948 Gestionarea emoțiilor

Gestionarea emoțiilor nu este o sarcină ușoară. Chiar mai greu de gestionat emoțiile negative. Dar cel mai greu lucru este de a face față iritației. care ne acopera in contact cu cei dragi.







Faptul este că este mai ușor să faci furie față de cei din afară - salvează distanța și se produce mai rar, pentru că sentimentele noastre personale sunt mai puțin implicate. Cu vecinii, o persoană, de obicei, nu sta la ceremonie, pentru că nu simte distanța.

De aici rezultă iritarea constantă care se naște în momentele în care oamenii indigeni se ating în mod dureros, lovind marginile ascuțite ale personalităților lor.


O femeie tânără care sa adresat la mine pentru consiliere psihologică despre iritație cu mama ei nu a putut face față acestei probleme pe cont propriu.

"Am încercat să fac față tuturor cu iritare și am reținut și am încercat să-i explic ceva, dar e inutil, mama mea devine și mai puternică și mă întoarce", mi-a spus clientul.

Când am început să aflăm cauza iritării reciproce, sa dovedit a fi incredibil de drăguță - mama refuză să recunoască faptul că fiica ei a crescut și continuă controlul mic.

Când sa dovedit, a devenit posibil să se aleagă modalități de a face față iritației. Și nu se poate spune că intervine serios cu adoptarea deciziilor independente de către fiica ei sau cumva invadează viața ei personală - totul se limitează la observații și bâzâiri continue, care atât de deranjează o femeie tânără.

Acest bâzâit a provocat în mânia ei mânie, pe care clientul, comparativ cu o mică explozie. Ca răspuns, ea a început să țipă la mama ei.

Atunci însăși ideea cum, după sosirea târzie, mama ei va începe să bâzâie, a suflat o dispoziție calmă. Clientul a recunoscut că a venit cu singura modalitate de a evita senzația dureroasă a unei explozii în piept, este să țipă mai întâi la mama ei pe hol.

„Dacă o fac, jucând în furie, chiar dacă acesta este un răspuns prea va începe să țipe, voi fi mult mai ușor“ - ea ma împărtășit cu cercetările sale psihologice și apoi a clarificat: „Este adevărat că acest lucru mă va ajuta?“







Înainte de ea, ideea de neidentificare cu emoții negative a apărut mult timp. și ea a realizat numai atunci când ea a cerut să-și imagineze că întunericul și vântul urlând în afara ferestrei nu înseamnă că ea este o vrăjitoare sabat (femeie, de așteptare pentru mine, citind un fel de șoc cu același nume).

"Vrei să spui că atunci când reacționez la vocea ei, atunci am uitat că există o lume strălucitoare în jurul meu și eu cad în covenca vrăjitorilor?" Ea a specificat. "În sabatul patimilor care te fac să uiți că înaintea ta o bătrână care a făcut multe pentru tine, dar este identificată cu felul tău copilăresc", am răspuns.

Apoi, ea a început să studieze monitorizarea ceea ce se întâmplă cu ea în timpul „exploziei în piept“, care trage siguranța și de ce de fiecare dată când există un sentiment de furie. Clientul a lucrat pentru a vedea de o parte și de parcă de la o înălțime mare întregul mecanism al relației complexe dintre mama "nagging" și "sinele exploziv".

Când a văzut că erau compuse dintr-o singură substanță, surpriza ei era dincolo de limită. "Deci, suntem amândoi păpuși?" Dar cine va trage frânghia? " A întrebat ea. I-am învățat să o despartă de "mâncarea mea" din mânia ei, reacționând la mormăitul mamei ei.

Cea mai importantă descoperire, care a făcut clientul ca urmare a sesiunilor noastre și de observare în profunzime de furie, rezidă în faptul că este receptiv la comportamentul mamei ca un adolescent (în cei 29 de ani), nu ca o femeie matură, indulgent la punctele slabe ale persoanelor în vârstă.

„Vei deveni un adult matur reală și numai atunci când observator interior și înțelept va apărea în minte mai des decât răspunsul furie, care a ramas de copil“ - am spus clientului finalizarea primului ciclu de funcționare.

Dacă doriți să obțineți o relație mai pașnică și mai pozitivă cu ceilalți oameni, învățați să faceți față iritatului.

Pentru a face acest lucru, trebuie să cultivați, în general, o atitudine pozitivă față de oameni și față de lume, astfel încât să puteți să vă păstrați sentimentele din afară și să nu fiți identificați cu ei nici în momentul apariției lor, nici în momentul în care au ajuns la maximum.

De fapt, practica neidentificării este tocmai necesară pentru a se asigura că acest maxim nu este prea mare.

De asemenea, este util și capacitatea de a elimina din mintea lui imaginile care sunt responsabile pentru „lansarea“ iritație în interiorul dumneavoastră și capacitatea de a relaxa clipurile musculare din organism asociat cu nașterea emoțiilor negative.

Dacă doriți să scape de emoții negative pe care le întâmpină în ceea ce privește cei dragi și nu dețin tehnologia și metodele de această versiune, puteți asculta programul audio Serghei Klyuchnikova „Cum de a gestiona emoțiile și să câștige o bucurie durabilă.“

Dacă doriți să intrați singuri în starea de calm și să găsiți o atitudine pozitivă mai echilibrată față de rudele voastre, atunci trebuie să ascultați acest program de mai multe ori, apoi mintea subconștientă o va aminti și o asimilează.
Pentru a comanda acest program audio, vă rugăm să faceți clic aici.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: