12 English Times, un tabel cu exemple și traducere

Limba engleză și rusă au atât similitudini, cât și diferențe.

De exemplu, gradele de comparație a adjectivelor au aceleași proprietăți atât în ​​limba rusă cât și în limba engleză, iar articolele sunt ceva necunoscut discursului rus.







Studiind limba engleză, studenții se confruntă cu un fenomen neobișnuit - prezența a peste 12 ori verbul. când există doar 3 în limba rusă.

Pentru a nu deveni confuz, în această lecție a fost pregătit un tabel de cele mai frecvente 12 ori, datorită căruia veți putea să vă structurați cunoștințele în aceste subiecte.

Trebuie remarcat faptul că acest tabel este mai degrabă destinat studenților care au învățat deja de 12 ori și doresc să descompună cunoștințele dobândite "pe rafturi".

Trebuie remarcat faptul că în tabel sunt prezentate numai exemplele principale de utilizare a unui anumit moment.

Tabel. 12 verb tenses în engleză.

Aux. verb: face / nu (face pentru toate persoanele, cu excepția celui de-al treilea număr al persoanei cu care se află)
(+) subiect + infinitiv (fără să), cu excepția unităților a 3-a persoană. numărul (el, ea, ea) care ia sfârșitul
(-) subiect + face / nu + nu + infinitiv (fără să)
(?) face / nu pune în fața subiectului + infinitiv (fără să)

  • Mama mea apele plante în fiecare săptămână - Mama mea a udat plante în fiecare săptămână (acțiune constantă - în fiecare săptămână).
  • Nu-mi permit prietenilor mei să fie nepoliticoși (o acțiune specifică subiectului).

Aux. verb: a făcut
(+) subiectul + la verbele din dreapta-m se adaugă capătul; cu verbe greșite - forma trecută simplă a tabelului de non-verbe (a doua coloană)
(-) subiect + a făcut + nu + infinitiv (fără să)
(?) a pus în fața subiectului + infinitivul (fără să)

  • Doctorul ma invitat ieri - Doctorul ma invitat ieri (o actiune care sa intamplat in ultima perioada - ieri).
  • M-am întors acasă, am sunat-o pe Mary și m-am culcat. M-am întors acasă, am sunat-o pe Maria și m-am culcat (acțiuni succesive în trecut).

Aux. verb: will
(+) subiect + va + infinitiv (fără să)
(-) subiect + va + nu + infinitiv (fără să)
(?) va fi plasat în fața subiectului + infinitivul (fără să)

  • Tom vă va ajuta - Tom vă va ajuta (o acțiune care va avea loc sau se va face în viitor).
  • Tatăl meu și cu mine vom lua lecții de limbă franceză de două ori pe săptămână - vom merge la lecțiile de franceză de două ori pe săptămână (o acțiune care va fi sau va fi făcută în viitor).

Aux. verb: a fi (am / este / sunt)
(+) subiect + am / este / sunt + Participle prezent (infinitiv fără să se încheie)
(-) subiect + am / este / sunt + nu + participle prezent






(?) am / sunt / sunt plasate în fața subiectului + Participiu prezent

  • Boris își caută punga acum - Boris își caută acum geanta (acțiunea are loc în acest moment).
  • În momentul de față înotau în râu - În momentul în care înotau în râu (acțiunea are loc în acest moment).

Aux. verb: a fi (a fost / a fost)
(+) subiect + a fost / a fost + Participle prezent (infinitiv fără a se termina cu -ing)
(-) subiect + a fost / a fost + nu + participant prezent
(?) a fost / a fost prezentată în fața subiectului + Participle prezent

  • Mama mea a gătit la ora 3 - Mama mea a gătit la ora 3 (o acțiune lungă care a avut loc la un moment dat în trecut).
  • A fost ninsoare când m-ai chemat (o acțiune lungă care a avut loc la un moment dat în trecut).

Aux. verb: va fi
(+) subiectul + va fi + Participle prezent (infinitivul fără să se încheie)
(-) subiect + va + nu + fi + Participă prezent
(?) va fi plasat în fața subiectului + be + Participant

Aux. verb: are / are (are pentru toate persoanele cu excepția celei de-a treia persoană a numărului unității cu care este folosit)
(+) subiect + are / a + Past Participle (sfarsit -ed pentru verbele right-t, forma Past Participle pentru verbe grele (coloana a treia))
(-) subiect + are / a + + nu + Participle trecut
(?) au / au fost plasate în fața subiectului + Participle trecut

  • Am găsit cheia pe care ai pierdut-o; aici este - am găsit cheia pe care ai pierdut-o; aici este (o acțiune a cărei rezultat este prezent în prezent).

Aux. verb: a avut
(+) Subiectul + a avut + Past Participate (terminat pentru verbele right-t, forma Past Participle pentru verbe greșite (a treia coloană))
(-) subiect + a avut + nu + Participle trecut
(?) a avut înainte de subiect + Participle trecut

  • Mă chemase la ora trei - Ea (deja) ma sunat la ora trei (o acțiune care a avut loc până la un moment dat în trecut).
  • Prietenii mei au vândut toate florile când a venit tatăl tău (o acțiune care a avut loc înainte de o altă acțiune din trecut).

Aux. verb: va avea
(+) subiect + va avea + Participle trecut (sfarsit-pentru verbe dreapta, Forma Past Participle pentru verbe grei (a treia coloana))
(-) subiect + va + nu + a + + Participle trecut
(?) vor fi plasate în fața subiectului + au + Participle trecut

  • Vom traduce deja cartea când vine tatăl tău (acțiunea viitoare care va avea loc într-un anumit moment în viitor).

Prezent Perfect Continuu

Aux. verb: au fost / au fost (au fost pentru toate persoanele, cu excepția celei de-a treia persoane a unității cu care a fost folosit)
(+) subiect + a fost / a fost + Participle prezent (infinitiv fără a se termina cu -ing)
(-) subiect + are / a + + nu + a fost + Participle prezent
(?) au / au fost plasate în fața subiectului + a fost + Participant prezent

Perfect Perfect continuu

Aux. verb: a fost
(+) subiect + a fost + Participle prezent (infinitiv fără a se termina cu -ing)
(-) subiect + nu a fost + nu a fost + Partidul prezent
(?) a avut înainte ca subiectul + să fi fost + Participle prezent

  • Vecina voastră v-a căutat deja 3 ore când ați venit (o acțiune îndelungată care a avut loc în momentul declanșării unei alte acțiuni trecute, indicând cât timp a avut loc).

Viitor Perfect Continuu

Aux. verb: va fi fost
(+) subiect + va fi fost + Participle prezent (infinitiv fără să se încheie)
(-) subiect + va + nu + a fost + a fost + prezent + participant prezent

Alte materiale utile







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: