30 Citate cele mai bune de la Charles Bukowski

Cel mai inteligent și mai cinic scriitor Charles Bukowski și-a creat lucrările în stilul așa-numitului "realism murdar". El a vorbit întregul adevăr despre lume, așa cum este. Iată cele mai bune declarații și observații ale vieții sale:







  • Este bine sa ai undeva sa mergi cand lucrurile sunt rele.
  • Cu perspectiva mea asupra vieții, primul lucru este să eviți contactul cu oamenii. Cu cât le văd mai puțin, cu atât mă simt mai bine.
  • Singurătatea mă întărește; fără ea îmi place fără hrană și apă. În fiecare zi fără el mă face să fiu slab. Nu sunt mândru de singurătatea mea, dar depind de el.
  • Sunt de obicei rău, dar când sunt bun, sunt destul de diabolic.
  • Doar a trăi până când mori este deja o muncă grea.
  • Sărăcia și ignoranța își produc propriul adevăr.
  • Când ești beat, lumea este încă pe undeva, dar cel puțin nu te ține de gât.
  • Pentru a începe salvarea lumii, trebuie să salvăm fiecare persoană individual, unul câte unul; pentru a salva toată lumea este romantismul sau politica.
  • Văzând că toate rahaturile de pe ecran au devenit atât de familiare încât oamenii nu și-au dat seama că privesc un rahat.
  • Depresia și sinuciderea sunt adesea rezultatul unei diete necorespunzătoare.
  • Scriitorii sunt oameni disperați, iar când au speranță, ei nu mai sunt scriitori.
  • În 25 geniul poate fi orice. În 50 de ani, există deja ceva de făcut.
  • Ambiția rar ajută un talent. Un alt lucru - noroc. Talentul trasează întotdeauna după ea.
  • Lucrurile au mers bine, dar nu se știe unde.
  • Desigur, puteți iubi o persoană - dacă nu îl cunoașteți prea atent.
  • Problema acestei lumi este că oamenii educați sunt plini de îndoieli, iar idioții sunt plini de încredere.
  • Dacă ați reușit să înșelați o persoană, asta nu înseamnă că este prost, ceea ce înseamnă că ați avut încredere mai mult decât meritați.
  • Frumusetea nu este nimic. Tu nu înțelegi cât de norocos ești că ești urât, pentru că dacă îți plac oamenii, atunci știi că e diferit.
  • Dacă nu mai ai aproape nici un suflet și știi despre el, atunci mai ai un suflet.
  • Sunt zile când este mai bine să nu ieși din pat și să tragi o pătură peste cap.
  • Dacă sunteți o fiară, spuneți așa. Și atunci va spune altcineva. Dar dacă spun mai întâi, sunt dezarmați.
  • "Primul lucru pe care mi-a plăcut-o," a spus Lydia, "este că nu aveți un televizor."
  • Îmi cunosc greșelile prea bine pentru a cere iubire reciprocă.
  • A fi mai presus de bine și rău - în teorie, nu este nimic, ci să continuăm să trăim, este încă necesar să alegem ...
  • Unii oameni nu știu cum să înnebunească - au o viață grozav de plictisitoare.
  • Dacă nu puteți fi un gentleman, atunci nu fiți cel puțin un porc.
  • Găsiți ceea ce vă place și lăsați-l să vă omoare.
  • Nu cred că poți schimba lumea în bine. Cred că puteți încerca să nu faceți asta mai rău.
  • Întotdeauna cineva îți va strica ziua sau chiar toată viața ta.
  • "Cred că ar trebui să beau."
    "Aproape toți avem nevoie de o băutură, dar ei nu știu despre asta".






Împărtășește-te cu prietenii tăi pe Facebook!

Faceți clic pe "Ca" și obțineți cele mai bune postări pe Facebook!

Distribuiți pe Facebook VKontakte Twitter Colegii de clasă

eroare: conținutul este protejat.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: