5 Lucruri care nu pot fi făcute pentru copii

Chestiunile legate de creșterea copiilor sunt întotdeauna cele mai dificile și mai importante. Astăzi, mama multor copii, prezentatoarea de televiziune Irina Sashina reflectă cum să-și facă copiii independenți și de ce uneori trebuie să refuze ajutorul.







Toți dintre noi, părinți, ne-o dorim pe copiii noștri numai pe cei mai buni. Suntem gata să ne sacrificăm, suntem gata să facem multe lucruri pentru copiii noștri, astfel încât să le fie mai ușor să studieze la școală, astfel încât să le fie mai ușor să treacă viața. Dar, după ani, înțelegem că trebuie adesea să fim retrași, să acordăm copiilor independența în luarea deciziilor și să educăm un sentiment de responsabilitate. Eu, ca mama multor copii, am creat mai multe reguli, care, cred, sunt foarte importante în materie de educație. Aceste lucruri încerc să nu fac niciodată pentru fiii mei. Și nu o voi face pentru fiica mea când va crește.

5 Lucruri care nu pot fi făcute pentru copii

Nu, este posibil și necesar să vă ajutăm. Mai ales dacă copilul se adresează și el. Explicați, reflectați împreună, amintiți regulile uitate sau axiomele - este doar necesar. Dar de câte ori am cruțat copii, iar atunci când acestea se potrivesc bainki, vopsite pentru a le acoperă pentru lucrări, a făcut prezentări pe computer, astfel încât nu există nici un secret, iar exemplele rezolvate și erorile găsite în notebook-uri, și să le stabilească ei înșiși, ca preferate noastre, copiii obosiți sunt văzuți dulce cel de-al cincilea vis. Nu puteți face asta. Acum înțeleg că efectul opus este astfel obținut. De ce tulpina dacă mama asigura întotdeauna, de ce grabă și să se concentreze atunci când se poate rula prost, pentru că în seara mama și conectați totul bine ... Este imposibil, îmi spun, a fost așa. Și îți promit să nu faci asta din nou. La urma urmei, bune intenții ...

5 Lucruri care nu pot fi făcute pentru copii

Alegeți și impuneți prietenilor prietenilor

Cât de convenabil, atunci când "prieteni case, sau mai degrabă familii ..." Părinții beau ceai în bucătărie, iar copiii se joacă împreună în grădiniță. O astfel de imagine idilică a cărților ... La început, funcționează foarte mult. Dar puii cresc rapid. Și continuăm să-i convingem pe cine să invite pentru ziua de naștere ("Ei bine, este inconfortabil să nu sunăm, suntem prieteni cu familii ..."). Dar, rareori, credem că nu ar putea să-i placă pe copiii prietenilor noștri, ei ar putea fi în mod fundamental neinteresanți unul altuia.

Dacă noi, adulții, suntem într-o companie străină, atunci ne simțim inconfortabil. "Da, încă o dată, oriunde te duci, te poți forța să comunici cu o persoană neplăcută, dar fă-o tot timpul - respinge-o", ne spunem noi. Dar, la urma urmei, copiii de 5 ani au deja un caracter, au priorități și doar un fler elementar - "omul meu sau nu"! Ascultă-i pe copiii lor și să-i lase să decidă pentru ei înșiși - cu cine să fie prieteni și cu cine nu - aceasta este a doua regulă de acum înainte.







5 Lucruri care nu pot fi făcute pentru copii

Interferați cu disputele copiilor dvs. cu alți copii și protejați-vă

Ar fi de dorit, bineînțeles, să vă grăbiți să luptați și să vă protejați fiul iubit atunci când veți auzi cât de nedrept au acționat asupra lui. Imediat au nevoie pentru a obține pe munte pentru copil, să intervină, pentru a explica acești prieteni încrezut că ei nu au dreptul de a vorbi așa sau susțin cu „cel mai inteligent și doar un copil din lume.“ Dar îmi amintesc mereu un incident din copilăria mea. Cât de ciudat a fost băiatul, al cărui tată aproape cu pumnii s-au repezit la colegii de clasă care i-au acuzat pe fiul său de furtul mic. Băiatul (Dima, să-i spunem asa) chiar cuvintele nu au putut pune în picioare, el a umilit și neajutorat, iar peștele este absurd a deschis gura ... Această imagine devine de multe ori în fața ochilor mei când văd părinții la adâncitură afla în centre de copii relații reciproce datorită biroului ocupat incorect sau a cuvântului abandonat din greșeală. Și copiii păreau că nu s-au certat, nici măcar nu au certat ... Dar părinții se simt nedrepți și sunt gata să se ducă la capătul victorios. Cum nu avem cu toții capacitatea de a ne opri în timp și de a lăsa copiii înșiși să rezolve situații de conflict mici.

5 Lucruri care nu pot fi făcute pentru copii

Responsabil pentru copilul dvs. dacă îl adresați

- Ce vârstă ai, fetiță? - Am 3 ani. Sau 5, 7 sau 10. Nu contează. Știm mai bine, vom răspunde și vom explica totul. Și copiii din nou nu învață să fie independenți, ascund din nou în spatele părinților lor, rămân din nou sub forma unei umbre. Ne mereu teamă că ei nu trebuie să răspundă că uite ... Deci, gata de fiecare moment pentru a ajuta, nici măcar da copilului să se gândească și să răspundă, probabil, neconventional, originale, provocatoare. Dar ele cresc, iar sarcina noastră este să le învățăm să fie independenți. Și noi uităm în mod constant despre asta. Ne străduim să controlam fiecare pas, acțiune, acțiune. Cât de relevant este anecdota în această privință pe care am auzit-o recent.

Mamă: Fiul, unde ești?
Fiul: Sunt într-o călătorie de afaceri, mama. Prin muncă.
Mamă: Vino sefi! O să văd unde ești ...
Fiu trimite fotografii.
Mama: De ce fără pălărie?

5 Lucruri care nu pot fi făcute pentru copii

Acceptați evaluările cu profesorii

Lăsați-i să se descurce singur. Pentru a putea atinge scopul, nu este scopul principal al părinților. Dar ne pare rău pentru ei tot timpul ... Ne adult vom merge la profesori interesați de performanțele lor academice (cum altfel?), Promite copiilor că ei vor termina eseuri, poezii dosdadut, rescrie de control. Și noi, la rândul nostru, promitem că vom controla. Deci, de la clasă la clasă. Dar acest mod este greșit în mod conștient. Mai ales cu băieții. La urma urmei, nu vrem să crească whiners și „băiatul mamei“ ... Dar de ce este atât de greu să le dea ei înșiși în avans pe rake-ul și de același lucru pentru a-și corecta greșelile?!

Revista femeilor


Cumpărați site-ul gata | Comandați site-ul web







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: