58 Principiile de aur ale lui Gabriel Garcia Marquez

Aici, 58 de principii de aur ale lui Gabriel Garcia Marquez, cu care împărtășește cu descendenții săi:

Reguli de viață

  1. Crede-l pe cel care știe cum să simtă compasiunea.
  2. Nu dați ordine dacă nu sunteți sigur că o vor face!
  3. Nu vei mânca un vis, dar te va sari.
  4. Nu aplicați atât de mult efort, toate cele mai bune se întâmplă în mod neașteptat.
  5. Fiți mai buni și înțelegeți-vă, cine sunteți, înainte să întâlniți o persoană nouă și veți spera că vă va înțelege.
  1. Nu purta o pălărie, nu vreau să o dau în fața nimănui.
  2. În cele din urmă, este imposibil să nu deveniți ceea ce alții vă gândesc la voi.
  3. Când simt că sunt cu adevărat, nu voi conta pe nimeni. Eu însumi mă voi arunca în gunoi.
  4. Încerc să împiedic surprize neplăcute. Prefer scările spre scări rulante. Orice la avioane.
  5. Cei care mă întreabă, întotdeauna răspund adevărului: femeile corupte nu mi-au lăsat niciun moment să mă căsătoresc.
  1. Nu există nici un medicament care să poată vindeca ce poate vindeca fericirea.
  2. Zâmbiți, nu vă faceți probleme cu plăcerea.
  3. Am aflat că toată lumea vrea să trăiască pe vârful muntelui, fără să-și dea seama că adevărata fericire îl așteaptă la coborâre.
  4. Fericirea extrasă cu ușurință nu poate dura mult timp.
  1. Puterea invincibilă care conduce lumea nu este deloc dragoste fericită, ci dragoste nefericită.
  2. Fiți mai buni și înțelegeți-vă cine sunteți înainte să întâlniți o persoană nouă și veți spera că vă va înțelege.
  3. Persoanele slabe nu intră niciodată în sfera iubirii, legile din această împărăție sunt severe, femeile se dau numai bărbaților îndrăzneți și hotărâți, le promite fiabilitate și asta este ceea ce femeile au nevoie în viață.
  4. Principalul lucru din viața societății este acela de a putea gestiona cu teamă, principala cauză a vieții soților este aceea de a putea să gestioneze cu plictiseală
  5. Cel mai rău lucru în sărăcie este că te obligă să-ți spui minciuni.
  6. Dacă vă place ceva - să plecați. Dacă e al tău, se va întoarce.
  7. Doar pentru că cineva nu te iubește așa cum vrei tu, nu înseamnă că nu te iubește cu toată inima.
  8. Nimeni nu merită lacrimile tale, iar cei care merită nu te vor face să plângi.
  9. Poate că în această lume ești doar o persoană, dar pentru cineva ești întreaga lume.
  10. Nu pierdeți timpul cu cineva care nu vrea să o cheltuiască cu dvs.
  11. Dacă îți vei întâlni dragostea adevărată, nu va scăpa de tine - nu într-o săptămână, nu într-o lună, și nici într-un an.
  12. Gelozia - meciurile suedeză se aprinde numai din cutia ta.
  13. Cel mai rău mod de a pierde o persoană este să fii cu el și să înțelegi că nu va fi niciodată al tău.
  14. În cazul în care sărăcia este, există dragoste ...
  15. Oamenii cred că se opresc din dragoste când îmbătrânesc, deși în realitate se îmbătrânesc când se opresc din dragoste.
  16. Dacă o femeie este implicată în ceva, știu că totul va fi bine. Este destul de clar pentru mine că femeile conduc lumea.






Despre viață și moarte

  1. Viața nu este zilele care au trecut, ci cele pe care le-am amintit.
  2. Este necesar să ascultați vocea copilului pe care ați fost o dată și care există în altă parte în interiorul vostru. Dacă ascultăm copilul din noi, ochii noștri își vor recâștiga strălucirea. Dacă nu pierdem contactul cu acest copil, legătura noastră cu viața nu se va rupe.
  3. Orice lucru este viu. Trebuie doar să-i poți trezi sufletul.
  4. Vârsta sigură este capacitatea de a negocia cu singurătatea.
  5. Și apoi mi-am dat seama că moare înseamnă să nu mai fiți niciodată cu prietenii.
  6. O proprietate minunată este capacitatea de a gândi la bucuriile trecute fără amărăciune și pocăință.
  7. De ce să petreceți atât de multe cuvinte pentru a explica ce se simte într-un război, dacă este suficient doar un singur cuvânt: frica.

Despre creativitate

  1. Literatura este cea mai bună distracție inventată pentru a face plăcere oamenilor.
  2. Inspirația vine numai în timpul muncii.
  3. Gândurile nu au un părinte, ei zboară deasupra noastră ca niște îngeri.
  1. Principalul lucru nu este că nu crezi, ci că Dumnezeu continuă să creadă în tine.
  2. Ateii nu își pot atinge scopul fără cler.
  3. Diavolul îi place să ne confunde mai mult mintea decât să ne aducă în păcat.
  4. Nu cred în Dumnezeu, dar mă tem de el.

Despre nebunie

  1. Niciun nebun nu este nebun, dacă-i ascultă argumentele.
  2. Silent nebun aduce viitorul mai aproape.

Despre timp și așteptare

  1. Este mai bine să nu ajungeți la timp decât să așteptați pentru invitații.
  2. Cine așteaptă mult, poate aștepta un pic mai mult.
  3. Niciodată nu este prea târziu.
  4. Poți să faci fără intervenție chirurgicală și fără timp nu poți să faci.
  1. Momentul reconcilierii costă mai mult decât o prietenie de sân.
  2. Cel mai bun prieten este cel care nu este în lume.
  3. Un prieten adevărat este cineva care vă va ține mâna și vă va simți inima.
  4. Întotdeauna vor exista oameni care te vor răni. Este necesar să continuăm să credem oamenii, doar să fim puțin mai precauți.
  5. Banii sunt așternutul diavolului.
  6. Statele Unite investesc bani imens în America Latină, dar nu au reușit în ceea ce am făcut fără un singur cent. Schimbăm limba, muzica, mâncarea, dragostea, modul lor de gândire. Implicăm Statele Unite așa cum ar dori să ne influențeze.
  7. Nu este nimic mai mult ca singurătatea puterii decât singurătatea slavei.
  8. O persoană nu moare când trebuie, dar când poate.






Trimiteți-le prietenilor: