Shakhtar - scorul meciului Dynamo

Mineritul a emis un dublu capturat

În meciul final al Cupei Ucrainei în Kharkiv Dynamo Șahtior a câștigat cu scorul de 1: 0 și se adaugă la trofeul câștigat anterior titlul.

Echipa Donetsk la deschidere părea mai periculoasă decât adversarul. Deja la a 7-a rundă a mâinii a doua, arbitrul a stabilit o lovitură de pedeapsă pentru obiectivul echipei Kiev de a juca cu mâna lui Pantich. Dar Marlos a lovit bara transversală cu o lovitură de "parașută".

Ulterior, Dynamo a reușit să neutralizeze activitatea adversarilor pe flancuri, iar înainte de pauză pe teren nu au existat momente ascuțite la ambele porți.

Dupa pauza, jocul nu arata mai interesant pana cand Shakhtar nu a reusit sa marcheze un gol in minutul 80. Această lovitură spectaculoasă a lui Marlos de la distanță a făcut Koval să obțină mingea din grila propriului cadru.

În restul timpului, încercările lui Dynamo de a transfera jocul în timp suplimentar nu au fost încununate cu succes. Astfel, clubul Donetsk în acest sezon a emis un dublu - în plus față de titlul de campioană, secțiile de Paulo Fonseca, de asemenea, a câștigat Cupa națională.

Miner. Pjatov - Srna Kutcher, Rakytskyy Ismail - Stepanenko, Kovalenko (Malyshev, 84) - Marlos, Tyson, Bernard (Zubkov, 90 + 1) - Ferreira (Ordets 90 + 3)

Dynamo. Koval - Pantic, Kadar (Tsygankov, 84) Kind - Morozyuk, Shepelev Sidorchuk (pescuit 67), Antunes - Jarmolenko, Harmash, Bessedin