7 Lucruri pe care le putem învăța de la penticostali

7 Lucruri pe care le putem învăța de la penticostali

Din această zi aș vrea să vorbesc despre șapte lucruri pe care le putem învăța de la biserica Penticostală. Voi face imediat o rezervă că gândurile pe care le citez aici se referă la perioada timpurie a penticostalismului. Bunicul meu a fost unul dintre primii presbiți ai acestei mișcări. Desigur, în timp, a existat o stagnare, dar rămâne de fapt - timp de multe decenii, bisericile penticostale erau ele însele fierbinți și progresiste în creștinism.







Deci, prima: pocăința radicală. Dacă un om sa pocăit și și-a dat viața lui Dumnezeu - a fost radical. Apoi nu exista ficat și cafea în biserică, nimeni nu alerga în jurul - poporul însuși a fost atras de întâlnire. Foarte des, după ce o persoană a venit la Dumnezeu, au râs de el, l-au negat și, uneori, l-au batjocorit fizic, dar el nu-i păsa, pentru că îl cunoștea pe Dumnezeu!

Adesea cred că dacă biserica de astăzi se va agita ca atunci, câți oameni în general vor rămâne în biserică?

În al doilea rând: Ei credeau în sfințenie. Credincioșii au umblat de teama Domnului și, dacă cineva a păcătuit, el a fost dus la un comentariu sau a fost expulzat pentru o perioadă de timp, așteptând să vadă roadele pocăinței. Cu păcatul, atunci nu a existat niciun compromis.

În al treilea rând: Au crezut în familie. Un cuvânt ca divorțul a fost exclus din lexicon. Toate astea se temea ca focul. Nivelul divorțului dintre membrii bisericii era aproape zero. Nu vorbesc despre miniștri. Dacă, Doamne ferește, preotul sau diaconul se divorțează, stătea în biserică pe spatele magazinului pentru tot restul vieții. Cineva va spune că este greu, dar a funcționat! Ei nu au răsturnat Scriptura, dar au luat literalmente un loc din Biblie: Episcopul ar trebui să fie soțul unei singure soții! Astăzi vedem că unii miniștri nu numai că cred că divorțul este normal, dar și ei refuză să părăsească lucrarea după aceea, referindu-se la hiper-har ...







În al patrulea rând, ei au practicat abundent darurile Duhului Sfânt. Potrivit povestirilor bunicului meu, Duhul Sfânt sa mutat atât de puternic încât practic, la fiecare slujire, oamenii au văzut viziuni, au profețit și au primit vindecare. Au fost minuni ca înmulțirea hranei și chiar au existat cazuri în care sfinții s-au mutat de la un loc la altul, ca diaconul Filip în cartea Fapte. În timpul rugăciunilor, oamenii au tremurat violent și uneori s-au despărțit la o jumătate de metru de pământ ...

În al cincilea rând: erau persistenți și puternici. Presbiterii și predicatorii au fost aruncați în închisori, dar biserica nu a scăzut. Foarte adesea, reprezentanții autorităților au venit la serviciu și au copiat la toți la vârsta de 18 ani, iar apoi au fost amendați de părinți pentru agitație pentru a merge la biserica minorilor. Dar niciodată n-am văzut nimeni să-și lase copiii după această casă!

A șasea: toată lumea a trăit o viață comunală. Dacă a existat o nuntă, atunci toată lumea a alergat și a ajutat pe cineva mai mult decât au putut. Dacă a existat o înmormântare, întreaga biserică a venit să conducă persoana în ultima călătorie. Dacă un credincios a construit o casă, atunci s-au adunat de la biserică și l-au ajutat. Dacă cineva lua o așa-zisă remarcă, o persoană sa demisionat și sa temut să fie excomunicată. Astăzi - ofensat aici, mă duc la altă biserică. Cel mai interesant lucru este că ei vor accepta și nu vor întreba motivele pentru care ai părăsit prima biserică ...

Portalul nostru Facebook:

Și, cel mai important, cel de-al șaptelea: credincioșii Evangheliei (nu vorbesc doar despre penticostali) sunt singurii care nu au fost rupți de puterea sovietică. În vremurile de ateism, comuniștii au reușit să spargă toate celelalte religii, partide naționale și alte mișcări. La școală, când am fost forțați să ne alăturăm Pionierilor și Komsomolului, numai creștinii evanghelici au refuzat să facă acest lucru. Fără supărare a spus, dar nu am văzut nici membri ai altor religii, în special în ceea ce astăzi pretind a fi singura biserică corectă, care ar spune atunci: Eu cred în Dumnezeu, și, prin urmare, să refuze să se alăture pionierilor sau Ligii Comunist Young. Dar astăzi, după ce a venit libertatea, ei declară că ei sunt singurii corecți, iar noi, se pare, deja sunt sectari. Întotdeauna mă gândesc: unde erai când a fost interzis creștinismul? De ce ai tăcut atunci?

Prieteni, însumând, vreau să spun că fiecare mișcare a creștinismului în timpul începuturilor a avut întotdeauna un impact imens asupra societății. Cred că ați auzit această afirmație: Dumnezeu nu are nepoți, Dumnezeu are copii. Este foarte important ca a doua și a treia generație să continue să creadă și să servească lui Dumnezeu.

Noi, la Telegram, abonați:






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: