7 sfaturi despre cum să arate ca o persoană bună în ochii unui serviciu de curierat de livrare

Lucrez ca un curier de picior în serviciul de livrare timp de aproximativ 2,5 ani. Anterior, am fost amabil și vesel, dar în acest timp m-am întărit la starea de "pâine cu filet de trei zile" și mi-am dat seama că majoritatea oamenilor sunt reali stupizi și prostii! Poate că acum tratez oameni de genul asta din cauza oboselii, deoarece programul nu este cel mai plăcut pentru noi - 60-65 de ore pe săptămână, iar acest lucru nu este limita. Dar mai ales motivul pentru acei oameni, din cauza căruia trebuia să înghețeam, să trec peste, să călc pe mai multe mile și să-mi pierd nervii prețioși!







În acest post, am încercat să vă prezint sfaturile cu care NU veți câștiga tot blestemul și discuția despre persoana dvs. prin intermediul profesioniștilor curier în mediul de lucru.

(toate cele scrise mai jos se aplică în egală măsură atât curierilor și curierilor de pe mașină)

Ei nu cunosc numărul de intrare. Unii oameni nu înțeleg că în 5-povestea Hrușciov, în prima intrare nu poate fi un apartament 76! Pentru ei, aceasta este prima intrare pentru că este mai aproape de stația de autobuz și un semn cu semnul de intrare pentru proști. Bine, dacă prima și a 4-a confunda, dar există case în care 10, 15 intrări! În orașul nostru există mai multe 26 de case de acces! Atunci nu vrei să fugi deloc.

Unii oameni uită, în general, podeaua și numărul de apartament! În mare parte, aceștia sunt studenți și alte persoane care închiriază recent un apartament sau au fost închiriate pentru o zi. Unii chiar scriu numărul apartamentului "de la felinar". La urma urmei, care este diferența! Dacă curierul nu le poate găsi, el îi va chema pur și simplu, iar la o întâlnire va primi ca scuză "Ouch".

Și într-adevăr! Înainte de a comanda, deschideți mai întâi hărțile Google sau, de exemplu, 2gis și vedeți sub ce număr este casa dvs. Amintiți-vă că curierul se îndreaptă către dvs. pe navigator, dacă navigatorul nu vă găsește casa sau nu consideră că este greșit, atunci veți fi navigatorul și va depinde de dvs. cât de cald va ajunge la voi.

2. Nu forțați curierul să aștepte mai mult de 10 minute.

Poate că puteți ghici că fiecare minut este important pentru curier. În majoritatea serviciilor de livrare, salariul curierului consta în două părți: plata orară și plata pentru numărul de comenzi făcute. Cu cât așteaptă mai puțin la intrare - cu atât mai multe șanse ca curierul să ia 2-3 comenzi mai mult decât de obicei. În plus, în cazul în care se întâmplă în timpul iernii, în timp ce nakinetsya jacheta, cizme, va purta pantaloni cu lână, pizza se va transforma in gheata tort, dar curier la om de zăpadă. Desigur, dacă sunteți încă foarte târziu, vă va fi sincer dacă vă "mulțumiți pentru răbdarea" curierului (vezi secțiunea 7)

3. Dacă aveți un ascensor rupt acasă - mergeți jos.

Messenger toată ziua crește cu pungi de cumpărături pe etajele patru și cinci Hrușciov, asa ca nu fi surprins dacă vei sta pe pragul unui om rău, care a crescut de la saci la etajul 9, deoarece liftul a fost rupt.

4. Dacă locuiți la marginea orașului în sectorul privat. apoi pregătiți-vă.

Pentru a economisi bani, serviciile de livrare închiriază șoferi cu o mașină personală. Pentru schimbarea de muncă, curierul poate să-și creeze 110-150 km de-a lungul drumurilor noastre frumoase! Bineînțeles, nu este profitabil să mergeți la o astfel de distanță la curieri. În primul rând - pentru comanda otvezenny pentru o distanta de 15 km de curierat va primi aceeași sumă de bani ca pe comanda otvezenny pentru o distanta de 5 km, dar se va petrece 3 ori mai mult timp pe drum, și ne amintim încă formula, mai puțin deșeuri de timp pentru fiecare comandă, cele mai multe comenzi sunt făcute pentru zi și, prin urmare, vom obține mai mult PP. În al doilea rând - în curierat din sectorul privat ucide o execută propria lor mașină, de sefii de curs „compensa“ pentru costurile de reparații, dar de multe ori plata nu chiar să acopere o treime din costul de reparații și inspecții de rutină.

Prin urmare, dacă locuiți undeva pe stradă drept sau străzile întortocheate, care este departe de orașul de 15 kilometri, vă rugăm să nu fi surprins dacă vei „arde urechile“ înainte și după sosirea unui curier, deoarece curier tot drumul spre voi și înapoi veți menționa cu voce tare numele dvs. cu toate epitetele existente.







(sau amintiți-vă p. 7 și curierul se va răci)

5. Încercați să nu părăsiți casa dacă ați făcut o comandă.

Există două tipuri de timp de livrare: "curent" și "la timp". Curentul este atunci când faceți doar o comandă, operatorii vă spun timpul de livrare (de exemplu, 1,5 ore, nu mai mult), iar curierul ar trebui să-l aducă cât mai curând posibil. Comanda pentru un timp este când comanda este făcută strict pentru o anumită perioadă de timp (de exemplu, 12:00, programul de automatizare stabilește eroarea +/- 15 minute sau 12: 00-12: 30) iar curierul nu are dreptul să aducă comanda mai devreme sau mai târziu.

Am urmărit imaginea de mai multe ori, când oamenii care plătesc deja ordinea au înțeles că nu aveau destui bani. În acest moment, încep să caute bani în apartament, în buzunarele lor, pentru a sparge băncile purtătoare care prezintă curierul cu dubluri de aur! Ca rezultat, curierul pleacă cu înlocuirea facturilor mari - mici și cu două sau trei duzini de monede. Odată ce am vizionat o imagine ca o familie destul de bună (Mamanya, tată și două fete cu vârsta de 6-10 ani), au devastat toate buzunarele și banii de buzunar al fetelor. Și toate acestea pentru a plăti pentru pizza fără a se preda.

7. Dați curiilor un sfat.

Nu fi lacomă. Salariul la curier nu este atât de ridicat (mai ales pentru pietoni). Sfaturile pentru curier sunt în jur de 10% din prima salarială. Și acest lucru, în ciuda faptului că, în realitate, toți clienții "pentru ceai" oferă doar unul din trei. Poate credeți că curierii ohreneli într-adevăr despre bascularea cred că au salariul este, dar pune-te în locul de curierat care a alergat la tine în ploaie sau viscol, ud leoarcă, vă oferă o pizza fierbinte, iar în schimb, el primește de la un client cu un zâmbet larg banii se calculează, iar cuvintele "Nu renunța!". Mai bine, puneți-vă la dispoziție curierul copilului dvs., care probabil va câștiga primii bani în acest fel în viitor.

Tippingul este deja norma societății moderne. Sfaturile într-un restaurant sau cafenea sunt considerate un ton bun. Cu curieri, totul este exact același lucru. Este suficient să plătiți curierul peste echivalentul prețului unei cești de cafea de la cel mai apropiat chioșc și vă va considera cel puțin o persoană bună. Și, în nici un caz, nu dă curierul ca un sfat pentru lucrurile mici, în caz contrar vă va aminti de mult timp.

Poate că poemul de mai sus va învinge pe cineva și cineva care își amintește cum a lucrat ca un curier în tinerețe va fi de acord cu mine.

Dar, în orice caz, nu uitați cea mai de bază recomandare:

Fii politicos, și considera că un curier este un om. Aceeași persoană ca tine.

La dracu, piss ar fi oameni atât de inteligenți. Aceleași uebani și la stațiile "taxe" în fiecare oraș.

Singurul punct de care sunt de acord

2. Nu forțați curierul să aștepte mai mult de 10 minute.

Ajungeți la un interval de timp specificat, nu mai devreme sau mai târziu. Și apoi se pare că numai curierii sunt ocupați, iar restul sunt așa, loafers

3. Dacă aveți un ascensor rupt acasă - mergeți jos.

4. Dacă locuiți la marginea orașului în sectorul privat. apoi pregătiți-vă.

5. Încercați să nu părăsiți casa dacă ați făcut o comandă.

Și nu frecați. Dintr-o dată, curierul tovarășului va trebui să aștepte 10 minute. Este suficient să se livreze în intervalul de timp specificat, și skidyvat smsku timp de 20-30 de minute înainte de livrare și în cele mai multe cazuri problemele nu vor fi.

7. Dați curiilor un sfat.

Depinde de calitatea muncii curierului. În general, a venit un lucru foarte bun - mașinile poștale și gloria la toate magazinele, unde puteți comanda livrarea prin poștă. Și nu trebuie să aștepți acasă și nu vă rog să beți.

Îmi amintesc aici recent, cineva a scris un post similar despre o servitoare într-un hotel de 5 *, nu era clar cine plătește în continuare: slujba clientului sau invers. Deci, nu este clar, curierul oferă un serviciu de livrare cumpărătorului, sau așa va fi, va fi într-o stare bună - voi livra, nu -

apoi pregătiți-vă.

Tippingul nu este niciodată un ton bun în societatea modernă. Vă sfătuiesc să vă uitați la sfatul facturii "Adam strică totul", o serie despre restaurante.

Da, și în general, deși există elemente adecvate, dar, în general, postul pare a fi o ofensă pentru Tschchechka - "Am aici o favoare gratuită și nici măcar nu te pleci la picioarele mele". Deși b în punctul 7 cel puțin una vă rog.

Extindeți sucursala 1

Sindromul medicului în stadiul terminal este aici.

Extindeți Sucursala 0

Despre vărsare am să-mi pun cinci cenți.
Sfaturile se acordă întotdeauna curierilor, cu care este plăcut să vorbească, care încep la începutul conversației cu elementul "salut". Și când curierul sună și mormăie în telefon "Voi fi în 10 minute" și aruncată, de ce să-ți dau un sfat? Sfaturile în înțelegerea mea sunt recunoștința pentru un loc de muncă bine făcut, livrați mărfurile la timp și tot ceea ce vă plătește firma pentru dvs. Sfaturile vă dau un zâmbet, pentru curtoazie.
După ce a venit un curier face doar o minune, a petrecut câteva minute încercând să-și dorească o ng fericit și să plătească câteva complimente și unele glume drăguț, acest lucru nu lasă un sfat doar mâna nu crește =)

Extindeți Sucursala 3

Nu dacă te maschează, atunci poți da un sfat pentru serviciu, de ce nu?)

Extindeți filiala 2

Este nevoie de prea mult timp și timp, așa cum ne amintim din postul de mai sus, este numărul de ordine, respectiv - banii!)







Trimiteți-le prietenilor: