10 aforisme cinice ale lui Charles Bukowski

10 aforisme cinice ale lui Charles Bukowski
Scriitorul și poetul american Charles Bukowski a fost un susținător al esteticii brute. Lucrările sale, scrise în genul "realismului murdar", au uimit (și continuă să uimească) cititorii cu cinismul și sinceritatea lui. Acoperindu-se cu imaginea rebelă a cățea veche, el a defăimat nemilos viciile și neajunsurile societății sale contemporane - prostia nesfârșită, ipocrizia și cruzimea oamenilor. creativitate Bold scriitor controversat a fost mai mult de o duzină de ani, admirat și inspirat milioane de cititori din întreaga lume, iar el a intrat binemeritat rândurile clasicii literaturii americane din secolul XX. Am luat 10 aforisme cinice ale lui Charles Bukowski.













În douăzeci și cinci de geniu poate fi orice. În cincizeci de ani, există deja ceva de făcut.

De ce ucideți atât de mulți copaci de Crăciun pentru a sărbători o singură zi de naștere?

Nu cred că poți schimba lumea în bine. Cred că puteți încerca să nu faceți asta mai rău.


Dacă ați reușit să înșelați o persoană, asta nu înseamnă că este prost, ceea ce înseamnă că ați avut încredere mai mult decât meritați.

Îmi cunosc greșelile prea bine pentru a cere iubire reciprocă.

Problema acestei lumi este că oamenii educați sunt plini de îndoieli, iar idioții sunt plini de încredere.

Dacă nu puteți fi un gentleman, atunci nu fiți cel puțin un porc.


Lumea este, în cea mai mare parte, nebună. Și unde nu este nebun, este rău. Și unde nu e furios și nu nebun, doar proastă. Nici o șansă. Nici o alegere.

Cele două mari invenții ale omenirii sunt un pat și o bombă atomică. Primul nu permite participarea la nimic, al doilea lipsește posibilitatea participării.

Aproape toată lumea are nevoie de o băutură, dar ei nu știu despre asta.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: