Cel mai rapid om din lume este un șurub

Cea mai rapidă persoană din lume

În același an, Usain a participat pentru prima oară la scena internațională, la Campionatul Mondial de Tineret IAAF din Debrecen, Ungaria (Debrecen, Ungaria). În cursa de 200 de metri nu a reușit nici măcar să ajungă la final, deși a stabilit încă un nou record; în timp ce Bolt a continuat să-și aranjeze glumele, iar una dintre aceste mitinguri i sa încheiat cu un proces cu poliția.

Usain a continuat să se antreneze și să câștige; Pentru Jocurile Olimpice de la Beijing (Beijing), a devenit maestru al distanțelor de 100 și 200 de metri. Hotărât să câștige ambele piese, Bolt sa dus la Jocurile Olimpice. În finala cursei de 100 de metri, Bolt a stabilit un nou record mondial (îmbunătățind propriul rezultat) și a câștigat cu încredere; Usain rezultat este chiar mai impresionant atunci când consideră că sportivul nu a ajutat vântul, el a fost dantelă nedozavyazan, și până la sfârșitul cursei el sfidător încetinit să se bucure de triumful său. Acesta din urmă ia adus multe probleme - atletul a fost vina pentru că era imatur; Bolt însuși susținea că înregistrarea nu avea nici o importanță pentru el și că avea suficientă aur. Cu toate acestea, la 200 de metri, Usain nu se mai distra; la acea distanță, el și-a îndepărtat cu exactitate tot ce este posibil, reușind din nou să spargă înregistrarea și să ia aurul. Două zile mai târziu, Bolt a luat al treilea aur al Jocurilor, în releu 4x100 m.