10 întrebări despre Spinnerbate - Ziarul de pescuit online

10 întrebări despre Spinnerbate - Ziarul de pescuit online
Perch pe spinnerbeith. Konstantin Kuzmin

Comunic cu regularitate cu dealerii diferitelor companii de pescuit. Interesant, în ultimul an, reprezentanții a trei companii neînrudite au trebuit să audă aproape același cuvânt: au un sortiment complet și primul lucru care "a ieșit" este spinners; trebuie să dozakazyvat.







De fapt, de ce brusc spinnerbates-ul a devenit atât de popular?

Motivul aici, desigur, nu este că peștele nostru a devenit brusc inflamat de o pasiune pentru momente necunoscute până acum. Motivul este în tine și în mine. Am depășit bariera psihologică. La urma urmei, acum zece ani, imaginea a fost inversat: intră în magazin, cum ar fi o gamă completă a companiei imbie Mepps, „Aglii“ cu „Comet“ - sunt în mare a cererii, dar seria spinnerbejty „Bass Killer“ - închide, pentru că nimeni nu știe cu adevărat ce să ei să facă.

Acum totul sa schimbat. Chiar dacă nu crezi tot ce este scris în revistele de pescuit (și în mod corect, de altfel, do), comentarii de la persoane pe care le cunoașteți, dintre care unul este „dependent“ de pe spinnerbejty, ​​atunci cealaltă, fac treaba lor. Luați primul - pentru judecată. Poate că nu la prima încercare, dar reușești să-ți faci o nouă momeală proaspătă. Și nu există cale de întoarcere. Și în curând voi începeți să înțelegeți nuanțele pescuitului cu spinnerbate și cu aroganță uitați-vă la "Gavril" cu grătare simple.

Cât de importantă este "fusta" sa pentru spinnerbate?

Undeva am auzit de părere că este pentru bass - mai bine „fusta“, în timp ce pentru stiuca noastră, biban și alte - Twister de preferință simplu. Cu toate acestea, m-am, pescuitul excesiv și spinerbaits în prezent, trei sute sau patru Bass, stiuca, biban, redfins, la o astfel de concluzie fără echivoc nu a venit. Dar, în general, tindeam la această poziție: "fusta" este întotdeauna bună, și peștele nostru, de asemenea. Numai aici, în cele mai mici spinnerbeits (concepute pentru un roșu și un mic cenusiu), am prins fără ea - cu un twister. Dar acest lucru sa întâmplat mai devreme pentru că nu a fost posibil să se producă rapid o "fustă" pentru astfel de mașini mici și nu am avut grijă de ea în avans. Există un sentiment că cu o "fustă" și în acele cazuri ar fi mai bine.

De fapt, problema necesității de a ne fusta confruntă cu cea mai mare parte, deoarece la prinderea spinerbaits regulate originale „fusta“ vine cu timpul în stare proastă - peștele lacrimile treptat din „Fringe“ ei, și în curând nu există aproape nimic. Aici cea mai simplă soluție este de a cârligul twister sau alte "elastic" obișnuită pentru noi toți. Pe spinnerbate de acest fel, de asemenea, pecks. Dar, cu toate acestea, cu o "fusta" silicon mușcă, de regulă, mai bine.

Problema este că în SUA și în alte țări în care spinners sunt foarte populare, puteți găsi mereu consumabile în magazine - "fuste" de rezervă. Avem la fel până la această rău, așa că pescarii au fie meșterit fel de „fusta“, cu propriile sale mâini (și nu este la fel de ușor cum pare), sau să-l pună în locul twister. Eu însumi chiar și pe spinnerbate, care cu o "fustă" completă, am instalat un twister - aceasta este așa-numita "remorcă". Mai rău de la remorcă nu se întâmplă, mai bine - nu sigur, desigur, dar lăsați-l să fie.

Mi se pare că spinnerbate-ul meu are un umăr superior prea lung și sunt multe mușcături goale. Poate o scurtezi?

Întrebarea care mai devreme sau mai târziu apare în fața tuturor celor care încep să fie serios interesați de spinnerbates. Se crede că nu este deloc întâmplător faptul că lungimea bratului superior afectează efectiv efectele mușcăturilor: cu cât este mai mică, cu atât este mai mare procentul de punere în aplicare a acestora. Pe de altă parte, spinerii cu un umăr scurt sunt mai vulnerabili la cârlige. Prin urmare, decizia - de a tăia sau de a nu tăia - trebuie să fie luată în considerare în condițiile în care se presupune că este prins pe un spinnerbeat. Dacă există o hrișcă serioasă, atunci "circumcizia" este mai bine să nu te implici.

Și încă un punct important referitor la lungimea brațului superior. Spinnerbejty cei care l-au mult timp, în principal concepute pentru uniformă (sau aproape de ea), instalația electrică, aceeași în care brațul este scurt, și în afară de - singur, mai larg, petale - pe un pas. Deci, în mod normal, este necesar să avem spinners de ambele tipuri - în funcție de condițiile și presupus animație, ambele sunt utile.

Și totuși - cât de mult mai există pe spinnerbate de mușcături goale, dacă se compară, de exemplu, cu "platanul"?

Cu doar câteva zile în urmă (din ziua în care scriu aceste rânduri), pe unul din canalele polderului, am găsit un grup compact de picături mici și am decis să profit de oportunitatea de a experimenta momeala. Nu voi da toate detaliile, limita aici aceste cifre: wobblers - 9 mușcături, prins - 1 spinerbaits - 15 mușcături, prins - 11. Să fiu sincer, n-aș fi crezut el în trei zile în urmă, această situație, prea dovedit a fi devastatoare avantajul spinnerbate asupra numărului de mușcături implementate! Cu toate acestea, pescuitul cu un astfel de rezultat a avut loc.

Ei bine, dacă luați orice date medii, atunci "platanul" clasic poate, totuși, are o eficiență mai mare pentru mușcături, dar diferența, credeți-mă, este foarte mică. Iar preocupările noastre despre acest lucru sunt mai subiective.

Pe spinnerbates ieftine există o pivotare obișnuită, pe cele mai scumpe - cu o lagăr. Este diferența grozavă?

Diferența este minimă. Mai mult decât atât, adesea nu este în favoarea unor pârghii scumpe. În amintirea mea - trei cazuri, când pivotul cu rulmentul tocmai sa prăbușit în timpul pescuitului, cu rotiri obișnuite nu a fost o dată.

În ceea ce privește software-ul pivotează la funcțiile sale de bază, există, desigur, cel cu rulment este de preferat, dar, de asemenea, pivotează simple, care sunt echipate cu spinnerbejty un preț de aproximativ 100-150 de ruble. de asemenea, vă pot asigura, aproape întotdeauna își fac bine treaba. Cel puțin, în experiența mea nu a fost un singur caz în care un spinerbaits slabe de performanță ar fi cauzată de rotația cârligului nesatisfăcătoare. Prin urmare, este mai bine să nu "încărcați" acest subiect.







La cursele de la Volga am fost foarte bun la obtinerea de spinnerbeith. Închis în suburbii - nu funcționează. Poate spinnerbate este potrivit doar pentru pescuitul în zonele cele mai pești?

Cazul a unsprezece "cozi de spinnablebayt", pe care le-am descris mai sus, a avut loc la aproximativ patruzeci de kilometri de Moscova. Deci, în suburbii pe muscatura spinnerbeit - în special în acele locuri și în acele perioade, în cazul în care această momeală este cel mai potrivit.

Pentru a fi mai specific, acesta are cea mai bună perspectivă spinerbaits de vară în rezervoare, mai ales la apa de mare, atunci când pescuitul de știucă în partea superioară a iazurilor din zona - printre iarba, precum și - pe râuri mici, în special pe îndiguită și zakoryazhennyh site-urile lor.

Pentru a crede în abilitatea de spinners pe apa din regiunea Moscovei, există o tehnică foarte simplă, care este de obicei recomandată pentru a stăpâni noi momeli în general. Asamblați-vă pentru următorul pescuit, ale cărui condiții se vor potrivi mai mult sau mai puțin cu cele optime pentru aplicarea roților, luați cu ei numai și nimic altceva. Nimic nu va fi distras.

Am de gând să fac spinners cu propriile mele mâini. Pe ce elemente ar trebui să plătiți cea mai mare atenție?

În spinnerbate nu mai există elemente minore. Îmi amintesc că, la ultimul EFTTEX, un american de la firma Bagley mi-a dat o întreagă lecție despre spinnerbate în ansamblu și fiecare detaliu separat. Ceea ce a devenit apoi pentru mine oarecum neașteptat, printre altele, a fost numit firul de la care se realizează cadrul spinnerbate. Chiar și poate, a fost menționată mai întâi - pe spinnele de la Bagley se utilizează sârmă de titan.

Faptul că calitatea firului contează într-adevăr, în curând am avut ocazia să văd. În fotografie veți vedea ce a mai rămas din spinnerbate după un bas foarte serios așezat pe ea. A fost o rușine să pierdeți un pește de dimensiune trofeu din cauza unor astfel de lucruri. În mod ideal, firele din rama spinnerbate trebuie să fie subțiri, dar elastice și nu fragile. Cerințele față de acesta sunt mai mari decât cele ale firului care intră în rama platourilor simple.

Spinnerbate în timpul cablajului este oarecum pe partea sa. Deci este permis?

Acest lucru, desigur, nu este un ideal, dar este permis. Nu fiecare spinnerbate intră într-o poziție strict verticală, există adesea o pantă mică, dar uneori ajunge aproape la poziția "mincinoasă". Principalul lucru este că spinnerbate nu merge complet în tailspin, dacă se întâmplă acest lucru, atunci momeala trebuie să fie "vindecat", fără nici o greșeală.

"Tratamentul" se limitează uneori la îndoirea umărului momejii și la alegerea unghiului optim între ele, dar un efect mai mare este asigurat prin înlocuirea petalelor, mai precis a petalei din spate (mai mare). Ajustarea se face cel mai bine acasă în baie, dar, de asemenea, de pescuit este bine să aibă câteva petale de rezervă și, în cazul în care spinnerbeit nu funcționează, încercați să puneți o altă petală.

Ca o regulă, problemele care necesită înlocuirea petalei, apar în plămâni, dar relativ mari în dimensiunea spinnerbeytov. Cel mai adesea, problema poate fi rezolvată prin schimbarea petalei într-o petală de același tip, dar puțin mai mică sau într-o petală de alt tip - de exemplu, "Long" până la "Indiana". Dar, uneori, într-un mod neașteptat, stabilitatea în lucrarea spinnerbeat poate fi realizată prin lărgirea petalei.

Ce tip de bucla spinningbate de fixare este mai bine - deschis sau închis?

Pe scurt, o buclă deschisă este preferabilă atunci când linia este atașată direct la rama spinnerbate, închisă - atunci când se folosesc benzi sau elemente de fixare. Cu o mulțime de convenții, spinners de primul tip pot fi atribuite la bas, al doilea - la stiuca. Plumbul bas de pescuit nu este folosit, în timp ce stiuca cel puțin el nu va fi de prisos - asta e sigur, deși, chiar dacă fără lesă, stiuca musca spinerbaits relativ rare - mai putin de alte momeli, dar încă musca.

Spinnerbate cu o buclă închisă are o proprietate neplăcută: uneori linia intră în răsucirea firului și blochează în el, ceea ce afectează în mod negativ rezistența liniei. Prin urmare, este mai bine să deschideți bucla. Problema reală a leșei de alunecare pentru oamenii noștri, așa cum probabil știți, a fost adaptată pentru a rezolva prin punerea pe o buclă de fixare a unui inel mic din cambric.

Care este hamul de filare optim pentru pescuitul de pescuit?

Tehnica cablului de bază este uniformă. Variantele sunt determinate de particularitățile locului de pescuit și de starea de spirit a peștilor.

Pe apa puțin adâncă subliniată, unele opțiuni, cu excepția cablurilor uniforme directe, sunt cu greu posibile. Dacă există o adâncime de cel puțin un metru și jumătate, merită să încercați să conduceți "pasul" spinnerbate. În primăvara și toamna, această opțiune oferă adesea cel mai bun rezultat.

În "broaștele" puternic înrădăcinate, uneori, până la jumătate din mușcături sunt necesare pentru prima scufundare a momelei: turnarea în "fereastră" și după oa doua mușcătură. Spinnerbate este, probabil, cea mai bună momeală, când aproape toate pescuitul este redus la un punct "împușcat" pe mici decalaje între alge.

În unele cazuri, un efect bun este asigurat de un ham de călare rapidă, în care coloana vertebrală a spinnerbatelor lasă pe suprafața apei o "ciocnire" turbulentă. Cureaua de cai este bună pentru prinderea unui prădător în faza sa activă - deși, un pic mai des este vorba de un biban, nu de un stiuc.

Și încă un lucru de ținut minte. În majoritatea cazurilor, greutatea spinnerbate trebuie aleasă la un minim rezonabil. Nevoia de lungă durată - acest lucru este de înțeles, dar alte lucruri sunt egale - va fi mai bine, spinnerbate-ul lui va merge mai lent. Acest lucru este valabil și în cazul cablării de călare.

Informații suplimentare

Articole corelate (după etichetă)

Ultimul post de la Konstantin Kuzmin

Conectare rapidă

Opțiunea cititorilor

10 întrebări despre Spinnerbate - Ziarul de pescuit online

În cele mai multe corpuri de apă din zona europeană și din mijlocul Rusiei (excludem în mod deliberat Ladoga de pe listă, rezervoarele din Volga etc., deoarece condițiile de pescuit sunt destul de diferite), numerele mici predomină în numerele de masă.

10 întrebări despre Spinnerbate - Ziarul de pescuit online

Odată cu apariția secolului XX și răspândirea modă în întreaga lume pentru pescuitul cu zbura în acest foarte conservator până în prezent, domeniul pescuitului a devenit o schimbare mare. Au atins, mai întâi de toate, nu uneltele.

10 întrebări despre Spinnerbate - Ziarul de pescuit online

Impulsul pentru scrierea acestei revizuiri a fost următoarea achiziție pentru sezonul următor al Fire Line-ului împletit. Și așa sa dovedit că achiziția a fost două pachete cu diferite denumiri - un marcaj pentru.

10 întrebări despre Spinnerbate - Ziarul de pescuit online

Pe piața de pescuit, firma Pontoon21 este prezentă de foarte mult timp. A lovit pescarii rusi ca un tsunami, acoperindu-i cu un cap de produse de calitate la preturi relativ scazute. Produsele reprezentate inițial.

10 întrebări despre Spinnerbate - Ziarul de pescuit online

Company Gambler Lures - producătorul de momeli siliconice, ocupând o poziție de lider pe piața americană de peste 20 de ani. Cel puțin, așa se prezintă compania pe site-ul său corporativ. Cum este.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: