9 Elementele peisajului pe care le-am obținut din epoca de gheață - 1 august 2019,

Ghețarii schimbă peisajul și transformă Pământul. Când vin, gheața zgârie solul și îl distruge, scotând pietre și moloz. Uneori ghețarii "scot afară" întreaga bazine și văi. Când se retrag, topirea gheții și a apei topite lăsă în urmă o grămadă de pietre și pământ. Altfel, după trecerea ghețarului, peisajul nu rămâne același.







Foițele de gheață care au coborât în ​​cea mai mare parte a Americii de Nord, nordul Europei și Asia în ultima epocă de gheață nu au fost o excepție. Dovada vizitei lor de răcire, care sa încheiat cu 12 mii de ani în urmă, # 151; în jurul nostru. Doar trebuie să știu ce să caut.

1. Moraines. Când ghețarii s-au retras după epoca de gheață, au lăsat grămezi de bolovani, pietre prețioase și pietricele mici. Moraines au fost formate în moduri diferite și sunt împărțite în mai multe tipuri. Loraină laterală # 151; Acestea sunt pietrele lăsate pe părțile laterale ale ghețarilor, în partea de jos # 151; depozite sub gheață în fluxurile de apă topită, finală # 151; Stânca de la sfârșitul călătoriei ghețarului. Astăzi morainele arată ca dealuri și crestături de sute de metri înălțime.

9 Elementele peisajului pe care le-am obținut din Epoca de gheață - 1 august 2017,

2. Circul de gheață. Mutarea ghețarilor "a săpat" multe văi de munte sub forma unui amfiteatru. Se numesc circuri. Aceste piscine sunt de obicei înconjurate de stânci înalte pe trei laturi. Ei au o secțiune deschisă la nivelul piciorului sau buzei, # 151; partea de unde vine ghețarul. Scara mașinii # 151; o serie de circuri, situate unul pe altul, ca niște pași.

9 Elementele peisajului pe care le-am obținut din Epoca de gheață - 1 august 2017,

3. Lacul glaciar. Umpleți circul cu ploaie sau apă curentă și obțineți un lac glaciar. Aceste lacuri de munte mici au adesea moraine la un capăt. Acționează ca un baraj.

9 Elementele peisajului pe care le-am obținut din Epoca de gheață - 1 august 2017,

4. Osh. Rudele apropiate ale morinei # 151; oz, depozite de nisip și pietriș. șerpuite, creste serpentine lungi formate în cadrul ei, în care apa topi curgea o dată prin tuneluri cu ghețari de gheata în retragere în interiorul zidurilor și sub ele. Atunci când tuneluri sunt topite, o roca sedimentara depus zbătându movile care a fost stabilite în cazul în care fluxurile fugit. Lungimea lor ajunge deseori la sute de kilometri. Multe autostrăzi sunt construite pe perioada ozah glaciar, pentru a reduce costurile.







9 Elementele peisajului pe care le-am obținut din Epoca de gheață - 1 august 2017,

5. Șanțuri și umbrire glaciară. Ghețarii au coborât munții și peisaje, iar pietrișul și pietrele care erau conținute în gheață au deseori răzuit solul de sub ele. Ca urmare, au existat zgârieturi, șanțuri și goluri, care sunt de obicei linii paralele.

9 Elementele peisajului pe care le-am obținut din Epoca de gheață - 1 august 2017,

6. Zolli. Mii de bălți preistorice lăsate în urmă retrăgându-se în ghețari în urmă cu 12.000 de ani, punct America de Nord, Europa de Nord și alte regiuni anterior glaciară în jurul lumii. Zolli format atunci când bucăți imense de gheață sa desprins din ghetarii în retragere. Ele erau înconjurate sau acoperite cu pietre, sol și alte materiale. Atunci când aceste blocuri de gheață în cele din urmă topit departe, lăsând găuri miskoobraznye numit Zolli. De-a lungul mileniilor, multe dintre ele umplut cu apa din precipitații și cursuri de apă și lacuri și iazuri formate.

9 Elementele peisajului pe care le-am obținut din Epoca de gheață - 1 august 2017,

7. Kama. Aceste dealuri și munți de formă neregulată similară cu morenei și alte formațiuni glaciare sublime, dar au fost create printr-un mod ușor diferit. Când ghețarii s-au dizolvat, adesea se formează depresiuni și fisuri în gheață. Au umplut cu apă topită, care conținea pietre și pietriș. Ca urmare, fisuri în materialele și să ajungă la pământ a devenit grămezi de bucăți de rocă.

9 Elementele peisajului pe care le-am obținut din Epoca de gheață - 1 august 2017,

8. Drumline. Ca și alte dealuri glaciare drumlins în formă de lacrimi, format din nisip, pietriș și roci lăsat prin topirea ghețarilor. Cu toate acestea, spre deosebire de morene și eskers Cam care sunt geologice bucăți de rocă haldelor rămase în ghețari vârf de topire, drumlins au fost create de gheață. Ei au întotdeauna o parte proeminentă de mare și o „coadă“, care se extinde înapoi. Imaginați-vă un ou jumătate îngropat # 151; atat de tare arata tamburul. Drumlinele sunt în câmpuri uriașe și întotdeauna orientate în direcția în care gheața sa mutat odată. Drumlinele, inundate de mare, se transformă în insule, numite drumlins înecate.

9 Elementele peisajului pe care le-am obținut din Epoca de gheață - 1 august 2017,

9. Boluri eratice. Ai văzut vreodată un bolovan uriaș care arată complet din locul și diferit de alte bolovani din jurul ei? Este posibil să fi fost neregulat, o stâncă uriașă (unele dintre ele de mărimea unei case), care este sloiuri de gheata sau transportat sute de kilometri.

9 Elementele peisajului pe care le-am obținut din Epoca de gheață - 1 august 2017,







Trimiteți-le prietenilor: