3 Mărturii ale musulmanilor despre Hristos, care te vor rupe pe loc

3 Mărturii ale musulmanilor despre Hristos, care te vor rupe pe loc

În ultimii ani, lumea a urmărit cu alarmă IG și alte grupări islamice radicale care au stabilit tărâmul terorii, opresiunii și fricii în tot Orientul Mijlociu și în afara ei.







Killing, mutilări, distrugând totul în calea sa și aducerea haos, cele inspirate de demoni, bandiți au declarat că scopul lor - acest lucru, cel puțin, renașterea Califatului rigide islamice (de stat), care, în cazul în care nu sa oprit, ar conduce Orientul Mijlociu și să influențeze întreaga lume musulmană cu un asemenea extremism religios pe care nimeni nu l-a văzut timp de mai multe secole. Ca un fost musulman radical, care a fost odată capturat în această viziune asupra lumii ideologice, pot confirma pe deplin că aceasta este de fapt un vis întunecat, senzație de arsură în inimile militanților musulmani fanatici care doresc să creeze o lume în care regulile Islamului. Și este într-adevăr atât de amenințător și amenințător cât sună.

Dar există o veste bună, care par a contracara această amenințare: Orientul Mijlociu pe foc - arde în iubirea atotcuprinzătoare a lui Isus Hristos, singurul Fiu al lui Dumnezeu. Da, este în mijlocul terorii și tiranie, Biblia, Dumnezeu mișcă puterea Duhului Său Sfânt în Orientul Mijlociu și în întreaga lume musulmană. Așa cum sa întâmplat în propria mea inimă în urmă cu aproximativ 35 de ani, dragostea lui Isus rupe vălul întunericului care leagă generații de musulmani individuali și familii în păcat, frică și opresiune.

Revelația milei și a iubirii lui Dumnezeu surprinde inimile a milioane de musulmani, unul câte unul, un minunat și moduri neașteptate, iar acest lucru se întâmplă în ciuda eforturilor agresive ale liderilor religioși ai guvernelor din Orientul Mijlociu controlate de musulmani. Aceasta nu se întâmplă printr-o campanie masivă de evanghelizare, sub auspiciile predicatori celebri sau prin intermediul unor grupuri misionare cu bugete în milioane de dolari. Dimpotrivă, este o sete de adevăr simplu, libertate - ceva mai mult decât o religie moartă și dreptul de a ucide - aceasta este ceea ce face ca musulmanii din Orientul Mijlociu și din întreaga lume să iasă dincolo de disperare și lipsa de speranță. Iar când ieșesc, ei așteaptă pe Dumnezeu, care vrea să ajungă la acești oameni prețioși cu mântuire, vindecare și speranță, care pot veni numai prin Isus.

3 Mărturii ale musulmanilor despre Hristos, care te vor rupe pe loc






Știu asta pentru că mi sa întâmplat, un tânăr musulman radical care sa născut într-o familie șietică strictă din Iran. Tatăl meu a fost un învățător musulman care ma învățat pe mine și pe cei opt frați și surori ai mei să urmeze credința islamică cu un zel indiscutabil și să adere la scrisoarea legii Sharia. Dar în 1980, Dumnezeu a început să-mi ia inima cu mărturia a doi misionari din Suedia, în care am trăit atunci. După o lună de citire a Bibliei și de luptă împotriva credințelor musulmane care ma ținut atât de mult timp, mi-am dat viața lui Hristos și am fost mântuită și transformată instantaneu din întuneric în lumină. Nu vă pot spune povara grea care a căzut de la mine și nădejdea și bucuria care mi-au umplut inima.

Dacă ați petrecut cel puțin puțin timp în Orientul Mijlociu, atunci veți înțelege cât de ideal este televiziunea pentru difuzarea mesajului Evangheliei în lumea musulmană. În sute de orașe, mari și mici, în întreaga regiune, antene de satelit dot acoperișurile de milioane de case și apartamente, oferind un acces individual sau familial la programe de televiziune din întreaga lume, inclusiv televiziunea creștină.

Iar aceste plăci mici, care vă permit să urmăriți programele care schimbă viața, aduc fructe extraordinare. Studiile noastre spun că, de la lansare, până la cinci milioane de musulmani iranieni au venit la Hristos, urmărind televiziunea TBN Nejat. În fiecare zi primim mărturii de la oameni care au experimentat o transformare minunată atunci când au vizionat programele noastre. Mulți dintre ei sunt tineri, pe care Dumnezeu ia salvat de dependența de droguri, ceea ce reprezintă o mare problemă în Iran. Acestea sunt persoane, cum ar fi:

3 Mărturii ale musulmanilor despre Hristos, care te vor rupe pe loc

Bijan. fostul dependent de droguri pentru mai mult de 35 de ani, care a inclus odată TBN Nejat. și-a dat viața lui Hristos și a fost complet liber de dependența sa. Din acea vreme toată familia - doar 20 de persoane - a venit la Hristos.

Mohammad. un șofer de taxi iranian eliberat de aproximativ 20 de ani de dependență de droguri, după ce a găsit TBN Nejat și a devenit creștin născut din nou. Din acel moment, el a condus mulți dintre prietenii săi dependenți la credința în Hristos și se întâlnesc cu regularitate pentru a studia Cuvântul lui Dumnezeu și pentru a se sprijini reciproc.

Acestea sunt doar câteva dintre poveștile pe care le primim în mod continuu de la bărbați, femei și familii întregi din Iran și alte țări care au renunțat la Islam și-au găsit viață din belșug prin Hristos. În paralel cu miile de oameni care vorbesc farsi și vin la Hristos pe o bază lunară în Orientul Mijlociu, ne-a ajutat la crearea și să instruiască mai mult de 90 de biserici subterane prin TBN Nejat de televiziune din Iran, Afganistan, Kurdistan și în alte domenii, care vorbesc farsi. Sunt ferm convins că, având în vedere numărul de persoane și familii care vin la credința în Hristos prin următorii câțiva ani, Iranul va fi prima țară în mod oficial islamic în care majoritatea vor fi cetățeni care sunt cu adevărat născuți din nou, dedicat creștini.

Portalul nostru Facebook:

Cu toate acestea, chiar dacă milioane de oameni devin creștini, Iranul și restul Orientului Mijlociu rămân încă un loc periculos pentru cei care îl iubesc și îl slujesc pe Isus. Mii au fost uciși pentru credința lor, mulți mii trăiesc în închisori izolate și periculoase și milioane de oameni suferă de persecuții severe pentru loialitatea față de Domnul Isus Hristos.

Poți să te alături mie și altor creștini într-o rugăciune aprigă pentru frații și surorile noastre din Iran și din restul lumii musulmane care plătesc un preț ridicat pentru decizia lor de al urma pe Hristos? Să-i cerem lui Dumnezeu să-i întărească ferm în credința lor, să depună mărturie îndrăzneață despre Isus și să fie acoperit în sângele Său. Și să ne rugăm pentru o mai mare recoltare de suflete printre musulmani în Orientul Mijlociu și în întreaga lume.

Noi, la Telegram, abonați:






Trimiteți-le prietenilor: