5 Povești de succes designeri ruși în industria auto globală, mașini, mașini, argumente și

În Rusia, designerii industriali, inclusiv auto-frezarea, sunt instruiți de patru universități. La celebrarea celei de-a 20-a aniversări a acestui departament al MAMI, corespondentul AIF.ru a strâns poveștile de succes ale designerilor ruși care au lucrat în studiourile producătorilor de frunte.







5 Povești de succes designeri ruși în industria auto globală, mașini, mașini, argumente și

Poveștile acestor tipi sunt complet diferite. Cineva a fost delirat cu mașini în copilărie, cineva a fost dus de tema designului automobilelor, doar că a intrat în institut. Toate acestea sunt unite doar de un singur lucru: prezența talentului și faptul că acest talent a fost observat. Absolvenții universităților din Rusia au devenit populare în cele mai mari studiouri de design din lume, iar ideile lor stau la baza conceptelor și mașinilor produse.

La cea de-a 20-a aniversare a departamentului "Design", absolvenții de succes ai Universității de Inginerie Mecanică și alte universități s-au întâlnit și i-am cerut să le povestească povestile. Sunt doar cinci, dar, de fapt, băieții talentați sunt mult mai mulți și nu funcționează numai în Europa, ci în întreaga lume.

Ernest Tsarukyan

5 Povești de succes designeri ruși în industria auto globală, mașini, mașini, argumente și

Absolvenții MAMI Foto: AIF / Irina Zverkova

Arseny Kostromin

5 Povești de succes designeri ruși în industria auto globală, mașini, mașini, argumente și

Absolvenții MAMI Foto: AIF / Irina Zverkova

Evgeny Tkachev







5 Povești de succes designeri ruși în industria auto globală, mașini, mașini, argumente și

Absolvenții MAMI Foto: AIF / Irina Zverkova

Departamentul de Design Automotive al MAMI a fost singurul loc unde am vrut să studiez. Entuziasmul masinii a inceput in copilarie: in doi ani a pictat motoarele de incendiu, trei au inceput de obicei. În paralel cu școala, a existat și una artistică. În timpul studierii la institut, unul dintre designerii ruși care lucrau la Potsdam mi-a cerut să trimit un portofoliu. Mi-a plăcut munca și m-au ales pentru un stagiu la Volkswagen AG. După 6 luni de muncă în Germania, invitațiile Mazda au venit pentru încă șase luni. Apoi a lucrat la Dacia Duster, care este vândut în Europa de Vest. Noi faruri și grile de crossover - proiectul meu. Acum lucrez la studioul de design AvtoVAZ din Moscova, cu conducerea belgianului Thomas Bigwood și supravegherea lui Steve Matin.

5 Povești de succes designeri ruși în industria auto globală, mașini, mașini, argumente și

Absolvenții MAMI Foto: AIF / Irina Zverkova

Masinile au atras atat gradinita cat si scoala, dar mi-a placut foarte mult desenul. De aceea am studiat la școala de artă. Deja la vârsta lui conștientă am văzut un articol în una dintre revistele rusești de automobile dedicate Strogonavka (Academia de Stat de Artă și Industrie din Moscova numită după Strogonov) și proiectul lui Svyatoslav Sahakyan "ZIL". Am aflat că acolo predă designul mașinilor și a decis că voi merge acolo. A absolvit Institutul de Arte din Smolensk și sa dus la Strogonovka. Am ales-o și pentru că au dat o educație artistică clasică. În timpul studierii, a avut loc un stagiu la Renault, Audi și un curs la Școala Milano de Design Industrial (Scuola Politecnica di Design SPD). Profesorul meu ma invitat și pe alți doi colegi de clasă pentru a crea un proiect pentru MaRussia Motors. Am ales și am continuat să lucrez acolo.

5 Povești de succes designeri ruși în industria auto globală, mașini, mașini, argumente și

Absolvenții MAMI Foto: AIF / Irina Zverkova

Șeful departamentului "Design" al Universității de Inginerie Mecanică, Alexander Sorokin. consideră că tipii ruși au mari perspective.

Putem și suntem capabili să pregătim specialiști buni, care sunt apreciați în străinătate. Mulți oameni lucrează pentru producătorii de automobile mari care vin și selectează studenții deja din al treilea an. Din păcate, acestea sunt companii străine, iar noi nu avem producători ruși, cu excepția Lada.







Trimiteți-le prietenilor: