12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!

Dacă studiați cu atenție istoricul sărbătorii în ceea ce privește gătitul, se dovedește că hostess-ul pregăteau două mese: un pic de Ajunul Crăciunului și abundent de repede înainte de dimineața Crăciunului.







12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!

12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!

Orez de orez - 1 sticlă, stafide - 50 g, prune - 50 de grame, caise uscate - 50 g, migdale sau nuci - 50 de grame, miere - trei linguri. Se spală orezul, se toarnă apă rece și se aduce la fierbere. Îndepărtați-vă într-un șuviu și clătiți din nou cu apă rece. Apoi se toarnă 1,5 cesti de apă rece și se fierbe până se face, fără a se îndepărta capacul. Rasparit în fructe uscate cu apă caldă (15-20 minute). Tăiați prune și caise uscate. Îndoarceți migdalele. Dacă toată apa nu se fierbe, trebuie să fie drenată, orezul trebuie răcit. Adăugați fructele uscate, miere și nuci la orez.

12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!

Al doilea vas obligatoriu al mesei de Craciun. Pregătit cu un fruct uscat, dar în loc de zahăr adăugat miere. Cel mai popular a fost un bulion de mere cu adaos de fructe uscate sau umede de merișor, afine sau zmeură. În sudul Rusiei, o pere de fum a fost adăugată neapărat băuturii. Deseori adăugați menta, oregano, frunze de coacăz, cimbru și alte ierburi aromate. Se fierbe fierberea nu este necesar: toarnă doar apă fiartă pe fructe și se lasă să se infuzeze. Mare pentru acest scop termos. Adesea, băutura este diluată cu stejar și mâncată sub formă de terci dulce lichid.

12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!

Clatite clatite In seara de Ajunul Craciunului nu a fost absenta fast-food-ului. Dar dacă kutya și vodka erau obligatorii, atunci clatite, vinaigrette, rulouri de varză, plăcinte de pește, ragout de legume sau terci de ovăz au rămas oaspeții de bun venit în ultima zi de post. Printre acest meniu au fost adesea întâlnite clătite. Au completat perfect peștele fiert sau caviarul, gemul sau mierea. Le-au făcut numai fără lapte și unt. De exemplu, pe bulion de cartofi sau apă minerală.

12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!

Vinaigrette Vinaigrette postinute sau cu hering deservite foarte des de Craciun. Rețeta este simplă, dar felul de mâncare se dovedește delicios și ieftin, ceea ce face posibilă gătitul într-o familie săracă. Și în casele bine pregătite în vinaigretul de Crăciun puteau fi adăugate sturioni sau pești albi.

12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!

12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!

Porc rece cu hrean Porc pe masă Nu mai puțin tradițional produs pe masa de Craciun a fost carnea de porc. Conform legendei, când sa născut Isus, în iesle toate animalele au salutat cu fericire copilul divin - cu excepția porcului. Ea a bâzâit enervant și a împiedicat bebelușul să doarmă. Din cauza pedepsirii porcului și a devenit o mâncare indispensabilă a mesei de Craciun. Chiar și în timpul post a început să aducă capitalul lor la târg centrală, căruțe întregi cu carne de porc - au existat carcase uriașe, și butoaie de carne de porc sare și porci care alăptează. „Bad, rău, și două sau trei porc carcasă este necesar, dar porcii negri de pâine prăjită cereale, trei duzini, dar alb pe materialul de umplutură, moloshnichkov două duzini până zagovin suficient“ - a scris Ivan Shmelev în „Vara Domnului.“ Pregatite feluri de mâncare din carne de porc mult, dar fiecare masă decorate de porc acasă cu terci de alăptare bogată sau rece cu hrean. Reteta din cartea Ekaterina Avdeeva „carte de mână cu experiență hostess rus“ este simplu: gatiti întreg de porc în apă sărată cu ierburi aromatice - cimbru, mărar - și ceapă. Apoi tăiem în părți și se toarnă hrean cu smântână. Serviți frig.







12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!

Piept de porc umplut cu varză și mere În vremuri vechi, era servit terci de porc cu picioare de porc, dar poți să faci o cremă de porc cu hrișcă și mere până la terci de hrișcă. Se va dovedi foarte suculentă. carne de porc - 800 g, varză - 400 g, mere - 5 buc. unt - 1 lingura. bec - 1 buc. sare și piper. Împărțiți varza proaspătă, sare și stoarceți. Adăugați în varză mărul tăiat mărunțit, acru, unt, amestecați. Carne de porc, spălați, tăiați în mai multe locuri oasele, tăiați cu un cuțit o gaură mare între oase și carne. Puneți acolo masă de forță pregătită, coaseți, puneți într-o tigaie sau tava de copt, presărați ceapa mărunțită fin, turnați 3 linguri de apă și prăjiți într-un cuptor încălzit la 200 ° C, până când fierbeți. Serviți cu terci de hrișcă crud.

12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!

Jelly de la un purcel și un cocos Mânerul și picioarele unui purcel sunt bine clătite și tăiate în bucăți. Puneți într-o cratiță, turnați apă rece pentru a acoperi carnea câteva centimetri, fierbeți și îndepărtați spuma. Într-o oră, adăugați carcasa cocoșului. Gatiți jeleul la o temperatură foarte scăzută timp de 6-8 ore, astfel încât apa să fiarbă la jumătate din volum. Timp de 20 de minute înainte de terminarea gătitului, adăugați la gustul frunzei de dafin din bulion, piper și sare. Luați carnea din bulion, separat de oase și tăiat în bucăți. Bureți supa. În partea de jos a vasului, se toarnă usturoiul tocat, se pune carnea, se adaugă bulion, se amestecă ușor cu o lingură și se pune în frigider până când îngheață.

12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!

Plată de pește cu pește Pentru aluat: făină de secară - 1 sticlă, făină de grâu - 1 sticlă, lapte - 1 sticlă, drojdie uscată - 1 linguriță. zahăr - 2 lingurițe. sare - 1 lingurita. ulei vegetal - 1 lingura. l. Pentru umplutură: File de bomboane - 500 g, midii decojiți - 200 g, ceapă - 1 buc. morcovi - 1 buc. castravete murate - 500 ml, ulei vegetal - 2 linguri. mărar - 1 ciorchine, sare și piper alb la gust. Se amestecă aluatul, pentru care 1 linguriță. uscat drojdie se toarnă 5 lingurițe. apă caldă, lăsați să stea în picioare timp de 10-15 minute. Se taie făina de grâu și de secară, se toarnă în ulei vegetal, lapte la temperatura camerei, se toarnă zahăr și sare, se adaugă drojdie, se amestecă. Lasăm aluatul într-un loc cald. Aluatul trebuie să vină de două ori și să fie spălat de două ori. Împărțiți-le în 2 părți. Pentru umplerea în sudură de castravete sudură mieluri și pește, să ne aruncăm într-o șuviță. Curățăm și tăiem fin ceapa și morcovii. Într-o tigaie, legumele se prăjește cu pește și midii. Vom saliva și piper. După oprire, adăugați mărarul tăiat. În tigaie, se formează o plăcintă, se topesc cu gălbenușul de ou și se coace timp de 50 de minute la 170 ° C.

12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!

unt tort ghimbir - 100 g + Mai bucată pentru ungere, întuneric de trestie de zahăr brun - 100 g făină cu praf de copt - 175 g, ghimbir măcinat - 4 lingurite ușoară - 175 g, vin ghimbir - 3 linguri. ouă de orice dimensiune, pot fi rupte - 2 buc. ras fin dimensiune ghimbir proaspat unei alune, ghimbir tocat conserve - 150 g de zahăr pudră - 75 g, radacina de ghimbir pentru decorarea - 1 buc. Preîncălziți cuptorul la 160 ° C, ungeți vasul de coacere de 23 cm. Scoateți untul și zahărul cu un vârf de sare până când amestecul devine aerisit. Se amestecă făina și ghimbirul. Se toarnă în pielea de trandafiri (pentru utilizare convențională o lingură, pre-cu ulei, și o bucată de bucătărie silicon), 1 lingura. vin, și se amestecă totul. Mananca ouale la fiecare o dată, apoi se toarnă treptat în făină. Se amestecă totul cu ghimbir proaspăt și conservat. Puneți amestecul într-o lingură într-un vas de copt. Netezeste suprafata si se coace timp de aproximativ 50-60 de minute, până când suprafața bețișoare de lemn, plecat în mijlocul aluat tort nu se va lipi. Lăsați tortul să se răcească în formă. Odată ce tort este complet răcit, face glazura prin amestecarea glazură de zahăr și restul de vin de ghimbir, și să stropească suprafața turtei. Tăiați rădăcina de ghimbir în bucăți subțiri și decorați tortul.

12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!

Souffle croaked în rusă orice fructe de padure - 500 grame, apă - ½ ceasca, zahăr - 2 cești, albus de ou - 5 buc. De la fructe de padure până la paste, adăugați apă și gătiți. Adăugați zahăr (cam la fel ca cartofii piure). Bateți albi într-o spumă abruptă. Adăugați la cartofi piure. Puneți cartofii piureți în forme de copt, puneți-le timp de 30 de minute într-un cuptor încălzit la 170 de grade. Plăcut APPETITE!

12 feluri de mâncare de masă tradițională rusă pentru Crăciun - Rusia este țara mea preferată!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: