10 Moduri de semănare a semințelor de morcovi - grădină, grădină - țara mamei

Semințe de morcovi sunt foarte mici, deci sunt foarte greu de semănat în mod egal. Cât de corect să plantez morcovii? Care este problema, ați spune, ar fi semințele. Tu, ca întotdeauna, ai avut dreptate. Principalul lucru este că însămânțarea morcovilor nu se transformă într-un proces obositor și consumator de timp. Au fost create multe modalități pentru a evita acest lucru și vreau să vă spun despre ele.







1. Cea mai obișnuită metodă, câte sunt folosite, este însămânțarea semințelor de morcovi uscați. Purtați doar câteva picioare pentru a turna semințele de morcov în caneluri. O problemă: semințele de morcovi mici, și în cazul în care să se toarnă semințele în canalul mult, ei vor germina un strat gros, și apoi au o lungă perioadă de timp să se așeze pe pat, răsaduri subțire. Dacă semințele de morcov nu sunt suficiente pentru a umple, atunci ele nu pot urca.

Când semănuiți morcovi cu semințe uscate, trebuie să așteptați mult pentru lăstari. Pentru că semințele trebuie să se umfle. Desigur, există întotdeauna puțină umiditate în sol, dar cel mai adesea morcovul se ridică după prima ploaie, și numai atunci își începe creșterea.

2. Morcovul însămânțat cu semințe înmuiate și germinate va necesita imediat udare atât în ​​timpul plantării cât și în zilele următoare. Cu această metodă de însămânțare semințe de morcov, este necesar să se păstreze solul umed, în caz contrar semințele încolțite vor muri. În mod natural, prin această metodă semințele cresc mai repede.

3. Există o modalitate de a semăna semințe de morcov, în care apar mișcări rapide. Se numește "morcov într-o pungă". De îndată ce încep să apară primele patch-uri dezghețate, trebuie să excavați o gaură pe baioneta baionetă de pe site. Semințe de morcovi într-o pungă de in, umeziți cu apă, puneți în această gaură, umpleți-l cu pământ, aruncați zăpada. Pentru a nu pierde locul în care sunt îngropate semințele de morcov, este necesar să puneți orice marcă de identificare, de exemplu, un băț. După 10 - 12 zile, semințele de morcovi naklevyvayutsya. Apoi sunt scoși, amestecați cu nisip uscat de râu și împrăștiați pe un pat. Pământul este ușor bruiat, acoperit cu un film. Loviturile amicale apar deja în ziua a 5-6.

4. Următoarea metodă de însămânțare a semințelor de morcov este convenabilă și economică. Este necesar să amestecați una sau două linguri de semințe de morcov cu o găleată de nisip. (la 1 pahar citit undeva) și împrăștiați acest amestec în brazde. Este important ca nisipul să fie uscat, altfel semințele se amestecă slab cu nisip și culturile vor fi inegale. Apoi bine vărsați paturile cu morcovi de apă, turnați un strat mic de sol pe partea de sus și nu vă puteți apropia de morcovi până la toamnă. Nu este necesar să subțiriți paturile cu morcovi. În toamnă trebuie să aveți o morcovă mare și uniformă.

Semințele de morcov pot fi lipite în avans pe o bandă de hârtie

5. Modul Babushkin de însămânțare morcovi: se toarnă într-un pahar (borcan jumătate de litru) de apă, se toarnă în semințele de morcovi. Apoi, amestecând bine acest amestec, puneți apă în gură împreună cu semințele de morcov și presărați pe pat. Așa că, mai devreme, când a fost călcat, a fost pulverizat lenjeria de pulverizare. Morcovi sunt, de asemenea, mai mult sau mai puțin uniforme.

6. Metodă mixtă de plantare: de exemplu, puteți amesteca semințele de morcovi și ridichi într-o ceașcă, adăugați un pic de nisip de râu pentru a obține uniformitatea însămânțării și a semăna în caneluri.

Rădăcina se ridică repede, se mănâncă treptat, iar pentru morcov există tot spațiul liber într-un rând. În viitor, nu va fi necesar să subțiriți acest pat.

Ridichea poate fi înlocuită cu orice altă plantă care crește rapid și coace. Spanacul sau salata verde este buna in acest scop. Ideea paturilor mixte este foarte bună, dă rezultate bune.

Pe un pat, puteți obține mai multe culturi dacă veți face planul potrivit pentru plantarea legumelor după maturitate. Cu toate acestea, pentru recolta de toate culturile, atât devreme și târziu, a fost ridicat, este necesar să se aplice o agrotehnice de fond crescut: udare, relaxarea la timp a controlului solului și a buruienilor, fertilizarea atât îngrășăminte organice și minerale.

7. Semințele de semințe de morcov pot fi combinate cu culturi de ceapă. Ceapa poate fi alternată cu rânduri și poți săpești ceapă "beacon". În metoda "beacon", semințele de morcovi ar trebui, de preferință, să fie însămânțate în rânduri, iar în aceleași rânduri trebuie plantată o plantă de ceapă normală. Odată ce germenii lăstarilor de ceapă și morcovi, ceapa ca o linie punctată va marca lăstarii de morcovi. Acest mod de plantare face posibilă reducerea intensității forței de muncă a plivitului de mai multe ori. Această metodă este convenabilă, deoarece morcovii și ceapa de plantare comună se protejează de dăunători: de la morcov și ceapă.







8. Semănarea morcovilor cu semințe pe o bandă. Semințele de pe bandă sunt de vânzare, dar puteți face această bandă de tine prin lipirea semințelor de morcov pe o hârtie de bandă de hârtie cu pastă. Această tehnologie de plantare a morcovilor este foarte convenabilă: trebuie doar să trageți banda achiziționată sau pregătită de-a lungul brazdei pe paturi și să stropiți cu solul. Unul dar! Ei bine, dacă sunteți în vânzare prins pe bandă este tipul de morcovi pe care ați vrut să-l cumpărați. Dar așezarea și lipirea semințelor de morcov este altceva!

Semințe de caragenină. O modalitate foarte bună este să cumpărați semințe drenate. Fiecare semințe de morcov se află într-o dragetă tare de hidrogel uscat și îngrășăminte cu microelemente. Dimensiunea pastilelor este, de asemenea, optimă - puțin mai mult decât boabele de ardei grași, chiar dacă drajeul scade din mâinile dvs., nu acolo unde doriți, îl puteți găsi cu ușurință și îl puteți ridica. Drajeul este o culoare strălucitoare și este atât de ușor de văzut pe pământul negru. Semințele de morcov drenat sunt furnizate pentru prima dată cu toate substanțele nutritive necesare.

grădinari cu experiență sfătuiți să înlocuiască semințele de origine peletizare pentru amestecare umectate semințele convenționale de morcov cu uscat, măcinat bine (grinded) mullein (4 părți la 1 semințele parte mullein). (Pentru iubitul!)

10. Și acest mod de însămânțare a semințelor de morcov pentru cei cărora le place să experimenteze. Luați apă și dizolvați în ea un îngrășământ puțin, mai complex, cu microelemente. Apoi gătiți pe această apă din făină sau pastă de amidon. Lăsați gelatina să se răcească complet. Simțiți-vă liber să turnați semințele de morcovi gătite acolo și amestecați bine.

Vă doresc un randament ridicat de morcovi! Apoi, în oricare dintre instrumentele disponibile: o sticla de plastic goale (nevoie pentru a face o gaură în capac), o seringă de cofetărie cu un atașament mare, o sticlă goală de ketchup - impune sau se toarnă (în funcție de ce textura ați dovedit), pentru a lipi cu semințe de morcov. În conformitate cu legile fizicii, semințele amestecate într-o pastă nu se lipesc împreună, ci rămân în afară unul de celălalt la distanță.

Apoi, îndrăzniți să mergeți în grădină, faceți caneluri și stoarceți această pastă. O pastă cu semințe cade ușor și uniform, semințele de morcov sunt umezite și fertilizate. Semințe consumate economic și nu există nicio muncă inutilă pentru subțierea morcovilor. Și puteți alege orice varietate de morcov de epocă, semințele care nu sunt drage.

Și ce alte modalități de însămânțare a semințelor de morcov vă sunt cunoscute?

Și eu, cu un dezacord de morcov! Când vara se strecoară de-a lungul patului și se rupe printr-o perie groasă de germinare, jur că - în viitor, rareori o să mănânc morcovi foarte rar. Dar vine primăvara, iar proverbul "Acesta este gros - nu va fi gol" vine în minte și, ca rezultat - din nou, o perie de germinare! Odată plantate semințe de dragee. Cu grijă, așezat în caneluri, a crescut cu 10 procente, trebuia să mă resetez, dar vecinul meu mă distra în mod deosebit. În timpul iernii, fiica lui a lipit semințe de morcov pe hârtie igienică. A ieșit să o planteze. Și în primăvară vântul puternic suflă în zona noastră! Cât de mult nu încerca să răspândească panglicile de hârtie în caneluri, vântul le-a ridicat, le-a răsucite și le-a rupt. El a fost chinuit, chinuit, scuipat, a intrat în casă. Anul trecut am aplicat sfatul din revista „semințe cu uleiuri esențiale (morcov, patrunjel, etc.), macerat timp de 15 minute. (Nu mai) în vodca. Se clătește cu apă și să semene.“ Într-adevăr, crește mult mai repede. Mai ales este vizibil pe patrunjel.

Lyudmila Sokol scrie:

Odată plantate semințe de dragee. Cu grijă expuse în caneluri, a fost un procent de 10. Foarte adesea, nu știm cât timp aceste semințe sunt deja dragee. Și semințele au fost acolo. poate foarte bine, dar sufocat. Asta-i germinația rău în exod.

Morcov rău. Ce face cu ea. Știu, de asemenea, o cale bună - un vârf. semănați în aceleași caneluri, dar nu o panglică continuă și punctual. Luați semințele cu un vârf și după 5-6 cm tyk.tyk, dovleac. Fotografiile apar în grămezi separate. Este foarte convenabil pentru buruieni. După ce am semănat grădina, palmă puțin palmele și TREBUIE să bea apă din recipientul de apă. Cu grijă, cu grijă.

Aproape așa măamănă. într-un vârf de semințe foarte ușor. și acestea sunt cel mai adesea în îngrășămintele mele verde vopsea, ele sunt foarte clar vizibile, bine, și pe înregistrările necontabile este.

Morcov rău. Ce face cu ea. Știu, de asemenea, o cale bună - un vârf. semănați în aceleași caneluri, dar nu o panglică continuă și punctual. Luați semințele cu un vârf și după 5-6 cm tyk.tyk, dovleac. Fotografiile apar în grămezi separate. Este foarte convenabil pentru buruieni. După ce am semănat grădina, palmă puțin palmele și TREBUIE să bea apă din recipientul de apă. Cu grijă, cu grijă.

Și eu fac asta, îmi place

Mi-a plăcut aterizarea de anul trecut! Am uitat să sparg morcovii în timp, deși stropit semințele uscate destul de puțin. Când mâinile au ajuns la morcov, era deja groasă cu un deget! Am scos morcovii și imediat în supă și am căpătat - deja un produs destul de mare. Restul "nurului" stropit cu pământ pentru a preveni acumularea apei. Ca morcovii și restul au rămas intacte, au continuat să crească și puiul a fost fericit - doar un foarte dulce morcov dulce, pe care deja trebuie să-l mușcați și nu trebuie să-l curățați!

Mă ador, când întârzierea mea va fi întârziată, iar apoi le-am legat.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: