365 Proceduri pentru a învăța un copil să se bucure de curățenie

"Sprijiniți activitatea portalului nostru! Datorită donațiilor lunare, echipa noastră poate să-și planifice activitatea și să rămână un asistent credincios pentru persoanele în dificultate. 100 sau 200 de ruble pe lună de la mulți - acesta este un ajutor real și sprijin! "







Vara. Copilul este acasă, apartamentul este în haos. Întrebarea eternă - cum să-i învețe pe copil să comande? Ceea ce doctorul de psihologie Alexander Lobok oferă, ca întotdeauna, este paradoxal. Dar funcționează

365 Proceduri pentru a învăța un copil să se bucure de curățenie

"Își aruncă jucăriile!"

Mama vine la mine și se plânge: copilul își aruncă jucăriile în cameră. Eu întreb: ce face cu el? Răspuns: "El își aruncă jucăriile!". Am răbdare și am cerut să le spun mai detaliat: ce jucării aruncă mai întâi? Care sunt cele două? Despre ce morma el? Cum și-a aruncat jucăriile aseară și cu o zi înainte de ieri. În primul rând mă privesc ca un idiot. Și numai atunci mama începe să înțeleagă că nu-și amintește nimic!

Una dintre problemele globale, agresive pe care părinții nu le pot rezolva, este cum să înveți un copil la comandă. La prima vedere, dorința lor merită toată lauda. Logica parentală arată fier: dacă copiii din vârsta grădiniței nu sunt obișnuiți să pună lucrurile în locurile lor, cum vor trăi ei?

Cu toate acestea, conversația cu părinții care sunt preocupați de această problemă se transformă adesea într-un alt canal.

Prin urmare, tot timpul, găsind relația cu copilul său, mama lui nu a văzut sau auzit. Ea avea în minte doar ideea imaginară a ordinii ideale, stabilită de ea însăși. Nu i sa dat seama de ce copilul ei distruge acest ordin cu o asemenea perseverenta. Între timp, aruncându-le jucăriile, neglijând strigătele teribile: "Pune-o înapoi!" - copiii manifestă inima lor profundă, nepotrivirea lor cu lumea.

Dă o rețetă: cum să predați copilului regulile mele?

365 Proceduri pentru a învăța un copil să se bucure de curățenie

Întrebarea: "Cum să-i înveți pe fiu sau pe fiică să comande?", Acești părinți doresc să obțină un sfat complet diferit: cum să-i facem pe copil să respecte ordinea de care are nevoie? Subliniez: ei înșiși, și nu copiii lor.

Pentru astfel de părinți spun: nu vă pot ajuta să vă afirmați în detrimentul copiilor. Nu știu de ce trebuie să-i obișnuiți cu ordinea care a apărut în capul tău.

Propun să traducem această problemă într-un plan diferit. Să ne gândim dacă puteți face copilul să se înalțe, mulțumirea, plăcerea de a crea ordine.

"Fiți egali cu grecii vechi: creați ordine"

365 Proceduri pentru a învăța un copil să se bucure de curățenie

"Nu este același lucru de a stabili ordinea și de a crea ordinea?"

- Crearea ordinii este o funcție culturală complet diferită. Grecii vechi au început să se gândească la asta. La consultările și seminariile mele le explic părinților cum să ajute copiii și adulții să creeze 365 de comenzi noi pe an ...

- Și acum vom încerca! Și veți vedea că acest lucru este real.

Deci, înaintea noastră este o masă. Există diferite lucruri: cărți, un notebook, un stilou, un dictofon, cupe de cafea, linguri de ceai ... Încercați să comandați aceste articole. Dar - cu o singură condiție: niciuna dintre ele nu ar trebui scoasă din masă.

- Mi se pare că nimic nu trebuie schimbat: există o ordine completă pe masa noastră ...

- Încercați să faceți acest lucru pentru ca eu, observatorul din afară, să aibă un sentiment diferit. Acest lucru înseamnă - creați o comandă nouă ... Sunteți gata? Ai schimbat lucrurile în locuri. Toate lucrurile sunt aranjate în diferite colțuri ale mesei. Cupe - pentru cupe, cărți - pentru cărți. Comandarea a devenit mai mult.

Dacă un reprezentant al civilizațiilor extraterestre a apărut în această încăpere, ar spune: poate că o astfel de ordine nu poate apărea de la sine, a fost formată artificial ...

Bine! Încercați să creați din aceste obiecte o ordine complet diferită! Regula rămâne aceeași: nici un element nu trebuie eliminat din tabel.

"Dar atunci va trebui să pun lucrurile în mod irațional!"

- Stop! Ajungem la principalul lucru. Nu am spus cuvântul "rațional". Am pronunțat cuvântul "ordin". Ordinul este ceva ce nu se poate întâmpla în mod natural. Ordinul este ceea ce, potrivit vechilor greci, este opusul haosului. Acum trebuie să încercăm să construim exact opusul haosului.

Faceți un efort pe cont propriu și încercați să creați o ordine complet diferită pe masă. Aceasta este o sarcină pentru imaginație. A crea ordine nu înseamnă deloc să descompun lucrurile în locuri unde ar fi cel mai convenabil să fie luate. Când pun lucrurile în ordine, fac ceva care armonizează spațiul într-un anumit fel ...







Ești gata? Lucrurile s-au mutat în alte zone, au fost schimbate și acum paralel cu marginea mesei. Se pare ciudat, dar nici un singur portar din lume nu va spune că nu există ordine aici!

Acum, întrebarea este: puteți face în fiecare zi un nou concept de ordine pe tot parcursul anului?

"365 de comenzi noi pe an"

365 Proceduri pentru a învăța un copil să se bucure de curățenie

- Poate. Este o tematică: în fiecare zi pentru a face un nou concept de ordine și mai mult: în fiecare zi pentru a fotografia-o. Așa că am văzut că aceste ordine sunt absolut diferite. 365 ordine de mărime? Vei face o mie. Acum, în acest moment, în sfârșit începeți să înțelegeți ce este ordinea? Ordinul nu este o întindere de rutină, zi după zi, a lucrurilor în locurile pe care tu le-ai venit pentru ei. De ce acest pix, această carte, acest notebook ar trebui să fie exact aici? Cine a spus asta? De ce ar trebui să stea în paralel unul cu celălalt, fără a fi crucificați? De ce nu pot face o stea sau o floare?

Pentru mine cuvântul "ordin" este identic cu cuvântul "estetică". Aceasta a fost ideea antică a ordinii grecești. Grecii vechi sunt foarte exacți în această chestiune. Nici o persoană nu va spune lumii că sunt posibile linii paralele în natură. Când le construiesc din diferite articole de pe masă, am creat deja o comandă nouă. De exemplu, acum am făcut-o în acest fel.

Atunci când un copil începe să înțeleagă că ordinea nu este o întindere a lucrurilor în anumite locuri (acțiunea pur mecanică), ci o creație a unei noi estetici a camerei, adică o sarcină creativă, începe să se joace cu ea.

Dar acest lucru presupune că și în mintea părinților sa schimbat ceva. Dacă mama spune: "Ascultați, puneți comanda pe masa dumneavoastră" - și copilul face ca această stea să se întoarcă din mâna ... Cum ar reacționa o mamă normală?

- Pentru a fi sincer, nici măcar nu risc să-mi imaginez ...

- Trebuie să fie încântată. El va spune: cool, minunat, să facem o fotografie! Și mâine veți face o altă comandă și o vom fotografia din nou.

- Din albumul foto începe compilarea analele ordinului. Copilul va dori să creeze o colecție de comenzi proprii. Apoi, el va putea vizualiza, evalua, selecta unul sau altul. Părinții care înțeleg această idee și încep să lucreze în această direcție, sunt recunoscător. Ei spun: copilul meu vine de la școală și începe primul lucru pentru a construi ordinea.

La școală, el este învățat ordinul general, barăcile - același pentru toți și inventat în avans. Fiecare lucru trebuie să fie acolo și acolo. Punct.

Întrebarea este: este spațiul nostru privat? Este acesta un spațiu în care ni se permite să experimentăm? Sau casa este, de asemenea, o cazarmă, unde totul ar trebui să fie în locuri prestabilite?

Copilul începe să construiască ordine cu entuziasm, când își dă seama că casa lui este un spațiu pe care îl poate stăpâni. Una dintre ordinele create de el se poate dovedi a fi mai mult, ceva mai puțin rafinată. Dar el trebuie să aibă dreptul de a-și ordona propriul spațiu acasă. Și dacă el este privat de acest drept ...

O casă pe care nu am creat-o

365 Proceduri pentru a învăța un copil să se bucure de curățenie

- Atât de mulți copii fericiți visează să părăsească casa?

- Bineînțeles! Și apoi adulții sunt surprinși: de ce copiii erau inconfortabili într-o casă atât de frumoasă, frumoasă? Și aceasta era o casă în care ordinul a fost creat și întreținut de părinți. Copiii - și aceasta este legea - trebuie să se ocupe de crearea propriei lor ordini. Când copilul are o sarcină zi după zi: "Ia totul înapoi la locul lui", doar îi otrăvește viața.

De ce este un adolescent atât de importantă camera proprie, pe care o aranjează în felul său? El trebuie să își construiască lumea în conformitate cu regulile sale. În haosul adolescenței, el trebuie să efectueze experimente privind ordonarea spațiului.

Lăsați părinții să se întrebe: cine le-a spus că locurile de lucruri sunt așa? De ce un lucru să-l puneți acolo și celălalt - aici? Lăsați-i să încerce să inventeze noi locuri pentru lucruri în casă tot timpul. Cuvântul "ordine" în prima etapă ne împresoară: experimentând cu el, ne simțim foarte constrânși pentru o vreme. Dar atunci lucrurile merg bine. Mai ales atunci când părinții văd cu ce emoție un copil va începe să răspundă la ea!

Ordinul de construcție devine un proces educațional. Există o formare de entități noi. Inclusiv - crearea "eu" -ului meu. Aceasta este o filozofie diferită. Copilul face dintr-o dată o descoperire: el poate deveni demiurgul spațiului care îl înconjoară.

Decât ordinea diferă de haos?

365 Proceduri pentru a învăța un copil să se bucure de curățenie

- Cineva va spune: am o boală de artă în camera mea, dar tu, adulți, nu înțelegi asta!

- Designul camerei poate fi paradoxal. Dar totuși putem distinge designul camerei de non-design. Distingem spațiul organizat de cei neorganizați, chiar dacă tipurile de organizare sunt infinite. Uneori ordinea care ne este oferită ne înspăimântă. Dar putem spune despre el: este tot aceeași ordine! De la antichitate, știm că: haosul este vizibil cu ochiul liber, iar ordinea este prezența unei anumite estetici. Fie ca aceasta să fie și estetica lui Kandinsky sau Malevich.

Și atunci când cineva a strîmbat în jurul camerei și a demonstrat: "Aceasta este ordinul meu," văd așa! ", Am obiect:" Nu este adevărat! "Ordinul este întotdeauna armonizarea spațiului. Această armonizare ar trebui în mod clar să fie capturate linii energetice. Trebuie să le citesc. Dacă nu le pot găsi, nu este încă o ordine. Acesta este haosul.

365 Proceduri pentru a învăța un copil să se bucure de curățenie

"Dar părinții pot obiecta: cum putem aprecia ce a făcut copilul?" Nu înțelegem nimic în design.

- Este necesar să o studiezi. Unde să studiezi este o problemă deschisă pentru discuție. Posibilitatea pentru acest lucru este oferită de cluburile-mamă, atunci când un grup de părinți on-line poate discuta cu un psiholog o situație specială.

Se poate face o resursă de internet pe care, printre altele, problemele globale, filosofice ale educației ar fi discutate cu părinții pe exemplul unor situații specifice, individuale - de exemplu, eu și copilul meu învățăm să creăm ordine în camerele noastre.

Dar principalul lucru: copilul trebuie să-și construiască noua ordine. El trebuie să explice ce este această ordine. De ce a descompus aceste lucruri exact așa? De ce am pus aici chestia asta și asta? Aceasta este una dintre condițiile principale ale experimentului.

A doua condiție este de a face o nouă comandă în fiecare zi. Experiment!

Și a treia: mama mea poate, de asemenea, să învețe să creeze o nouă comandă în camera ei. Ea poate transforma acest lucru într-un joc. Și apoi mama va vizita înțelepciunea: ea a încetat să mai fie curată de șosete, papuci și jucării pentru copii. A devenit designer!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: