21 cb cântec după cântec

21 cb cântec după cântec

Cu cât mai multe cazuri aduceți materiale noi de la Green Day, cu atât mai multe întrebări pe care le aveți despre grup. De exemplu, dacă ultimul tău album a avut succes, atunci cum să faci același lucru în continuare? Sau ce se va întâmpla dacă în următorul album mergeți într-o altă direcție și alegeți un alt formular? Ce se întâmplă când ultimul tău album este vândut la 15 milioane și îți permite să câștigi un premiu Grammy? Ce înseamnă toate acestea?







Mulți spun că americanul Idiot a devenit albumul care a permis Green Day să iasă din umbra faimosului lor Dookie. Și dacă luați acest fapt pentru adevăr, atunci Defalcarea secolului 21 ar trebui să devină acel soare, care de obicei înlocuiește amurgul. În această înregistrare, formația nu a vrut să facă compromisuri și sa forțat să joace cel mai bun rock'n'roll.

De când am primit un nou album, nu pot să ascult, pentru că este o creație foarte interesantă. Și uneori chiar vreau să consider acest trio din Coasta de Est drept adevăratul Beatles al epocii moderne. Despre 21CB nu poți spune nimic decât asta - este o capodoperă!

Cântarea secolului
De la prima coardă și primul cuvânt, sunteți acoperit de un val de vulnerabilitate. Vocea lui Billy Joe se amestecă cu eterul radio raspândit și vă permite să simțiți foarte clar acea incertitudine care domnește în tot. Acest cântec devine ca și cum ultimul memento a unei vieți trecute, care a fost mult mai bună și mai confortabilă. Mulți îl vor asculta numai pentru că îi vor ajuta să-și amintească ce au pierdut. Alții, evident, o vor considera ca fiind începutul unui drum foarte lung, sfârșitul căruia nu se poate vedea ...

Defalcarea secolului 21
Această piesă începe oficial un nou album și învățăm un pic despre personajul său principal - creștin. Cu toate acestea, să spun cu certitudine cine este creștin este foarte problematic. Poate că aceasta este o reflectare a tinerilor lui Billy Joe, sau poate acest erou de aceeași vârstă ca cel mai mare fiu al frontmanului Green Day. Compoziția însăși începe cu faptul că Armstrong cu o pietate ne spune despre orașul său natal, care este orb din activitățile rafinăriei de petrol. Noi în formă concentrată aflăm despre cum a fost lumea înainte și înțelegem cât de mult sa schimbat totul acum. Avem o concurență dură înainte, și nimeni nu știe care va fi viitorul ...

Cunoaște-ți dușmanul
Cuvintele acestei melodii nu ne vopsesc cu aceeași imagine colorată ca în piesa anterioară. Cu toate acestea, nu ar trebui. Această melodie este despre modul în care ar trebui să tratați informațiile care vă înconjoară. Toți cei care au urmat știrile din ultimul deceniu au auzit în mod constant despre dușmanii naționali, deși practic nu i-au văzut în viață. Această compoziție reflectă această contradicție și pune multe întrebări corecte. Ea se adresează inimilor ascultătorilor și cheamă să "ridice demonii sufletului ei", să se asculte singură și cu vocea ei și să nu creadă niciodată cuvântul celor care sunt expuși la putere ...

Viva la Gloria!
Nu pot descrie în cuvinte dragostea mea pentru acest cântec. Această compoziție este foarte apropiată de baladele clasice de punk, pe care le cunoaștem și le iubim cu toții. Aici suntem prezentați celui de-al doilea personaj principal al albumului. Și pentru mine, Gloria este persoana care a întâlnit întâi dificultățile perioadei de creștere. Înțelegem că viața creștinului este destul de complicată. A obținut puțin, dar înțelege și acceptă acest lucru. Și Gloria apare aici ca un personaj pur și nevinovat, spre deosebire de creștin, care este gata să ardă totul în jur cu mânia lui. Când se întâlnesc, eroul își dă seama că Gloria este frică de tot ceea ce o înconjoară. Dar vrea să dovedească faptul că lucrurile se schimbă și că ea trebuie să-și păstreze caracterul pasional, de foc. Și, deși pista începe într-un ton foarte sumbru, atunci, cu viteza cântecului, fiecare spectator vrea ca Gloria să rămână singură ...

Înainte de Lobotomie
Încerc să scap de cântecul Ramones "Lobotomie la adolescenți", dar nu pot. Cu toate acestea, desigur, există un motiv pentru acest lucru. Lobotomia este o procedură medicală utilizată în mod activ până în anii 1970 și a fost concepută pentru a trata schizofrenia și depresia. Astfel, Ramones au cântat despre absența rațiunii și pierderea individualității. Despre aceasta, în esență, Ziua Verde cântă și astăzi. În societatea modernă, adesea trebuie să suprimăm maximalismul nostru tineresc și să înlocuim visele și speranțele pentru lucruri mai comune în oameni.







Infernul creștinului
Sunt sigur că puțini vor argumenta că viața unui adolescent modern nu este ușoară. Și această compoziție ne introduce în partea întunecată a sufletului creștin. Cu toate acestea, astfel de sentimente pot fi experimentate de fiecare dintre noi atunci când crede dintr-o dată că nimeni în lume nu-și poate înțelege sentimentele. E vorba despre astfel de lucruri, mi se pare, că Ziua Verde cântă în acest cântec.

Ultima noapte pe Pământ
Beatles, pe oricine. Acest cântec este superb! Este creat special pentru studenții care o pot realiza fără acompaniament muzical special și fac jumătate plăcută. Când am auzit pentru prima oară, am înghețat pur și simplu și am realizat că Ziua Verde poate face o bomboană din orice direcție și gen muzical. "Last Night on Earth" este un cântec de dragoste în sensul cel mai real al cuvântului. Aceasta este chintesența iubirii creștinului pentru Gloria. Dar ce face atât de atractiv? Cel mai probabil, neașteptatea apariției ei în repertoriul Zilei verzi. Desigur, în ultimul album am auzit balade frumoase lirice precum "Wake Me Up ..." și "Whatsername", dar aici pentru prima dată există un cântec foarte lent, cu o lipsă practică de alt acompaniament muzical, cu excepția chitării. Cu alte cuvinte, este o capodoperă.

Estul Isus Nicăieri
Acest cântec este un strigăt disperat despre activitățile instituțiilor religioase moderne. În plus, aceasta este probabil prima melodie care nu se referă la nici unul dintre personajele principale ale albumului. Din punctul de vedere al muzicii, este o școală veche de punk cu retorica ei ascuțită și introduceri neobișnuite. Cuvintele cântecului mi se pare cel mai controversat album. Și dacă scopul său este de a pune întrebări ascultătorului despre dezvoltarea contemporană a religiei, atunci cu siguranță este împlinită. Este un ceas, o compoziție electrificată care va fi o lovitură pe orice post de radio.

Ultima dintre fetele americane
Cred că dacă Springsteen sau Petty vor să cânte unul din cântecele Green Day, atunci vor alege cu siguranță acest cântec, pentru că conturează tot ceea ce este pus în noțiunea de rock rock and roll american. Și în ciuda faptului că versurile se referă la probleme cum ar fi greva foamei și iarna nucleară, este încă într-adevăr optimistă. Nu poți ajuta eroina cântecului, dar de asemenea nu poți să-i iei ochii de pe ea ...

Murder City
Este evident că în acest cântec, atât creștinul, cât și Gloria au cea mai puternică emoție. Ele sunt înconjurate de oameni, dar se simt încă infinit de singuri. În orașul ucigașilor, fiecare bărbat și fiecare femeie este lăsată la rândul lor, însă pentru personajele noastre aceasta este o provocare serioasă. De aceea creștinul se simte disperat și își pierde treptat interesul în luptă. Da, și Gloria începe să-și arate slăbiciunile, obosit de ororile nesfârșite care se întâmplă în jur. Cu alte cuvinte, mi se pare că această compoziție are multe în comun cu piesa "Sf. Jimmy »de la American Idiot ...

Viva la Gloria? (Little Girl)
În ultimul cântec, Gloria și-a pierdut o parte din personalitatea ei aprinsă, iar în noua compoziție continuă epavă. La începutul piesei, îl găsim între foarfecele originale, între adolescență și maturitate. Dar dacă mai devreme a avut sprijinul lui Christian, acum nu este alături de ea. Piesele de pian aici se deosebesc puternic de segmentele de chitară, ceea ce face posibilă auzirea a ceva cu adevărat unic și atractiv în muzica Green Day.

Sindromul inimii neliniștit
Un alt cântec uimitor, care deschide un pian magnific. Îmi place că acea Zi Verde încă a decis să folosească acest rocker subevaluat în munca lor și a făcut-o cu strălucire. Cred că această compoziție ne invită pe toți să supraestimăm rolul pe care îl jucăm în menținerea stării normale a psihicului. În același timp, putem fi atât prietenul nostru cel mai bun, cât și inamicul cel mai rău. Și trebuie să realizați acest lucru imediat, altfel ar fi prea târziu. Această compoziție, la fel ca oricare altul din album, vă permite să vă gândiți cu adevărat la ceea ce cântă Ziua Verde și să vă dați seama că "Know Your Enemy" este o idee extrem de sensibilă.

Potcoave și grenade de mână
De îndată ce am auzit acest cântec, am simțit imediat energia Foxboro Hot Tubs. Nu contează cine a scris această melodie - nici măcar Billy Joe, pentru că vreau să știu despre ea este că este uimitoare! O combinație magnifică de rocă de garaj din anii '60 și un marș militar neobișnuit își face treaba. Datorită tuturor acestor lucruri, învățăm ceva mai mult despre creștin. Aparent, acțiunea sa în acest album se apropie de final ...

21 arme
Din punctul de vedere al complotului albumului, trebuie să observ că acest cântec este culminarea sa, vă permite să simțiți cu adevărat căderea secolului al XXI-lea. Creștinul și Gloria simt sentimente de frică și de jenă. Acum trebuie să se oprească și să se gândească unde să meargă acum. Bineînțeles, tonalitatea acestui cântec este tristă, uneori chiar disperată tragică, dar acesta este exact ceea ce a fost necesar pentru a fi transmis în album. Cu alte cuvinte, acum înțelegem cât de vulnerabile sunt personajele, în ciuda tuturor eforturilor și luptelor ...

Vedeți Lumina
Acest cântec se deschide cu aceeași piesă de pian ca "Defalcarea secolului 21". Totuși, curând devine clar că acesta este încă un cântec nou, deși legat în mod semnificativ de primul. Și mesajul pe care ni-l oferă este foarte clar: aceasta este o tranziție de la incertitudinea viitorului la un anumit grad de încredere în viitor. Se pare că totul se poate schimba cu 180 de grade, iar Christian și Gloria se vor găsi în sfârșit și vor face această lume să trăiască conform regulilor adevărate ...







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: