10 reguli de bună tonă în corespondența de afaceri - târgul meșteșugarilor - manual, manual

Tipuri de creativitate

Diferite tipuri de creativitate
Do it yourself / Do it yourself

10 reguli de bună tonă în corespondența de afaceri - târgul meșteșugarilor - manual, manual

În acest articol fac apel atât la comandanți, cât și la clienți. Comunicarea noastră are loc în special prin mesaje private și prin e-mail. Aș dori să subliniez faptul că acest tip de corespondență nu elimină regulile care trebuie respectate în comunicarea de afaceri.







Mulți pot considera că eticheta este un set de reguli fără sens inventate de cineva pentru a complica viața. Dar nu este așa. A fi politicos și atent la interlocutor este cea mai importantă regulă. Deci, ce trebuie să vă amintiți când vorbiți pe Internet?

1. Primul este principalul lucru. Primul lucru pe care îl vedem este titlul scrisorii. Ar trebui să reflecte subiectul corespondenței. Imaginați-vă cât de dificil este navigarea în Inbox, unde toate literele sunt numite "Comandă", "Vreau să comand" sau "Întrebare". De asemenea, nu are sens să scrie "De la Irina", pentru că Numele expeditorului apare în dreptul antetului în câmpul De la. Este mai bine să descrieți tipul de lucru, de exemplu, "Album foto pentru nou-născut".

2. Politețea. Nu uitați să vă salutați și să vă spuneți la revedere în mesajul dumneavoastră. Acest lucru afectează în mod semnificativ imaginea întregii litere. În multe servicii și programe de e-mail, puteți configura inserarea automată a apelului și a unei semnături, astfel încât să nu uitați să o faceți. P.S. Dacă corespondența este în timp real, adică ambii companioni în spatele calculatoarelor și răspundeți imediat, apoi după a doua scrisoare puteți să omiteți salutul.







3. Atenție. Adresați-vă interlocutorului după nume: "Bună ziua, Irina!" Am pus un semn de exclamare în salut? Cred că acest lucru este permis. Dar fiecare are propriul gust. În corespondența ulterioară, puteți copia stilul interlocutorului.

4. Brevitate și specificități. Scrieți scurt și în afaceri, pentru că astfel economisiți timp prețios al interlocutorului. În spatele ecranului computerului, scanăm fiecare mesaj nou în mod fluent, aproximativ 10 secunde. Dacă acest lucru este suficient pentru a înțelege esența scrisorii dvs. - excelentă. Salvați piesele reușite și folosiți-le ca șabloane pentru a vă salva timpul (de exemplu, o descriere a condițiilor dvs. de lucru sau a textului pentru eșec datorită volumului de muncă greu).

5. Mai puțin este mai bine, dar mai bine. În mod ideal, mesajul ar trebui să conțină doar o singură întrebare. Dacă interlocutorul dvs. a ratat jumătate din întrebări, atunci vă puteți da vina pe voi înșivă. Dacă există mai multe întrebări, împărțiți-le cu paragrafe sau numerotați-le, de exemplu: "Vă rugăm să răspundeți la următoarele întrebări: 1)".

8. Ține-ți promisiunile. Voi da un exemplu. Un om de afaceri a stabilit e-mailul în așa fel încât un răspuns a fost trimis imediat la orice scrisoare: "Mulțumesc, am primit mesajul dvs. și vă voi răspunde cu siguranță". Am fost inspirat de acest lucru. Când a trecut săptămâna și nimeni nu mi-a răspuns, nu numai că m-am supărat, dar am decis să nu am probleme cu această persoană.

10. Scrieți fără erori. O scrisoare înștiințată costă un minut suplimentar petrecut pentru re-citirea ortografiei scrise sau clarificate din director. Un mesaj fără o singură marcă de punctuație poate fi înțeles greșit ("nu poți să ierți execuția"). Mesajele electronice reprezintă o primă impresie. Dacă maestrul păstrează cu mare atenție corespondența, atunci cel mai probabil, și efectuează munca creativă la fel de exact.

Sper că știți bine aceste reguli :) De asemenea, ceea ce scrieți la sfârșitul scrisorii este "A ta", pentru că într-adevăr respectați interlocutorul.

Noroc în corespondența de afaceri!

Cuvinte cheie







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: