10 Declarații ale lui Mamardashvili • arzamas

Mai multe citate selectate aleatoriu din prelegeri și articole ale lui Merab Mamardashvili, care vor ajuta la înțelegerea Rusiei și a altor lucruri

1. Să dorești să trăiești este să vrei să ocupi mai multe puncte de spațiu și de timp, adică să te alimentezi sau să te suplimentezi cu ceea ce nu avem.







2. Una dintre experiențele mele (pentru că eu pot fi, și a început să studieze filozofia) a fost ... o experiență cu totul de neînțeles, mă conduce la confuzia de orbire a oamenilor înainte, adică.

3. Este suficient să ne uităm la câteva episoade din istoria Rusiei pentru a vedea că aceasta este o situație în care nu câștigăm experiență. Când ni se întâmplă ceva și nu extragem experiența și se repetă fără sfârșit. <…> Noi folosim cuvântul "iad" ca un cuvânt de zi cu zi sau un cuvânt împrumutat din religie, dar uităm de simbolismul său original. Iadul este un cuvânt care simbolizează ceva ce știm în viețile noastre și care este cea mai teribilă - moartea veșnică. Moartea care se întâmplă tot timpul. Imaginați-vă că mâncăm fără sfârșit o bucată și că mestecați-o nu se sfârșește. Și aceasta este o moarte nesfârșită.







4. Cochinyaetsya orice teorie, reconstruiește viața oamenilor, și apoi se găsește un lagăr de concentrare căscat, și omul spune: „Dar eu nu vreau să“ Ne pare rău, acest lucru nu se întâmplă. Acest lucru nu este acceptat de conștiința eroică. Chiar dacă scuzele nu sunt acceptate. Conștiința eroică știe că diavolul ne joacă când nu credem sigur. Fiți dispus să gândiți cu siguranță. Deci, nu te-ai gândit.

5. Mulți oameni sunt dispuși să sufere veșnic (ca „nefericită“), astfel încât să nu sufere o dată (ca „curajos“, adică „decisiv“).

6. Una dintre legile vieții rusești este suspinarea sau târârea binelui, dar - mâine. Și toți împreună, împreună. Astăzi - care este folosirea de a fi bună cu mine singur, când sunt tot răul în jurul valorii de?

7. Ce sa întâmplat în 1921 sa întâmplat în funcție de nivelul sufletului nostru. Indiferent de marile dezastre  Aceasta se referă la instaurarea sistemului sovietic în Georgia, însoțit de conflicte armate. Așa cum a crescut, sa întâmplat. Marile catastrofe nu ne-au făcut mari.

8. Nu este atât de înspăimântător când gândurile fără răspuns se rotesc în cap. E în regulă. Lăsați-i să se răsucească. Apropo, această torsiune a gândurilor este cercul vieții.

9. Adevărul nu are o astfel de calitate și o astfel de lege a aspectului său, apare numai sub forma de fulgere (apariția adevărului - ca și în cazul în care lumina adevărului pentru toată ziua, ca soarele, acest lucru nu se întâmplă). Deci, în timp ce este, du-te, spune Evanghelia. M-aș traduce: mișcați-vă sau mutați-vă, până când lumina luminează.

10. Gândirea este ceva în care suntem din nou, din nou și din nou trebuie să cadem, "ca în erezie", ca să cadă în dragoste. 







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: