19 martie

Decoratiuni de nunta, accesorii pentru sarbatori.

19 martie

Din această zi de sosire universal așteptat de barza albă, păsări maiestuoase, grațioase, una dintre cele mai iubite și venerat de slavi. Poate de aceea oamenii Stork înzestrat cu multe trăsături umane. Se crede că aceste păsări inteligent să înțeleagă limbajul uman, înțelept și corect, sensibil, pot plânge lacrimi reale și sărbători nunti, cum ar fi oameni. Cuplurile Stork inseparabile. Cel mai adesea, în cazul în care sunt uciși unul dintre berzele, al doilea se condamnă în mod liber la moarte. O legenda spune cum în barza a fost transformat într-un om care „a fost instruit să efectueze și să arunce în punga mare de reptile (șerpi, șopârle, broaște), dar din cauza curiozității sale, el nu a ascultat și sa uitat în punga. Reptilele au răspândit în întreaga lume. Ca pedeapsă, Dumnezeu a transformat omul într-un Stork și a ordonat să colecteze reptile și să le salveze de oameni. rușine spălat ciocul și picioarele unui Stork sunt de culoare roșie și rămân în ziua de azi. "







19 martie

19 martie

Bărcile sunt considerate gardienii fericirii familiei și bunăstării. Această pasăre, conform ideilor stramosilor noștri, aduce în casă fericirea maternității și paternității - copiilor. Deoarece berzii sunt primii care anunță venirea primăverii - ei poartă vestea bună despre trezirea naturii. Odată cu sosirea creștinismului, sosirea de berze a fost asociată cu Buna Vestire a Mariei - vestea venirea lui Hristos.

Cel mai fericit semn al viitoarei vieți de familie, strămoșii noștri au crezut că, în timpul nunții, barza ar sta pe coș.

Dacă barza a visat o femeie - la sarcină sau la nașterea unui fiu. Nu a fost întâmplător faptul că obiceiul de a felicita părinții unui nou-născut, îmbrăcat ca o barză, a fost larg răspândit în Belarus.

Stork - stăpânul casei din necazuri și ruine, foc, șerpi, corbi, zmee, etc. Și dacă barza a trăit pe acoperișul casei, promite bogăția și bunăstarea familiei.







Convingerile legate de berze, care aduceau noroc și fericire casei, i-au forțat pe proprietar să-i ajute pe berze în aranjamentul cuiburilor; pentru aceasta, pe acoperișul casei, era necesară consolidarea roții vechi. Dar a existat o regulă strictă - aceasta ar trebui să facă un burlac cu ajutorul unei fete necăsătorite. Apoi, berze se vor stabili cu siguranță pe acest acoperiș, iar tipul cu fata va juca o nuntă.

Cu aranjamentul din cuib pentru berzele în special încercarea de pe curtea din spate, în cazul în care, din diverse motive pentru o lungă perioadă de timp nu a avut copii, în speranța că o atitudine bună la pasărea sacră, Dumnezeu le trimite un copil mult așteptată.

Dacă barza cu familia a părăsit cuibul în sine, înseamnă că se poate întâmpla ceva în casă: un incendiu, un fulger, un copac înalt, o inundație și așa mai departe.

Casa pe care berzii o evita pentru a construi un cuib a fost considerata blestemata sau "necurata".

Cuib de barză jignesc menit să distrugă curtea sa la casa lui o mare nenorocire. Există cazuri în care o persoană este ruinată cuib și pui au murit sau dacă este de sex feminin, barza ar putea arunca într-o viperă leagăn-la-copil sau pe acoperișul casei instigator de ardere.

Pedeapsa pentru daunele cauzate berzei ar putea fi seceta, ploile prelungite, nori de grindină etc.

Un semn bun a fost să vadă la începutul primăverii o barză zburândă, acest lucru prefigurând o sănătate excelentă pentru tot anul, o recoltă bună și pentru o fată necăsătorită - o nuntă în acest an. Pentru a vedea câteva berze - pentru căsătorie și naștere ușoară.

Și pentru prima dată în primăvară, o prăjină nemișcată (așezată) nu bate bine (recoltă slabă, pierdere, nenorocire etc.).

«precedent
Sărbători ortodoxe. A patra, a treia și a doua săptămână înainte de Paște

urmatorul »
Sărbători ortodoxe. Săptămâna trecută înainte de Paște

Lasă-mă să descriu întâlnirea mea cu berze - aceste sozdaniyami.Zhivu maiestuos și divină în Bangkok, apartament, balcon orientat spre sud, în cazul în care o mulțime de verdeață și lac artificial. Pe marginea lacului pe timp de noapte, o voce de pisoii, am fost speriat la primul gând: poate cineva pisicile blocat într-o cușcă și plâng de ceea ce nu poate scăpa. Noaptea următoare a văzut o pasăre uriașă alb zboară scăzut peste lac ca un înger. Nu știam detalii despre barza, văzute doar în imagini, poate un Heron sau o macara, dar atunci când am citit în detaliu cu privire la aceste păsări, a devenit clar că berzele, și „miau“ aistyata. Acum, sezonul ploios, și după ploaie le place să stea pe coroana de lemn de trandafir, am numărat 18 berze, și un alt cuplu așezat pe un copac din apropiere. Vizionat ora două le fotografiat. După ce am avut o lejeritate în trupul și sufletul, simte ca și născut din nou. Berzele nu sunt doar frumoase, dar ele nu au ceva misterios și magic, crede-mă.

Am plecat cu fiul meu din oraș și peste drum și am fost plutind de o barză

Nu ne-am gândit la semne, dar acest fapt ne-a făcut o impresie de neșters

Am avut un dezastru - câinii au ucis barza. Unul a rămas fără pereche. Plâng. 12 ani zboară spre mine. Este o asemenea bucurie să vezi puii. Și acum e gol. Cine știe, o barză singură poate găsi un nou partener pentru el însuși?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: