5 sfaturi despre cum să-i înveți pe copil să vorbească cu competență

25 mai este ziua filologului. Această dată este apropiată nu numai de cei care au absolvit facultățile filologice, ci și de cei care vor să-i învețe cum să-și vorbească corect copiii.







Mulți părinți își doresc copiii nu doar să stăpânească sunete - litere - cuvinte - vorbire, ci să învețe să vorbească competent. Pentru a insufla crustele, cultura discursului este de la naștere.

Cu copiii este acceptat să lisp. Atunci când o familie se naște o prăjină, toți adulții încep să vorbească cu el în voci distorsionate, subtile, distorsionează și scurtează cuvintele, crezând că acest lucru este atât de clar pentru copil.

De ce este plină pentru copil?

În primul rând, dezvoltarea târzie a vorbirii;
În al doilea rând, apariția obiceiului de denaturare sau scurtare a cuvintelor, care este extrem de dăunător pentru dezvoltarea copilului;
În al treilea rând, am folosit pentru a auzi Lisp, copilul poate asimila mai târziu, mai puțin regulile de limba sa maternă și pentru a modela forma cuvântul, abilitățile de vorbire de formare.

Ce trebuie să fac pentru a face pe micuțul să vorbească corect?

1. Este util să folosiți așa-numitul limbaj de donație în comunicarea cu copilul. când părinții construiesc fraze inteligibile, scurte, încet și cu o expresie cuvinte cu totul complicate.
Pronunță crisply la sunetele "o", "și", "e". Mulți dintre copiii lor sunt ulterior mustrați, din cauza a ceea ce scriu la școală cu erori.

2. Constientizarea cuvintelor. Etapa creării de cuvinte conștiente începe la copiii de la 2,5 la 5 ani. Copiii uneori creează capodopere de cuvinte, vin cu sufixe și terminații la cuvinte noi. Ar trebui să se încurajeze astfel de elaborare a cuvintelor: prin jocul cu forme de cuvinte, copilul dezvoltă un sentiment de limbă.

3. Gimnastica Articulatorie dezvoltă pronunția corectă.
exerciții:

  • scoateți limba, apoi ascundeți-o (la început lent, apoi în modul rapid);
  • scoateți limba, apoi faceți-i să se deplaseze la stânga și la dreapta;
  • vârful îndoit al limbii extinse pentru a ridica și coborî la bărbie;
  • flip limba (asigurați-vă că copilul nu ridică falca inferioară împreună cu vârful limbii);
  • Trebuie să practicați 5 minute de 2-3 ori pe zi. Fiecare nou exercițiu ar trebui să înceapă după ce a stăpânit pe cel precedent.







4. Abilități motorii fine de mâini. Ea afectează în mod direct formarea de vorbire. Pentru dezvoltarea sa există numeroase jocuri și manuale speciale. Pentru a ajuta la dezvoltarea abilităților motorii pot fi de asemenea acțiuni simple care stimulează funcționarea degetelor: joc cu mozaic, turnarea cerealelor, plierea monedelor într-o bancă. Desenul, modelarea, autocolante, coarde de margele, designer va ajuta.

5. Exemplul părinte. Fără îndoială, principalul lucru este discursul dvs. competent la domiciliu: copiii copiază mereu discursul părinților lor.

  • Nu folosiți cuvântul-paraziți pentru un copil, ei își amintesc instantaneu frământările lor;
  • Încercați să vorbească și gramatical lexical corectă, urmați regulile limbii;
  • Nu vă concentrați asupra cuvintelor care "aduc" copilul în casă;
  • în cazul în care micul confuz accente, pronunță în mod incorect cuvintele - corectați-l.


Amintiți-vă că apariția unui copil în casă este un motiv bun pentru a vă perfecționa propria cultură de vorbire.

Eu niciodată nu bâlbâi cu Alice ca a început repede pentru a face mama mea în drept (am interzis, după care ea se sulked la mine pentru o lungă perioadă de timp). Vorbea încet, clar, corect. Am încercat să vorbesc despre ei înșiși și despre Alice în a treia persoana (mama a plecat, Alice vrea.), Atunci copilul, de asemenea, a început să vorbească în mod corespunzător, și destul de ciudat, pronume aproape confuz)))
Nu BIBIK, GULI, LYALYA, nu știu. ce altceva. doar cuvinte normale. Apropo, atunci când forumul a citit cumva cuvântul WAVA, de mult timp nu a putut înțelege ce a fost. Mama nu mi-a făcut griji, de aceea nu știm acest jargon)))
Ca rezultat al tuturor eforturilor mele fiica a vorbit propuneri bune 1g7mes, acum ea are doi ani și vom recita poezii și să cânte cântece, pronunțând cuvântul) corect))

Citiți de asemenea

  • Cultură de vorbire pentru copii 4-5 ani Detalii
  • 5 jocuri interesante cu copiii în fiecare seară a acestei săptămâni
  • Călătorii geografice cu copilul Mai mult
  • Cum să înveți un copil să se îmbrace pe cont propriu Mai mult
  • 5 lecții pentru a forma atașamentul copilului Mai mult
  • 5 dezvoltarea de activități senzoriale pentru fiecare seară a acestei săptămâni
  • Cum să petreceți acest weekend cu un copil: 6 idei pentru petrecerea timpului liber Citiți mai multe






  • Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: