10 pași pe drumul spre încrederea în sine

Zece pași, după care cu siguranță veți deveni mai încrezători.

Studiile arată că timiditatea și precauția sunt naturale pentru starea unei persoane. Uitați că încrederea în sine, precum și talentul unui lider sau al unei arte oratorii - sunt abilitățile cu care se nasc. Strămoșii noștri trebuiau să fie vigilenți, supraviețuind în sălbăticie. Deci, aceste calități sunt în genele noastre. Cum să deveniți mai încrezători în sine? Utilizați sfaturile noastre!







10 pași pe drumul spre încrederea în sine
10 pași pe drumul spre încrederea în sine

Pasul 1. Pune-ți gândurile pe rafturi

10 pași pe drumul spre încrederea în sine
10 pași pe drumul spre încrederea în sine

Pasul 1. Pune-ți gândurile pe rafturi

O persoană medie are 65.000 de gânduri pe zi. Iar 85-90% din aceste gânduri sunt lucruri negative despre care suntem îngrijorați sau care se tem. Aceste gânduri sunt ca avertismente pentru sine, pe care le-am primit de la oameni din peșteră. Într-adevăr, dacă vă puneți mâna în foc o dată, nu veți mai dori să repetați această manevră din nou. Dar astăzi acest mecanism de supraviețuire funcționează împotriva noastră, pentru că din cauza lui ne concentrăm asupra temerilor noastre, nu asupra speranțelor sau viselor.

Deci, primul punct este acela de a fi conștienți de faptul că creierul nostru funcționează în acest fel. Și păstrați aceste gânduri negative în relația corectă cu pozitiv. Nu uitati ca gandurile voastre sunt doar ganduri. Ele nu reprezintă neapărat o realitate obiectivă.

Pasul 2. Începeți la sfârșit

Dacă întrebați, atunci întrebările "Ce vreți?" Sau "Cine doriți să fiți?" Cele mai multe vor răspunde "Nu știu". Știind ce vrei cu adevărat este cheia pentru încrederea în sine. Și dacă tot ceea ce faci va fi îndreptată spre obținerea rezultatului, o veți realiza.

Pasul 3. Exprimă-ți recunoștința

10 pași pe drumul spre încrederea în sine






10 pași pe drumul spre încrederea în sine

Pasul 3. Exprimă-ți recunoștința

În fiecare zi, mulțumesc soarta pentru ceea ce ai. Dacă vă aflați într-o pierdere, amintiți-vă că dacă citiți acest material, atunci totul este bun cu vederea și aveți un computer. La urma urmei, dacă vă gândiți la asta, mai mult de jumătate din oamenii de pe glob nu au acele oportunități pe care le aveți. Începând cu mulțumiri, veți fi în stare bună pentru tot restul zilei.

Pasul 4. Ieșiți din zona de confort

Foarte amuzant, dar dacă părăsiți în mod regulat zona de confort, se extinde. Și dacă rămâi mereu înăuntru, atunci, dimpotrivă, scade. Nu te obliga intr-o capcana inauntru, dar incearca sa iei masuri pentru a iesi afara. Cu toții am făcut ceva de care ne este frică și am dat seama că nu este așa de teribil. E ca și cum am merge la dentist, când suntem speriat exact până când ne aflăm pe scaun.

Pasul 5. Alegeți un mediu

10 pași pe drumul spre încrederea în sine
10 pași pe drumul spre încrederea în sine

Pasul 5. Alegeți un mediu

Psihologii spun că opiniile dvs. despre viitor, negative sau pozitive, formează cele cinci persoane cu care vă petreceți cea mai mare parte a timpului. Prin urmare, alegeți cu atenție pe cei care vă înconjoară. Comunicați cu cei care vă inspiră și stimulează.

Pasul 6. Fiți pregătiți pentru eșec

Nu este un eșec care ne distruge încrederea în sine, ci faptul că am suferit-o, ne lăsăm mâinile. În schimb, vă sugerăm să evaluați ce a mers prost și să faceți o nouă încercare. Studiul american arata ca jucatorii de baseball cu cele mai multe out-uri au, de asemenea, cel mai mare numar de hit-uri pe tinta.

Pasul 7. Faceți-vă temele

10 pași pe drumul spre încrederea în sine
10 pași pe drumul spre încrederea în sine

Pasul 7. Faceți-vă temele

Pasul 8. Fiți gata să vă prefaceți

Pasul 9. Nu vă fie frică să cereți ajutor

10 pași pe drumul spre încrederea în sine
10 pași pe drumul spre încrederea în sine

Pasul 9. Nu vă fie frică să cereți ajutor

În primul rând, trebuie să vă întoarceți la cel de-al doilea punct și să înțelegeți ce vreți și apoi să spuneți altora despre asta. Veți fi surprinși de cât de mulți oameni sunt dispuși să vă ajute când știu despre dorințele voastre și despre faptul că aveți nevoie de ajutorul lor. În plus, ele sunt foarte flatate atunci când li se cere ajutor sau sprijin. Iar dacă cineva refuză brusc, puteți întreba întotdeauna pe altcineva. Dar crede-mă, rareori refuză.

Pasul 10. Găsește un mentor

Orice ați decide să faceți, există cineva care a făcut-o deja și a reușit. Acești oameni vă pot oferi sfaturi utile sau pur și simplu serviți ca un bun exemplu. Căutați astfel de oameni de la prieteni și cunoștințe de prieteni. Și când veți găsi, încercați să învățați de la ei cât mai mult posibil.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: