8 Capitolul

Self-Help Spiritual - Cea mai bună lege - Trei cărți utile - Biblia în Școala duminicală

Permiteți-mi să vă spun cum studiez Biblia. Nu toată lumea poate lupta în armamentul lui Saul și poate că nu vei putea să-mi urmezi exemplul. C. Spurgeon și-a pregătit predicile în seara zilei de duminică, sâmbăta - dacă aș încerca să fac acest lucru, aș eșua. Cu toate acestea, sper că voi putea să vă dau câteva direcții care vă vor ajuta.







Cu cât învățați mai devreme să vă hrăniți cu mâncare spirituală, cu atât mai bine. Îl regret profund pe cel care, de mulți ani, a ascultat predicile și nu a învățat să se hrănească cu mâncare spirituală. Cât de mult a furat el însuși!

De fapt, știți, ce eveniment important într-o familie în momentul în care copilul însuși începe să mănânce este socotit. El este așezat la masă și, deși el ține prima dată lingura cu susul în jos, dar acesta este un pas înainte - în timp el va învăța să păstreze dreptate. Toată lumea bate mâinile și felicită copilul și el însuși: "Uită-te la el, el mănâncă deja!"

De ce avem nevoie mai ales de creștini? - În capacitatea de a se hrăni pe ei înșiși. Mulți oameni stau neputincioși și cu gură deschisă așteaptă ca unii predicatori calificați să-i hrănească. Ei flămânzi pentru mâncare spirituală și predicatorul ar trebui să încerce să-i hrănească, în timp ce Biblia este o sărbătoare pregătită pentru ei de către Tatăl Ceresc.

Există mulți oameni care se închipuie că sunt creștini, care totuși au nevoie de o lingură de cler. Dacă există un cleric care îi instruiește, ei trăiesc bine, dar dacă nu, ele rămân complet fără mâncare spirituală. Pe aceasta puteți judeca dacă sunteți un adevărat copil al lui Dumnezeu. Un credincios cu adevărat iubește Cuvântul Lui și îl mănâncă, are un gust pentru el. Dacă ieșiți în grădină și aruncați o mână de rumeguș, păsările nu le vor acorda atenție, dar vor ajunge în curând dacă veți lăsa firimiturile de pâine. De asemenea, copiii lui Dumnezeu pot determina diferența dintre rumegușul și pâinea trimisă din cer. Nimic altceva nu poate satisface nevoile sufletului, de îndată ce vor fi cuvintele Dumnezeului cel viu.

Cea mai bună regulă pentru studierea Cuvântului lui Dumnezeu este perseverența constantă. Psalmistul spune: "M-am despărțit de mărturiile tale." Unii oameni sunt ca trenuri de curierat - alergă atât de repede încât să nu observe nimic în jur. Diligența în studiul Cuvântului lui Dumnezeu ne va ajuta să o creștem în noi și să ne înmulțim în afară.

Există trei cărți pe care le sfătuiesc să le aibă fiecare creștin. În primul rând, desigur, Biblia. Cred că trebuie să aveți o Biblie bună cu un font bun, mare. Nu-mi plac aceste mici Biblii, pe care trebuie să le păstrați sub nas pentru a dezasambla amprenta lor mică. Dacă se întâmplă ca întâlnirea să fie puțin întunecată, nu puteți să înțelegeți cuvintele și aveți doar linii negre înaintea ochilor voștri. "Este adevărat", spun unii, "dar nu poți purta o buletin gros în buzunar." Bine, purtați-l apoi sub braț, și dacă trebuie să mergeți cu ea pentru cinci versuri, veți spune acest lucru predicând o lungime de 5 verstăți. Știam un om care a fost condamnat pentru felul de credincios care purta mereu Biblia sub braț și apoi credea. Nu vă este rușine să purtați o carte de discuri, dar Biblia este mai presus de toate cărțile din lume.







Dacă veți obține o Biblie bună, veți avea grijă de ea mai mult. Să presupunem că ați plătit chiar și $ 10. pentru o Biblie bună; cu cât devii mai mare, cu atât mai prețios va fi pentru tine. Dar nu cumpărați niciodată o Biblie atât de valoroasă încât să vă fie frică să vă murdăriți; astfel de biblice arata întotdeauna complet necitite.

Atunci v-aș sfătui să obțineți simfonia. Am fost deja credincios în vârstă de cinci ani când am auzit pentru prima dată despre ea. Un necredincios din Boston ma provocat probleme. Nu știam decât Biblia și am încercat să o protejez pe ea și pe creștinism. El a dat un fragment incorect din Biblie și am spus că nu există un astfel de loc în ea. Apoi am încercat câteva zile să o găsesc în întreaga Biblie. Dacă aș avea o simfonie, o listă a tuturor versetelor din Biblie, aș putea să-l prind imediat în neadevăr. Puteți găsi orice loc sau cuvânt în Biblie cu ajutorul Simfoniei. Predicatorii bine să indice acest ghid pentru ascultătorii lor.

Cred că profesorii de școală de duminică intră într-o concepție greșită tristă dacă nu aducă întreaga Biblie la școala duminicală. Oricum, indiferent cât de mici sunt copiii, să le spună că Vechiul și Noul Testament sunt o singură carte, nu două. Nu permiteți-i să aibă gândul că Vechiul Testament nu este la fel de important pentru noi ca și Noul Testament. "Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu și folositoare" (2 Timotei 3:16).

Pentru un băiat sau o fată este foarte important în viață dacă au dezvoltat capacitatea de a trata Biblia. De ce este armata utilă, dacă soldații ei nu știu cum să dețină o armă? Mă bazez foarte mult pe ea, pentru că știu școli duminicale, în care există diferite ghiduri și manuale, dar nu există nici o Biblie. Ele pun întrebări pe care se răspunde partea de jos a paginii, astfel încât profesorul nu are nimic de a face. Acesta este un lucru minunat pentru profesorii lenesi. I-am văzut venind la sala de clasă cu o asemenea îndrumare, uneori o deschid pe o pagină greșită și i-au întrebat pe copii; Apoi își dau seama de greșeala lor și cer din nou un alt loc. Odată ce am urmat examenul de acest tip:

"Ivan, care a fost prima persoană?"

"Nu, nu cred, dă-mi cartea, o să văd" Nu, nu e metuzelul, nu poți ghici?

"Așa e, fiule," Tu, aparent, ți-ai învățat lecția bine. "

Vreau să te întreb ce poți învăța cu o astfel de pregătire? Este o treabă inutilă, dând doar rezultate negative. Nu spuneți că condamn ajutoare; Sunt de acord că ar trebui să le folosiți pentru a vă lumina subiectul. Ceea ce vreau de la tine, când te duci la clasă, este că ești pregătit să predați lecția fără nici un beneficiu. Apoi elevii vor fi interesați de aceasta. Luați împreună cu voi cartea vieții, Cuvântul lui Dumnezeu.

Unii au o familie biblică acasă, dar mama este atât de speriată încât copiii ei nu o rup, că o ascunde în dulap, iar copiii au voie să o privească ocazional. În același timp, ei sunt cel mai interesați de înregistrări când s-au născut mama și tatăl atunci când s-au căsătorit când s-au născut Ivan, Maria etc.

De ce tinerii de 18-20 de ani nu mă pot duce să meargă la școală duminică? Nu este nimic mai atractiv decât o clasă de viu pentru studiu biblic. Acest lucru se datorează faptului că ei se tem să dezvăluie ignoranța lor. Ei nu știu unde Matei, Efeseni, ei nu știu unde să caute cartea Evrei și, în general, tot felul de cărți ale Bibliei. Ei trebuie să fie învățați cum să se ocupe de Biblie, și se poate face, altele decât părinții, profesorii de școală duminicală, luând cu el o Biblie la școală și mănâncă-l chiar de la început. Acum, toată lumea poate cumpăra Biblia. școlile de duminică nu sunt atât de săraci, nu să cumpere o Biblie. Care este clasa Bibliei fără Biblie? Cu ceva timp în urmă într-o mare școală duminică biblică a apărut o întrebare; a dorit să rezolve cu ajutorul Bibliei, dar nu a fost în clasă. biblic fără Biblie! Acest lucru este la fel ca un medic fără medicamente, o armată fără arme. S-au dus la biserică, au fost căutați, dar nu a găsit în departamentul. Așa cum s-ar putea fi de așteptat, cu o astfel de binecuvântare pentru Cuvântul lui Dumnezeu, sursa de ea? reviste și ghiduri spirituale sunt perfecte ca un ghid pentru lecții de pregătire, dar înainte de a le permite să alunge din duminică Școala Biblică, este mai bine să ne să-i conducă ei înșiși.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: