20 Cele mai bune coloane sonore ale tuturor timpurilor și popoarelor în conformitate cu versiunea lui Artemy Troitsky

20 Cele mai bune coloane sonore ale tuturor timpurilor și popoarelor în conformitate cu versiunea lui Artemy Troitsky

Pentru prelegerea despre film nu a fost prea plictisitoare și academică, am decis să o construiesc sub forma unei parade de hit. Voi prezenta douăzeci dintre cele mai bune coloane sonore, cele mai bune filme ale tuturor timpurilor. Să începem, desigur, de la sfârșit și să mergem în ascensiune. Desigur, vor fi multe remarci critice - există multe filme de muzică excelente, iar douăzeci sunt douăzeci și trebuie să ne limităm.







Cu toate acestea, voi începe cu numărul de pistă douăzeci și unu. Poate știți, am un program de televiziune pe Internet "Rock Experience: Year to Year", unde am douăzeci și unu de melodii mai bune și treizeci și unu de cele mai bune albume. Pe cele douăzeci și unu și treizeci de locuri, de obicei, am pus ceea ce, în general, ar trebui menționat, dar nu merită destul să fie printre cele mai bune. Același lucru este valabil aici.

21. "Pulp Fiction"

20 Cele mai bune coloane sonore ale tuturor timpurilor și popoarelor în conformitate cu versiunea lui Artemy Troitsky

Cred ca Quentin Tarantino este un regizor foarte bun, dar foarte supraestimat: stiu ca multi regizori sunt mai abrupti decat Tarantino, dar nu cu nume atat de mari.

Ce este bun despre Quentin Tarantino? Tarantino este bun, dar poate că este rău că a adus la modă utilizarea în filme într-un fel de coloană sonoră originală pentru lucruri cunoscute de multă vreme. Înainte de aceasta, practica obișnuită era că filmul a fost împușcat: există un scenariu, un regizor, actori, actrițe și există un compozitor care scrie muzică pentru acest film. Câte puțin, în loc de compozitor, au început să folosească orice muzică existentă. La început, a fost o practică extrem de exotică și puțin folosită, dar cu Quentin Tarantino și cu filmul său specific Pulp Fiction, această abordare a devenit comună.

20. "Omul amfibian"

20 Cele mai bune coloane sonore ale tuturor timpurilor și popoarelor în conformitate cu versiunea lui Artemy Troitsky

Acest loc, voi fi cinstit, nu am dat-o fără considerente de corectitudine politică. Suntem în minunatul oraș St. Petersburg, fostul Leningrad, unde au trăit mai mulți compozitori de film de mare amploare. Unul dintre ei este Serghei Kuryokhin, altul, de asemenea, din păcate, mort deja - acesta este Andrei Petrov.

Am cunoscut-o personal pe Petrova, mi-a plăcut întotdeauna foarte mult - draga mea și compozitor absolut fantastic. Un melodist uimitor, el este cunoscut în primul rând pentru câteva melodii. Un cântec din filmul "Calea către chei" ("Dacă există o singură bucurie") - Andrei Petrov, el este cunoscut pentru coloana sonoră a filmului "Feriți-vă de mașină". Dar cinematografia mea preferată este Petrova și, în general, una dintre cele mai iubite cinematografe sovietice este un cântec din filmul "Omul amfibian".

Toți, probabil, au vizionat acest film la televizor, în unele programe nostalgice. L-am văzut când a fost necesar să se uite în mod specific, la începutul anilor '60, pe marele ecran. Când „amfibienilor Man“ a fost în cinematografe sovietice, săli au fost ambalate: o mulțime de oameni ar dori să vadă viața occidentală, așa cum sa arătat în film, pe frumusețea Vertinskaya și frumos Ihtiandra (nu știu cum numele actorului). Și cântecele filmului au fost, desigur, una dintre principalele momelilor pentru o imagine.

Cântecul "Hei, marinarul" este un prim proto-rock'n'roll sovietic. Un vocalist elegant este numit Nonna Sukhanova. Ce altceva ea cânta, nu știu, dar, în principiu, numai acest cântec este suficient pentru ai face pe descendenții ei să-și amintească de ea. Cântecul sună, după părerea mea, în scenele de acțiune din locurile hawkish, care la vremea respectivă erau pentru orice persoană sovietică un timp de recreere extrem de dorit.

19. Ingerul albastru

20 Cele mai bune coloane sonore ale tuturor timpurilor și popoarelor în conformitate cu versiunea lui Artemy Troitsky

1930 - primul film de sunet german. Până la 30 de ani filmele au fost tăcut, iar în cazul în care nu a existat muzica, este în mod exclusiv trăi: merge imagine odata cu Charlie Chaplin, Harold Lloyd și așa mai departe, iar pianistul a jucat în fiecare viață și muzică dramatică. De la vârsta de 29 de ani în America și puțin mai târziu - în Europa, au început să se producă filme de sunet, unde erau deja dialoguri și cântece.

În Germania, care la acel moment nu a fost, din fericire, un film fascist, "Angelul albastru" al lui Joseph von Sternberg a ieșit. Un film minunat despre tot felul de imoralitate, există din nou un cântăreț ca acesta, Nonna Sukhanova, care seduce un tânăr profesor. Toate acestea au loc într-un mic oraș german, în general, un clasic.

Pervichka este interpretată de Marlene Dietrich. care din acel moment a devenit, de fapt primul sex simbol al cinematografiei mondiale: la nimeni nu a arătat în lenjerie film - ciorapi, toate aceste accesorii care nu-mi amintesc numele - toate lucrurile pe care le-am folosit pentru a vedea în clipurile de „Brilliant“ și lucrări similare. Marlene Dietrich a cântat acolo nu numai cântăreața din cafe-shantan, ea a cântat și ea. Piesele au fost foarte bune, au scris un compozitor german mare, șef compozitor pop german de 30 Friedrich Hollaender.

18. "Elementul al cincilea"

20 Cele mai bune coloane sonore ale tuturor timpurilor și popoarelor în conformitate cu versiunea lui Artemy Troitsky

17. "Miracol obișnuit"

20 Cele mai bune coloane sonore ale tuturor timpurilor și popoarelor în conformitate cu versiunea lui Artemy Troitsky

Acest compozitor nu a atins niciodată, nu a ieșit, foarte puțini oameni știu cum arata. Dar a scris mai mult muzică chic, în primul rând cântece, decât oricine altcineva. A scris cântece tuturor comediilor lui Gaidai, inclusiv "Și nu ne pasă", putem spune, un imn alternativ al țării noastre. Vorbesc, desigur, despre Ghenadie Gladkov. Nu ne cunoaște cu adevărat, era un om umil.







Pentru toată dragostea sa de lucrările de comedii, în opinia mea, stilul cinematografic de top Ghenadi Gladkov - aceasta este muzica pentru filmul „ordinară Miracle“. Acest film este, desigur, mai rău comedii Gaidai, nu spun nimic, dar există o muzică uimitoare, și arată Gladkov nu numai ca un compozitor compozitor-comedie excentric, ci ca un clasic practic. Foarte frumoasă, ca muzica popă barocă de cea mai înaltă calitate.

Din păcate, muzica lui Ghenadie Gladkov nu a fost cunoscută nicăieri, cu excepția Rusiei. Dacă o etichetă occidentală avansată și-a descoperit muzica, cred că oamenii vor fi impresionați și vor începe să-și ștampileze înregistrările în număr mare.

16. Filmele Brothers Ramsay

Din nou, am avut în acest loc a fost John Carpenter, un film de groază cu muzica de la „Halloween“, dar am decis că noi și atât de mulți americani - să adăugați unele distractiv la geografie noastră.

Care este cea mai puternică industrie din lume? Dacă credeți că acest lucru este Hollywood, sunteți foarte greșit. Acesta este Bollywood. Și al doilea în ceea ce privește numărul de producție de filme de lung metraj - Nigeria. Și numai pe locul trei se află Statele Unite ale Americii. Acest lucru este adevărat, în Nigeria, câteva mii de filme artistice sunt împușcate pe an, desigur, bugetul mediu acolo, cred, este de zece mii de dolari. Ce calitate a filmelor nigeriene nu știu, cum ar fi ce fel de muzică există - probabil nu foarte bine.

Dar în filmele din India, muzica este frumoasă. Pot spune fără snobbery și banter: Îmi place foarte mult filmele indiene. Eu, în general, iubesc cu adevărat cultura indiană și eu o consider considerabilă într-un fel mult mai mare decât cea europeană. filme indiene trebuie să înțeleagă un pic mai profund, și trebuie să știți tradițiile indiene - nu este nimic accidental: cap prelate, roti de palmier, îmbrăcăminte, flori - pentru orice hindus normal de umplut cu un sens foarte profund.

În India, există o mulțime de compozitori de film de mare amploare. Cele mai renumite sunt Rahman și Burman. Acestea sunt două clasice. Rahman (a scris muzică pentru filmul "Slumdog Millionaire") a fost foarte renumit: în muzica sa, chiar și muzicalele merg.

Compozitorul, pe care l-am plasat onorabil în clasamentul meu, este Bappy Lahiri. El a fost primul, probabil indian compozitor-modernist. Lahiri a combinat orchestrația clasică indiană - semi-etnică, semi-simfonică - cu chitare electrice și psihedelice.

15. "Ștergătoare de cap"

20 Cele mai bune coloane sonore ale tuturor timpurilor și popoarelor în conformitate cu versiunea lui Artemy Troitsky

Primele melodii au fost o selecție experimentală, după care vom avea clasicuri de beton armat.

O melodie din filmul lui David Lynch Eraserfead apare într-un moment în care, în mijlocul groazei și a întunericului, apare brusc o fată ciudată ca o păpușă și începe să cânte un cântec naiv, de copil. Se numește în cer (totul este bine).

Acest cântec este cunoscut tuturor fanilor de filme de cult și muzică de cult. A fost compusă dintr-un tip puțin cunoscut, pe nume Peter Ivers, cântând-o pe femeia complet necunoscută numită Laurel Nia. Este un cântec foarte faimos. Deși durează doar cinci secunde, există multe versiuni de acoperire ale diferiților artiști de cult.

14. "Stalker"

20 Cele mai bune coloane sonore ale tuturor timpurilor și popoarelor în conformitate cu versiunea lui Artemy Troitsky

Regulile patriotismului - din nou, muzica rusă. Este vorba de muzica lui Eduard Artemiev la filmele lui Andrei Tarkovski. A scris muzică pentru trei dintre filmele lui Tarkovski - la Zerkalo, Solyaris și Stalker. În opinia mea, cel mai bun film din cele trei, iar cea mai bună muzică este "Stalker". Potrivit unora, acesta este, în general, cel mai bun film din istorie, dacă nu din lume, atunci cel puțin cinematograful rus.

Deci, Artemiev a scris muzica pentru filmele lui Tarkovsky - complet neconventionala si neobisnuita pentru muzica acelor timpuri nu numai pentru Uniunea Sovietica, ci in general.

13. Koyaaniskatsi

20 Cele mai bune coloane sonore ale tuturor timpurilor și popoarelor în conformitate cu versiunea lui Artemy Troitsky

Un alt film legendar care a fost recent uitat, deși se potrivește perfect în toate aceste concepte de mediu, globale și alte populare astăzi. "Koyaaniskatsi" Godfrey Reggio este un documentar de 83 de ani despre ororile civilizației moderne. El, la un moment dat, a simțit și a impresionat foarte mult un număr mare de oameni care mai târziu au început să se ocupe de ecologie, mediu, anti-globalizare și alte lucruri. „Koyaaniskatsi“ - acest cuvânt din lexiconul indienilor americani și înseamnă ceva de genul „lume tulbure“ sau „lumea în care tot ceea ce nu este în ordine.“ Un film despre modul în care oamenii ne distrug planeta.

Muzica pentru film a fost scrisă de compozitorul clasic modern, american Philip Glass. Nu-mi place munca lui, pentru că minimalismul nu este foarte interesant de ascultat, plictisitor, la fel cum a asculta muzica de club. Dar sub ea poți să dansezi, dar ce vei face sub minimalism? Dar acest sunet special este foarte puternic. Acolo, pe de o parte, există un minimalism Filipglass, iar pe de altă parte, șamanismul indian american indian. Olandezul Albert de Ruyter, cu o voce foarte groasă, ca o mantra, cântă "Koyaaniskatsi".

83rd - doar o perioadă foarte frumoasă în viața lui Philip Glass: în acest moment, el a devenit interesat de muzica rock, noul val, a devenit prieten cu tot felul de New York-ezi, cu Laurie Anders, și chiar a produs o nouă bandă de val. În această perioadă, creativitatea a dobândit o mică umanitate, în muzica pentru filmul "Koyaaniskatsi" se simte.

12. "Omul și femeia"

20 Cele mai bune coloane sonore ale tuturor timpurilor și popoarelor în conformitate cu versiunea lui Artemy Troitsky

În Uniunea Sovietică, acest film a fost hypermedia, a fost totul. A fost o imagine preferată a tuturor femeilor sovietice, subiect de invidie a tuturor oamenilor sovietici. Mustangul, plajele din orașul Daville și toată această extraordinară galantărie au trecut sub această muzică.

Eu, în principiu, nu dau în junglă, vorbind de ce cinema are nevoie de muzică, este clar că muzica este necesară pentru lucruri diferite, muzica este diferită. Piesa de „Bărbați și femei“ - un exemplu al muzicii, care creează o anumită atmosferă, o stare de spirit care este în armonie cu imaginea vizuală, la regizor, scenarist si producator, desigur.

Dar acest lucru nu este singurul lucru pe care muzica îl face în cinematografie. Există filme în care muzica joacă rolul principal și autosuficient. Nu este atmosferic-ilustrativ, muzica nu este garnitura, ci o bucată de carne, ca în filmele muzicale. Acesta este un gen foarte vechi, multe dintre primele filme de sunet au fost doar muzicale. De exemplu, primul film sovietic de sunet - "Băieți amuzanți".

Paradoxal, după părerea mea, în astfel de filme muzica este destul de rău. Există aproximativ o duzină de filme cu Elvis Presley, în care cântă cântece și dansuri în locuri diferite - nu este nimic bun în ele. În URSS a fost extrem de popular, de exemplu, filmul "Lăsați-i să vorbească" cu cântăreața spaniolă Rafael. Patru filme muzicale sunt disponibile pentru grupul Beatles - Hard Days Hight, Help, Tour Magic Mystery și Submarin galben. Din nou, nici marile opere ale artei cinematografice, nici marile coloane sonore nu au făcut-o.

Se crede că cel mai popular film din toate timpurile este The Sound of Musiс. pe care eu personal nu le pot urmări și nici nu le pot asculta: toate aceste melodii tiroleze sunt pline de întuneric.

11. Blues Brothers

20 Cele mai bune coloane sonore ale tuturor timpurilor și popoarelor în conformitate cu versiunea lui Artemy Troitsky

Există excepții. De exemplu, Blues Brothers, în vârstă de 80 de ani, cu tânărul John Belushi în rolul principal. În acest film, interpreți remarcabili în stilul blues # 038; suflet. Filmul este foarte dinamic și cu mesajul moral potrivit, atât de nobil și de caritate. Această imagine a ridicat, în principiu, întregul gen de ritm clasic # 038; blues

Din frumoasa coloana sonora a filmului am ales, probabil, numărul interpretului cel mai emotionant care a murit - performanță în Blues Brothers a fost cântecul său de lebădă. Această cântăreață uimitoare leagăn american 20-30s numit Cab Kellouey și cântecul lui Minnie moocher (Minnie moocher - o fată, un distribuitor de medicamente întregi cântec -.. Coterie de ciudat, ciudat toate cântă pe jargon)

Dacă găsiți o greșeală, anunțați-ne. Evidențiați textul cu o eroare și apăsați pe Ctrl + Enter.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: