoară. Dar totul se poate dovedi mult mai rău și legea nu va fi de partea voastră.

Sper că, deși această informație este deja depășită, am adăugat ceva nou. Și va deveni util doar pentru cei care iubesc căutarea instrumentală a tovarășilor))) Noroc și descoperiri bune.

10 sfaturi pentru nou-veniți-excavatori, vânătoare de comori blog







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: