20 cărți pe care trebuie să le citiți înainte de școală - alina fuchsova - literatură - materiale site - snob

Cea mai veche citește pentru ea însăși și ce vrea ea. Ea este acum în favoritele Terry Pratchett și Tolkien. Cred că nu cea mai rea alegere.

Cea mai preferată carte din copilărie a fost "Regele Mathius First", copiii mei au citit-o.







Aș recomanda, de asemenea, cartea "My Mars" de Ivan Shmelev. Înainte de revoluție, Shmelev era destul de popular și apoi se afla în exil și aproape că era uitat. "My Mars" este o fereastră a unui astfel de copil într-o lume bună a adulților. O carte despre relația dintre un băiat și un câine, unde comunică între ei, ca tată și copil. Este util să onorăm atât copiii, cât și adulții.

"Moomin-troll" - o carte minunată care dezvoltă imaginația copilului. Și, bineînțeles, lucrările lui Hans Christian Andersen. Copii mei au fost foarte impresionați de "Fata cu meciuri".

Un alt favorit "Unchiul Stepa" - această carte, apropo, ajută la aflarea Moscovei.

Leul râde în întunericul nopții,
Pisica gemește pe conductă,
Beetle-burgeon și lucrătorul de gândaci
Ei vor pieri în lupta de clasă.

deloc jenat de lipsa de înțelegere a expresiei "luptă de clasă" și a cuvântului "burghez".

Cine a rămas neafectat? Buratino - dacă nu țineți cont de excelenta kinomuzikl al copilăriei mele. Da, ar trebui să mă familiarizez cu el, dar, după părerea mea, acest băiat de lemn de tip huligan este mai amuzant decât instructiv. Cu toate acestea, el inteligent re-inventat de contele sovietice și gustul literar al copilului doar nu strica. Și faptul că în carte toate bunul - săraci, și toți cei răi - bogați, copilul nu va observa, dacă nu accent.

Dar nobilul Aibolit este încă mai bun - atât în ​​proză, cât și în versuri.

Povestiri oribile ale fraților Grimm (dacă nu sunt adaptate)? Pisica în cizme? Lazy Emelya și alți Ivan nebuni? Ei bine, apropo, basmele sunt bune, mai ales dacă poveștile sunt multiculturale. Dar, la unii copii, ei pot avea o impresie socială și filosofică de neșters.
Sincer, nu știu cum să fac o evaluare a lecturii preșcolare. Eu, fiind de șase ani, am scos din întâmplare din dulap volumul lui Romain Rolland și am citit prostii paginile deja de cincizeci, nu-mi amintesc ce roman, nu-i înțeleg și nu-mi amintesc deloc. Dar nimic - a supraviețuit.







Nu pot spune că există o "listă obligatorie" pe care un copil trebuie să o cunoască înainte de școală.

Nu am copii. Dar lucrez cu părinții de aproape 20 de ani ca consultant și psihoterapeut.

Situația Scary sau ambiguă pentru tine în carte - este o ocazie de a le discuta cu copilul dumneavoastră. Puteți, de fapt, vorbim despre ceea ce bun un prieten ca Carlson, mereu vine cu ceva nou sosește, atunci când sunt singuri copilul, îl salvează de la Bok, ajută pentru a prinde hoți. Și rău: îi aruncă pentru a face față cu părinții, să-l trage pe acoperiș și aruncă din nou o infracțiune, atunci când ceva ce nu-i place, încearcă să ia cele mai bune de ei înșiși, și așa mai departe și așa mai departe ....

discuție spontană care apar în carte sau situațiile de film - excelent de formare pentru viitor. Dacă vom alege un sistem complet de cărți „sigure“, nu veți învăța că părinții moderni au nevoie de mai devreme și mai des - pentru a rezista la medii. Odată ce un copil părăsește casa - la grădiniță, la școală, pe stradă - avem din ce în ce să „muște separate de chiftele“, compara și, ocazional, să se opună sistemului de valori de familie interioare pentru că „afară“. Deci, de ce nu antrenați în avans și nu selectați doar cărți "sterile"?

Regina Ioffe-Kravitz, directorul Centrului Cultural Evreiesc pe Nikitskaya:

"Cea mai bună familie din lume", Susanna Lopez (editura "CompassGid").

"Tata, mama, bunica, opt copii si un camion", Anne-Katrina Westley (editura
"Rândunicii").

"Aventurile lui Emil de la Lenneberg", Astrid Lindgren. Un manual al oricărui prankster de șase ani.

Colecția de poezii de Irina Pivovarova despre animale "O dată la un moment dat a fost un câine" (editura "Makhaon").

Lista mea este următoarea: "Povestirile Deniskin" - psihologia unui elev școlar, a unei familii, a unui copil este interesantă și utilă, un pic în ceea ce privește creșterea.

„Mowgli“ - prima poveste, despre modul în care el ajunge la lupi și câștigă Sherkhan, - vaccinarea împotriva xenofobiei, ideea contractului, „Suntem același sânge - tu și cu mine“, atitudine entuziast și respectuos în junglă, în lumea naturală.

Poveștile Fraților Grimm - ei au o groază arhetipală dulce, acesta este asociat cu un copil preșcolar, cu un loc în seara, pe aragaz, lângă sobă, bunica ei ușa următoare.

Desigur, am citit aceste cărți copiilor mei.

Principiile de calcul al ratingului

Cele mai populare

Cum îl definim?

20 cărți pe care trebuie să le citiți înainte de școală - alina fuchsova - literatură - materiale site - snob







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: