5 Lecții de viață de la micul prinț

5 Lecții de viață de la micul prinț

Micul prinț ne învață că trebuie să menținem o dorință pentru creativitate, să râdem mai des și să dormim mai bine.

Această carte fascinează atât adulții cât și copiii timp de 70 de ani, iar paginile ilustrate sunt traduse în 250 de limbi și dialecte. Cu ocazia aniversării lucrării, "HuffPost France" ia în considerare cinci lecții de viață ale "Micului Print".







1. Trebuie să revigrăm pofta copiilor pentru creativitate.

5 Lecții de viață de la micul prinț

Ilustrație: Suzanne Vera / Reuters

Naratorul începe narațiunea din povestea desenului primului său copil, care prezintă un constrictor de boa înghițind un elefant. El crede că fiecare adult care deschide o carte va vedea o pălărie obișnuită. Pilotul sa răcit mult timp până la desen, până când sa întâlnit cu Micul Print, care și-a dat seama imediat ce a fost imaginat: elefantul din interiorul vasului constrictor.

"Când am întâlnit un adult care mi sa părut mai rezonabil și mai inteligent decât alții, i-am arătat desenul meu nr. 1 - l-am păstrat și l-am purtat mereu cu mine. Voiam să știu dacă omul ăsta înțelegea cu adevărat ceva. Dar toți mi-au răspuns: "Aceasta este o pălărie". Și nu le-am vorbit despre boa, despre junglă sau despre stele. Am aplicat la conceptele lor. Am vorbit cu ei despre jocul de pod și golf, despre politică și legături. Iar adulții au fost foarte mulțumiți că au întâlnit o persoană atât de sensibilă "[aici și alte citate din" Micul Print "sunt date în traducerea lui Nora Gal - aprox. Trans.]

Lecția de viață: În timp ce creșteți, încercați să păstrați cel puțin o picătură de extravaganță și energie creativă. Adulții preferă numerele și caracterul practic în toate, dar uită să privească adânc în suprafață pentru a-și da libertatea creativității. Pierzându-și curiozitatea, devin pasivi.

Ceea ce afirmă știința: Creativitatea și imaginația beneficiază de sănătate. Un studiu realizat de revista Psychology of Music arată că pianiștii simt mai puțin stres decât alții atunci când improvizează pe scenă. De asemenea, rezultatele demonstrează că muzica sporește percepția emotiilor exprimate în cântări. Oamenii creativi sunt foarte asemănători cu Micul Print: ei sunt visători în căutarea unor noi experiențe, punând întrebări corecte.

2. Pentru a aprecia bucuriile simple ale vieții, trebuie să fii mai puțin serios.

5 Lecții de viață de la micul prinț






Ilustrație: Don Emmert / Getty Images

Așa cum a explicat Micul Print, în călătoria sa interplanetară sa întâlnit cu un om de afaceri foarte serios. Această persoană numără continuu stelele din galaxie. Și să-și imagineze el însuși fericit, pentru că presupune că le deține, viața lui este singuratic și monotonă, pentru că nu mai există nimic în el. Nici nu poate aprecia frumusețea acestor stele.

- Mă ocup de ei, spuse omul de afaceri. - Le numar si le numar. Acest lucru este foarte dificil. Dar sunt o persoană serioasă.

Lecția de viață: Nu sacrificați bucuriile mici ale vieții.

3. Cheia fericirii este un pic de timp pentru tine.

5 Lecții de viață de la micul prinț

Ilustrație: Tariq Tinazai / Getty Images

Un alt personaj curios, micul prinț se întâlnește pe a cincea planetă. În fiecare zi nu durează mai mult de un minut. Felinarul trebuie să stingă lanternă în fiecare minut, apoi să-l lumineze imediat. Nu are timp să se odihnească și să se odihnească.

"Da, așa este. Planeta face o întoarcere completă într-un minut și nu am o secundă de răgaz. În fiecare minut am stins lanterna și o luminez din nou. - Lanternă.

Lecția de viață: Trebuie să apreciem fiecare moment. Bucurați-vă de viață.

Ceea ce spune știința: Medicii nu se obosesc să repet: lipsa somnului este în detrimentul sănătății. Acest mod de viață, ca și acest felinar, crește riscul de diabet, boli de inimă, paralizie, anumite forme de cancer, tulburări de memorie, schimbări de dispoziție și creșterea apetitului. Consecințele negative ale lipsei de somn sunt nenumărate. În plus față de somnul sănătos, o persoană are nevoie, de asemenea, de timpul pe care el să-l dedice și să nu muncească. Fără îndoială, odată ce lanternerul așteaptă epuizarea nervoasă severă.

4. Este necesar să se arate curajul cercetătorului.

5 Lecții de viață de la micul prinț

Ilustrație: Yushikazu Tsuno / Getty Images

Pe a șasea planetă, micul prinț sa întâlnit "un bătrân care a scris cărți groase". La început eroul credea că era un explorator de călătorie, dar sa dovedit că el era un geograf care nu și-a părăsit biroul.

"La urma urmei, geografii nu numără orașe, râuri, munți, mări, oceane și deșerturi. Geograf - persoană prea importantă, nu are timp să meargă "- Geograf.

Lecții de viață: Ne angajăm să nu părăsim "zona noastră de confort", deoarece este mai ușor decât să luăm riscuri. Dar timpul alocat nouă ar trebui să fie folosit pentru a obține o varietate de experiențe, întâlniri cu oameni noi și călătorii în întreaga lume.

5. Trebuie să-ți asculți inima.

5 Lecții de viață de la micul prinț

Micul prinț iubește trandafirul, pe care la lăsat pe planeta sa nativă. În afară, nu este diferit de florile pe care le-a văzut pe Pământ. Dar trandafirul său este unic, pentru că a ales-o. Ea este "singura din lume", a spus Fox, pentru că prințul nu și-a pierdut timpul să se îngrijească de ea.

"Aici este secretul meu, este foarte simplu: o singură inimă este ascuțită. Cel mai important lucru pe care nu îl vei vedea. - Fox.

Lectia de viata: Micul printe personifica spontaneitatea. Spre deosebire de alții, el se gândește instinctiv, supunându-se inimii. După cum spune Fox, aceasta este singura modalitate sigură de a înțelege lucruri foarte importante.

Este evident că în "Micul Print" puteți găsi o mulțime de sfaturi de viață neprețuite. Dar pentru a afla mai multe, va trebui să-l întrebați singur. După ce ați ajuns pe planeta lui, îl veți găsi: va privi apusul cu floarea lui preferată.

Ca și articolul? Trimiteți-vă în rețeaua socială. )







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: