5 Povestiri despre modul în care medicii au dat în judecată - mednosti

5 Povestiri despre modul în care medicii au dat în judecată - mednosti

La Moscova, există 300 de organizații care se ocupă de cazuri împotriva medicilor în instanță. Cu toate acestea, medicii înșiși își apără rareori drepturile în acest mod, deși motivele pentru aceasta apar în mod regulat. MedNews a găsit cele mai interesante și mai interesante povești despre cum medicii au dat în judecată sau s-au plâns procuraturii, protejându-se de pacienți și de oficiali.







O insultă la un medic de urgență

Soția pacientului a depus o plângere împotriva angajaților brigăzii la Departamentul Sănătății și la procuratură. Ea a acuzat muncitorii de ambulanță că sunt neprofesioniști și greoi față de pacient. Apoi, responsabilă de brigadă, Natalia Safonova a intentat un proces împotriva soției pacientului, acuzând-o de calomnie și insultă.

Rezultatul. Curtea nu a fost câștigată. Doctorul nu a putut dovedi că soția pacientului a calomniat-o, dar instanța a aprobat acțiunile brigăzii, sfătuind în astfel de cazuri să cheme poliția în viitor.

Deseori oamenii care apeleaza la o ambulanta incepe sa-l invete pe doctor cum sa ofere ingrijiri medicale. La proces, soția pacientului a spus: "De fapt, diploma de medic trebuie să fie luată și dată pentru mine, pentru că știu mai bine cum să-mi tratez soțul". Și aceasta este poziția multor pacienți.

În apropierea unor astfel de situații apar foarte des, aproape în fiecare echipă în fiecare schimbare. În medie, pentru o zi brigada are 15 - 20 de apeluri, cel puțin pe una dintre ele se întâmplă ceva similar.

În același timp, numărul persoanelor care solicită plângeri (plângeri, costume) este extrem de scăzut, datorită faptului că programul de lucru nu permite medicului să-și petreacă timpul când depune plângeri, merge la tribunale și altele asemenea. Și nu toată lumea își poate permite să angajeze un avocat. Există o frază bună despre lucrătorul medical: dacă nu există nimeni pentru care să lucreze, nu este nimic, dacă nu există timp pentru doi. În prezent, nu există un serviciu centralizat de protecție a medicilor. În acest caz, drepturile pacienților de la Moscova sunt protejate de mai mult de 300 de organizații.

Am condus cinci astfel de cazuri, trei au fost câștigate, iar restul cererilor au fost parțial satisfăcute. Cele mai multe cazuri au fost legate de denigrarea imaginii lucrătorilor medicali în mass-media. "







Puneți-l la un ofițer de ambulanță

Angajatul de brigadă a depus două cereri: către poliție și instanță, solicitând recuperarea de la infractor a despăgubirii pentru daune fizice și morale.

Rezultatul. Lucrătorul medical a primit despăgubiri de 10 mii de ruble.

După cum scrie ziarul Vechernyaya Kazan. acest lucru nu este singurul caz în care angajații stației de ambulanță numărul 3 au devenit victime ale pacienților lor. Unul dintre angajați era aproape strangulat de o rudă a pacientului. În timp ce medicul îi ajuta, omul se aruncă din spate, îl bătuse la podea și începu să se sufoc. Instanța ia ordonat să plătească părții vătămate o compensație de 20.000 de ruble.

Postul lui Vladimir Bakunin a fost atacat de mai multe ori de medicul principal. Odată ce sa întâmplat, când un echipaj de ambulanță a încercat să ridice un om beat pe un drum. Sa trezit și a început să se lupte cu doctorii. O altă dată când pacientul a început să țipă la doctor, apoi soțul ei la atacat. În calitate de doctor, el nu avea nici un drept să dea schimbări, dar nu putea decât să se acopere din lovituri. Ca rezultat - comoție și numeroase vânătăi. Vladimir a chemat poliția, iar soțul pacientului a stat timp de două zile în centrul de detenție preventivă.

O amendă de 120 mii pentru salvarea unui copil

Dar când Departamentul de Sănătate a aflat despre acest lucru, oficialii au raportat imediat incidentul la procuratură. Întrucât nu existau licențe pentru o astfel de operațiune la "Clinica ENT", procuratura a adus-o la tribunal. Centrul medical a fost obligat să plătească o amendă de 120 de mii de ruble. Medicii au decis să atace această decizie.

Rezultatul. Clinica a pierdut cauza și a plătit o amendă. Potrivit directorului centrului medical pentru probleme juridice, Pavel Tovba. instanța nu a reușit să câștige din cauza abordării formale a oficialilor față de lege: "Legea pe care o avem este că este necesar să se execute toate formalitățile, iar viața se dovedește a fi secundară. Care ar putea fi consecințele pentru copil, nimeni nu este interesat. Da, formal, a trebuit să sunăm o ambulanță. Dar medicul a decis să facă transfuzia de dragul copilului.

Dacă această situație ar apărea din nou, am face același lucru. În astfel de cazuri, scuipat pe licență, principalul lucru - de sănătate. Aceasta este o chestiune de moralitate. Din partea părinților am primit o scrisoare - ne-au mulțumit pentru faptul că nu am așteptat ambulanța. Nu cred că aceste 120.000 sunt mai scumpe decât sănătatea unui copil ".

Reclamații adresate lui Putin despre terapeutul local

Irina Vialkova, la rândul ei, a intentat un proces împotriva mamei pacientului cu privire la protecția onoarei, demnității și reputației afacerii. Terapistul a cerut despăgubiri de daune morale în valoare de 5 mii de ruble. Ulterior, Irina Stukans a depus o contra-cerere pentru aceeași sumă.

Rezultatul. Nici una dintre părți nu a câștigat, toată lumea a rămas la propria lor părere.

Irina Vialkova: "Procesul nostru nu sa terminat cu nimic. A fost un spectacol, iar judecătorul doar stătea și privi din lateral. Nu am nevoie de aceste 5 mii, dar să le spun că mă voi apăra întotdeauna. "

Moartea unui pacient din cauza lipsei de echipament medical

Doctorul brigăzii, Nikolai Kuryanov, a adresat procuraturii din Kiev o plângere privind lipsa medicamentelor și a echipamentului necesar pentru acordarea primului ajutor. Procuratura a organizat un audit la Departamentul de Sănătate.

Rezultatul. Administrația stației de ambulanță îl acuza pe Nicolae că nu a ajutat în mod corespunzător. Această concluzie a ajuns la concluzia autorităților că cardul pacientului nu a fost complet umplut. Nikolai a fost mustrat și lipsit de indemnizațiile sale, adică jumătate din salariu.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: