5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta

5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta

5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta

Vestea bună este că inspecția calului tău de fier nu va dura mai mult de 30 de secunde. După ce ați verificat bicicleta pentru cele mai frecvente daune mecanice care pot duce la un accident, veți lua măsuri foarte eficiente pentru a vă asigura siguranța dvs. de fiecare dată când doriți să călătoriți.







1. Verificarea roților bicicletei

5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta

În primul rând, verificați camerele pentru a vă asigura că acestea sunt umflate corespunzător. Uită-te în jurul întregului perimetru al anvelopei pentru crăpături sau uzuri grele.

În plus, verificați mecanismele de strângere rapidă a roților pe cadru. Asigurați-vă că roțile sunt atașate în siguranță, astfel încât să nu cadă în timpul conducerii. Cu siguranta nu esti un cascador si nu ai dorinta de a zbura prin volan, nu?

2. Verificarea frânelor bicicletei

5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta

Strângeți mânerele de frână pentru a vă asigura că există o presiune suficientă pentru a opri bicicleta și că nu există nici o problemă cu uzura sau întinderea cablurilor de frână.
Verificați, de asemenea, plăcuțele de frână, asigurați-vă că, la frânare, ele sunt apăsate numai pe marginea roții, și nu pe pneuri.

În cazul în care pantofii de frână atinge anvelopele atunci când este apăsat, nu numai că poate duce la ștergerea rapidă a blocurilor, dar, de asemenea, să degradeze frâna de biciclete de calitate, și este o altă opțiune pentru a obține într-o situație de urgență. Plăcuțele trebuie să atingă numai janta roții, care va oferi o oprire mai moale și mai consistentă.

3. Verificați volanul și șaua bicicletei.

5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta

Verificați apoi că șaua și volanul sunt la înălțimea corectă, sunt atașate în siguranță și nu au nici o întorsătură. Acest lucru vă va asigura controlul deplin al bicicletei în timp ce conduceți







5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta

Asigurați-vă că vă inspectați casca pentru fisuri din interior sau din exterior. Verificați, de asemenea, că benzile sunt ajustate astfel încât casca să fie strânsă și să se așeze pe frunte, situată undeva deasupra sprâncenelor. O greșeală obișnuită este să purtați o cămașă care este purtată prea înaltă și nu vă va proteja fruntea în cazul unei lovituri.

5. Verificarea circuitului, a comutatoarelor, a casetelor

5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta

Ultimul lucru pe care trebuie să-l verificați este că lanțul bicicletei în timpul conducerii nu freacă pe întrerupătoare. Puteți să o verificați prin călătoria cu bicicleta și prin comutarea tuturor variantelor de viteză. Asigurați-vă că nu există probleme cu schimbătorul de viteze, lanțul nu alunecă etc. iar asteriscurile în sine nu conțin murdărie excesivă și nu au nevoie de lubrifiere.

Problema pe care am avut-o cu alunecarea lanțului sa întâmplat într-o zi când călătorisem în sus. Pentru a merge la munte, fără a readuce viteza din nou, am pășit pe pedală aproape la vârful muntelui, pentru a le întoarce mai puternic. Dar, în loc să meargă înainte, lanțul a alunecat și eu, pierdut echilibrul, l-am lovit pe cadru cu cel mai dureros loc pentru bărbați.

Am reușit să continuu călătoria, dar a fost foarte dureros. Dacă în acel moment o mașină mă conducea, totul ar fi putut fi mai trist.

După cum sa menționat mai sus, aceste teste vă vor lua mai puțin de 30 de secunde și într-adevăr necesită o inspecție vizuală a componentelor principale ale motocicletei. Este un mod inteligent și simplu de a vă asigura că bicicleta dvs. este în regulă, iar următoarea călătorie va fi în siguranță.

MATERIALE PE TEMA:

  • 5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta
    Cum să dezasamblați o bicicletă
  • 5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta
    Cum să învățați să călătoriți corect ...
  • 5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta
    Cum să fixați în siguranță ...
  • 5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta
    Cum să atârnați o bicicletă pe perete
  • 5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta
    Cum sa faceti cauciucul de cauciuc
  • 5 lucruri de verificat înainte de fiecare plimbare cu bicicleta
    Plimbare cu bicicleta Solo in 70 km pe ...






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: